مواد غذایی آرامش‌بخش؛ چرا هنگام استرس و ناراحتی هوس غذای خاصی می‌کنیم؟

مصرف غذاهای فراوری‌شده خلق و خوی افراد را برای یک یا دو ساعت بهبود می‌بخشد

مواد غذایی کربو‌هیدرات و قند بالا دارند، تقویت‌کننده خلق و خو در کوتاه‌مدت است - Canva

در یک روز غمگین یا درست پس از یک روز طولانی و پُراسترس، بسیاری از ما برای صرف غذایی خوشمزه و دلپذیر به انباری، یخچال، یا فست‌‌فود روی می‌‌آوریم . این طور به نظر می‌رسد که این غذاها به کاهش اضطراب و تسکین احساسات دردناک کمک می‌‌کند.

به گزارش یاهو لایف، اغلب غذاهایی که در چنین مواقعی می‌خوریم کربو‌هیدرات و قند زیادی دارند که بهترکننده خلق و خو در کوتاه‌مدت است.

کیت اینگرام، متخصص تغذیه، به یاهو لایف توضیح می‌دهد: «نتایج پژوهش‌ها متفاوت است، اما به نظر می‌رسد مصرف این غذاهای آرامش‌بخش- به‌ویژه غذاهای بسیار فراوری‌شده- خلق و خوی افراد را به مدت یک یا دو ساعت بهبود می‌بخشد. این امر احتمالا به‌علت ترشح دوپامین و دیگر هورمون‌های احساس خوب در مغز است.»

اصطلاح «غذای آرامش‌بخش» نخستین بار در مقاله‌ای در سال ۱۹۶۶ به کار برده شد. اما به نظر می‌رسد خیلی پیش‌تر از آن، مردم پس از دل‌شکستگی یا ضربه عاطفی، شکلات می‌خوردند.

این اصطلاح در سال ۱۹۹۷ به فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد اضافه شد. البته تعریف آن چندان مهم نیست، زیرا رضایتی که افراد هنگام لذت بردن از غذاهای مورد علاقه‌شان پیدا می‌کنند انکارنشدنی است.

چه عوامل دیگری باعث می‌شوند این غذاها «آرامش‌بخش» باشند؟

دکتر اوما نایدو، روان‌پزشک تغذیه و سبک زندگی، می‌گوید: «یکی از دلایلی که ما به این غذاها روی می‌آوریم، ارتباط روانی است که با آن‌ها داریم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته او: «برخلاف دیگر گونه‌ها، انسان‌ها می‌توانند در مورد غذاهایی که می‌خورند تصمیم بگیرند و آن را انتخاب کنند. این انتخاب به‌طور طبیعی بر ساختار روانی ما اثر می‌گذارد.»

خوردن غذاهای آرامش‌بخش چه تاثیری دارد؟

نایدو می‌گوید: «به‌جز بهبود خلق و خو در پی مصرف این غذاها، غذاهای آرامش‌بخش اثر مثبت بلند‌مدت دیگری ندارند، مگر اینکه غذای آرامش‌بخش ‌شما کلم بروکلی باشد.»

این نوع غذاها میزان قند خون را ناگهان افزایش می‌دهند و سپس دوباره قند خون به‌سرعت افت می‌کند.

نایدو توضیح می‌دهد: «غذاهای سرشار از کربوهیدرات‌های ساده مانند ماکارونی، دونات‌ها، شیرینی‌ها، نان‌، و آب نبات‌ها میزان ترشح انسولین را افزایش می‌دهند و اجازه می‌دهند تریپتوفان بیشتری- ماده سازنده اسید آمینه طبیعی سروتونین- وارد مغز و در آنجا به سروتونین تبدیل ‌شود.»

بسیاری از مردم سروتونین را «هورمون شادی» می‌نامند. هورمون سروتونین در ابتدا اثر آرامش‌بخشی تولید می‌‌کند که در ۳۰ دقیقه یا کمتر پس از خوردن این غذاها تولید می‌شود.

اما نایدو خاطرنشان می‌کند که افزایش شادی بهایی دارد.

او می‌گوید: «این غذاها ممکن است در کوتاه‌مدت شادی ایجاد کنند، اما با مصرف آن‌ها در درازمدت با مشکلات جدی در مغز، مانند زوال عقل، روبه‌رو می‌شویم، زیرا کربو‌هیدرات‌های ساده خاصیت اعتیادآور دارند.»

با این حال، لازم نیست غذاهای آرامش‌بخش مورد علاقه‌تان را رها کنید یا از خوردن آن‌ها احساس شرم و گناه کنید. مصرف مقدار کمی از این غذاها چندان هم بد نیست، اما زیاده‌روی در مصرف آن‌ها بسیار آسیب‌زننده است.

نایدو می‌گوید: «اگرچه بهتر است از خوردن مرتب غذاهای بسیار فراوری‌شده پرهیز کنید، اما محروم کردن کامل خودتان هم آسیب‌هایی به همراه دارد. مثلا اگر از خوردن کیک روز تولدتان لذت می‌برید، حتما آن را میل کنید. اما از روز بعد، به رژیم غذایی سالم‌ برگردید.»

بیشتر از بهداشت و درمان