تمرین بدنی صبح یا شب؟ کدام بهتر است؟

پیگیر و منظم بودن در تمرین بدنی مهم‌تر از هر چیز دیگر است

عکس تزئینی -  زنی در کنار دریا نرمش می‌کند - Canva

از اهمیت و تاثیر تمرین‌های بدنی و ورزش در بهبود سلامت جسم و روان بسیار شنیده‌ایم، اما آیا زمان تمرین بدنی طی شبانه‌روز هم مهم است؟ سی‌بی‌اس نیوز در گزارشی به زمان انجام این تمرین‌ها پرداخته است.

کارشناسان در پاسخ به پرسش درباره زمان تمرین بدنی می‌گویند: «زمان تمرین به هدف‌هایتان بستگی دارد. اما هر تمرین بدنی، فارغ از اینکه چه زمانی از شبانه‌روز باشد، بهتر از تمرین نکردن است.»

دکتر سو دکوتیس، پزشک متخصص کاهش وزن، اخیرا به بی‌بی‌سی گفته است: «من به مراجعانم می‌گویم هر زمان که می‌توانند تمرین کنند. اگر برایتان راحت‌تر است که صبح به باشگاه بروید، حتما همین کار را بکنید. اگر تا عصر نمی‌توانید به باشگاه بروید، همان عصر بروید.»

مائورو مایتا، مدیر تناسب‌اندام منطقه کرانچ فیتنس، می‌گوید وقتی صحبت از ورزش و تمرین بدنی در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز می‌شود، تفاوت‌هایی را باید در نظر گرفت.

مایتا می‌گوید: «تمرین‌ بدنی صبح می‌تواند به افزایش سوخت‌و‌ساز (متابولیسم) و میزان انرژی موجود در طول روز کمک کند و برای داشتن روال ثابت روزانه عالی است.»

طبق پژوهشی در سال گذشته، محققان «رابطه خطی قوی» بین ورزش و کاهش چاقی در افرادی مشاهده کردند که صبح‌ها ورزش می‌کردند. این رابطه قوی در گروهی که بعدازظهر و غروب تمرین می‌کردند دیده نشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مایتا در مورد ورزش بعدازظهر می‌گوید: «تمرین ورزشی بعدازظهر مثل کاهنده استرس پس از یک روز طولانی عمل می‌کند. علاوه بر این، به‌نظر می‌رسد که دمای بدن و انعطاف‌ عضلات در اواخر بعدازظهر به اوج می‌رسد. بنابراین، زمان خوبی برای تمرین‌های بدنی شدیدتر است.»

تمرین بدنی در شب

به گفته مایتا، ورزش در شب کمک می‌کند که از استرس روز رها و همچنین آرام شویم.

مایتا دراین‌باره می‌گوید: «اگر تمایل دارید که در شب تمرین بدنی کنید، برای جلوگیری از اختلال خواب باید این فعالیت را حداقل چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب تمام کنید.»

او می‌گوید: «حتما پانزده تا بیست دقیقه به آرام‌سازی کامل بدن اختصاص بدهید تا ضربان قلب را به سطح مناسب برای استراحت نزدیک کنید.»

به گفته مایتا، بهترین زمان و همچنین دفعات تمرین بدنی به ترجیح شخصی و برنامه فردی‌ و نحوه واکنش بدن‌ هر فرد بستگی دارد. همچنین، لازم نیست که حتما زمان و ساعت خاصی از روز را به ورزش اختصاص دهید.

تمرین‌های بدنی کوتاه‌مدت (ریزتمرین‌های بدنی) از بیست ثانیه تا چند دقیقه در هر بار نیز روشی عالی برای گنجاندن فعالیت بدنی در برنامه روزانه است.

مایتا می‌گوید: «زمانی را انتخاب کنید که شما را در روال تمرین‌های بدنی‌تان به‌ نوعی ثبات برساند. پیگیری و نظم مهم‌تر از تمرین بدنی در زمانی خاص از شبانه‌روز است. به بدنتان توجه کنید و طبق نیازتان عمل کنید. اگر هدف ورزشی مشخص یا ملاحظات سلامت خاصی را دنبال می‌کنید، حتما با متخصص تناسب‌اندام مشورت کنید.»