کاهش وزن در خواب، امید جدید برای مبتلایان به دیابت نوع ۲

فناوری ممکن است برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ انقلابی ایجاد کند

دیابت نوع ۲ بیماری رایجی است که باعث می‌شود سطح قند خون بسیار بالا رود - Pexels

درمانی جدید که برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ طراحی شده است، می‌تواند به کاهش وزن هنگام خواب کمک کند.

به گفته محققان دانشگاه پورتس‌ ماوت، هدف این فناوری توسعه‌یافته آن‌ها این است که مقدار اکسیژن را در طول خواب پایین بیاورد (هیپوکسیا) که ممکن است به کاهش وزن منجر شود.

گروهی که روی این درمان کار می‌کنند، اینک در حال جذب داوطلبانی‌اند تا در آزمونی که این موضوع را آزمایش می‌کند، شرکت کنند.

هدف این است که بررسی کنند آیا خوابیدن در چادرهای مخصوص با اکسیژن کمتر در هوا در بهبود کنترل قند خون موثر است و آیا این به کاهش وزن منجر می‌شود یا خیر.

این نظریه بر اساس تحقیق پیشین است که نشان داد هیپوکسیا (کمبود اکسیژن) ممکن است اشتها را کاهش دهد و به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند کالری بیشتری بسوزانند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از داوطلبان خواسته می‌شود طی دو دوره ۱۰ روزه، در چادری که محققان در خانه‌ آنان برپا کرده‌اند، بخوابند.

در یکی از این دوره‌ها، سطح اکسیژن ۱۵ درصد است؛ مشابه مقداری که برای افراد در هواپیما وجود دارد.

از شرکت‌کنندگان خواسته می‌شود که در طول آزمایش، یک دفترچه یادداشت غذایی داشته باشند و نمونه‌های مدفوع، ادرار و خون خود را ارائه دهند؛ همچنین نمایشگرهای هوشمند را روی بدن خود ببندند.

سطح قند خون نیز آزمایش خواهد شد.

دکتر انت شفرد، مدرس ارشد دانشگاه پورتس‌ ماوت، گفت: «دیابت نوع ۲ بیماری رایجی است که باعث می‌شود سطح قند خون بسیار بالا رود.»

«برای بسیاری از افراد، این بیماری درازمدتی است که می‌تواند بر زندگی روزمره‌ آنان اثر منفی بگذارد و باعث شود برای ابتلا به سایر عوارض جدی سلامتی مانند بیماری قلبی یا مشکلات چشمی در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند.»

«در حالی که پایین آوردن سطح قند خون با کاهش وزن از طریق تغییر رژیم غذایی و افزایش ورزش ممکن است، عوامل و موانع متعددی وجود دارد که شروع این تغییرات سبک زندگی را برای بعضی از افراد مشکل می‌کند.»

«از آنجایی که انتظار می‌رود تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان برسد، اهمیت زیادی دارد که عوامل مداخله‌گر موفقیت‌آمیز دیگری پیدا کنیم تا به درمان و مدیریت این بیماری کمک کند و هزینه را برای اداره خدمات بهداشت عمومی (ان‌اچ‌اس) پایین آورد و زندگی روزانه افراد را بهتر کند.»

گزارش بیشتر از پی‌ای

© The Independent