کیفیت خواب مهم‌تر از کمیت است

طبق یافته‌های محققان کسانی که کیفیت خوابشان بهتر شده کیفیت زندگیشان نیز بهبود یافته است

توصیه به بزرگسالان ۷ تا ۹ ساعت خوابیدن است - Canva

طبق نتایج تحقیقی جدید، برای داشتن زندگی شادتر و سالم‌تر، خواب باکیفیت مهم‌تر از آن است که طبق توصیه‌ها هر شب هفت تا نه ساعت بخوابیم.

به گزارش نشنال‌نیوز، طبق مطالعه‌ محققان دانشگاه کارل پراگ و فرهنگستان علوم چک کسانی که گفته‌اند خواب باکیفیت‌تری دارند (یعنی فوری خوابشان می‌برد و هنگام خواب بارها بیدار نمی‌شوند) در مقایسه با کسانی که خوابشان باکیفیت نیست اظهار کرده‌اند زندگی باکیفیت‌تری نیز دارند.

این مطالعه که بیش از ۴ هزار نفر را در جمهوری چک به مدت سه سال زیر نظر داشت به بررسی کیفیت زندگی با استفاده از پنج معیار پرداخت: رضایت، سلامت، خوشبختی، سلامت ذهنی و اضطراب کاری.

طبق یافته‌های این محققان کسانی که کیفیت خوابشان بهتر شد کیفیت زندگیشان نیز بهبود یافت.

به گزارش نشنال‌نیوز، طبق یافته‌های آن‌ها اثر مدت خواب بر کیفیت زندگی فرد کمتر از داشتن خواب خوب شبانه است.

این مطالعه که در نشریه پلوس وان (PLoS One) منتشر شد درستی این توصیه را نشان می‌دهد که بهبود کیفیت خواب ممکن است برای سلامت بالینی مفید باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته این محققان، «داشتن خواب بهتر به معنای داشتن زندگی باکیفیت‌تر است. موقع و مدت خواب مهم است، اما افرادی که خوابشان باکیفیت‌تر است، فارغ از موقع و مدت خواب، زندگی باکیفیت‌تری نیز دارند».

این مطالعه هم‌چنین به بررسی «کم‌خوابی اجتماعی» پرداخت، عارضه‌ای که در آن الگوهای خوابی که جامعه می‌پسندد با آهنگ زیستی بدن هم‌خوانی ندارد. آن‌ها دریافتند کیفیت خواب با سلامت و حس خوشبختی پیوند دارد، اما اضطراب کاری با کم‌خوابی اجتماعی رابطه دارد.

پروفسور نیل والش از دانشگاه جان مور لیورپول در مصاحبه با نشنال نیوز گفت: «کم‌خوابی اجتماعی مثلا نشان‌دهنده تفاوت بین خواب فرد در طول هفته و آخر هفته و خطرات آن برای سلامتی است. توصیه می‌کنیم برنامه منظم خواب داشته باشید.»

اما محققان گفتند برای اطمینان از اینکه داشتن خواب کم‌کیفیت باعث کاهش کیفیت زندگی می‌شود یا زندگی کم‌کیفیت به داشتن خواب کم‌کیفیت منجر می‌شود، باید مطالعات بیشتری انجام شود.

پروفسور والش گفت این یافته‌ها «نشان‌دهنده وجود رابطه‌ای قوی بین گزارش داشتن خواب باکیفیت‌تر و زندگی باکیفیت‌تر است.»

او گفت: «توصیه بزرگسالان به ۷ تا ۹ ساعت خوابیدن بر اساس پژوهش تجربی است، اما حالا درمی‌یابیم که نیازهای فرد به خواب مهم است و فرد ممکن است مثلا خواب کوتاه‌تری داشته باشد، اما هم‌چنان بگوید کیفیت خوابش خوب است.»

«مثلا نشان داده‌ایم کمبود خواب موجب افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های ریوی می‌شود، اما فقط در کسانی که می‌‌گویند خواب کم‌کیفیتی دارند.»

او افزود: «نیاز به تحقیقاتی داریم با استفاده از افراد بیشتر، در دوره‌ای طولانی‌تر و ترجیحا با معیارهای عینی بیشتری در مورد خواب و اثرات آن بر سلامت بالینی.»

بنیاد ملی خواب به بزگسالان توصیه می‌کند دست‌کم شبی هفت ساعت بخوابند.

بیشتر از زندگی