خنده بر هر درد بی‌درمان دواست؛ حتی بیماری قلبی

خنده‌درمانی کاهش التهاب و کاهش خطر حمله قلبی و سکته را در‌پی دارد

خنده‌درمانی ظرفیت عملکردی سیستم قلبی عروقی را افزایش می‌دهد - Canva

از فواید خنده و تاثیر آن بر سلامت انسان بسیار گفته‌اند، و اکنون هم فاکس‌نیوز از اثرات مثبت خنده بر بیماری قلبی خبر می‌دهد.

نتیجه یک پژوهش در بیمارستان «دکلینیکاس دپورتو آلجره» در برزیل نشان می‌دهد که خندیدن منظم باعث گسترش بافت قلب، افزایش اکسیژن بدن و در نتیجه کاهش خطر بیماری قلبی می‌شود.

بر اساس نتیجه این ‌پژوهش، «خنده درمانی» وضعیت سلامت افرادی را که قبلا بیماری قلبی داشتند بهبود می‌بخشد.

پروفسور مارکو سافی، نویسنده اصلی این پژوهش، در نشست سالانه انجمن قلب و عروق اروپا در آمستردام گفت: «تحقیقات ما نشان داد که خنده‌درمانی ظرفیت عملکردی سیستم قلبی عروقی را افزایش می‌دهد.»

این پژوهش در مجموع وضعیت ۲۶ بیمار با میانگین سنی۶۳ سال را -که ۶۹ درصد از آن‌ها مرد بودند- بررسی و تحلیل کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همه این افراد به بیماری عروق کرونری قلب مبتلا بودند، این بیماری زمانی رخ می‌دهد که پلاک‌های ایجاد شده در رگ‌ها، جریان خون به قلب را مسدود می‌کند.

نیمی از این بیماران به مدت سه ماه، هر هفته دو برنامه کمدی یک ساعته از تلویزیون تماشا کردند و نیمی دیگر از این بیماران دو مستند را که احساسات خاصی برنمی‌انگیخت تماشا کردند.

در پایان دوره تحقیق، گروهی که برنامه‌های طنز تماشا می‌کردند، ۱۰ درصد جریان اکسیژن بیشتری نسبت به گروه دیگر داشتند که نشان‌دهنده قلب قوی‌تر و سالم‌تر بود. محققان این پژوهش در تماشاگران کمدی همچنین بهبود انبساط عروق و کاهش التهاب قلب را مشاهده کردند. 

این تحقیق نشان داد: «خنده‌درمانی عامل بیرونی خوبی است که کاهش التهاب و کاهش خطر حمله قلبی و سکته را در‌پی دارد.»

محققان این پژوهش پیشنهاد کردند: «می‌توانیم از انواع مختلف خنده‌درمانی در بیمارستان‌ها و برنامه‌های درمانی برای کمک به کاهش خطر ابتلا به حوادث قلبی در بیماران و حتی کاهش اتکا به دارو استفاده کنیم.»

الکساندرا ال. خرازی، دکتر جراح قلب در کالیفرنیا، خاطرنشان کرد: «نتایج دلگرم‌کننده‌ است، حتی اگر این پژوهش چندان بزرگ نباشد.»

او به فاکس‌نیوز گفت: «با این حال، نباید از این واقعیت دور شویم که بهترین درمان برای بیماری قلبی، اصلاح سبک زندگی و کاهش عوامل خطر است.»

خرازی تاکید کرد: «به عبارت دیگر، مطمئن شوید روزتان مملو از خنده است، اما اگر به بیماری عروق کرونری قلب مبتلا شده‌اید، همچنان باید داروهای فشار خون و کلسترول مصرف کنید.»

دکتر هدر سندیسون، متخصص بیماری آلزایمر و زوال عقل، یافته‌های این مطالعه را بررسی کرد و نتایج آن را «هیجان‌انگیز» خواند.

او در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گفت: «اگرچه این ‌پژوهش کوچک بود، اما به‌خوبی نشان می‌دهد که خنده سطح هورمون‌های استرس در بدن را کاهش می‌‌دهد و باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود.»

او تاکید کرد: «مشاهده پژوهش‌هایی که تاثیر عوامل غیردارویی اساسا بدون خطر و بدون هزینه را نشان می‌دهد، هیجان‌انگیز است. چراکه نتایج این پژوهش برخی نگرانی‌‌های مربوط به بیماری قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.»