عفونت باکتریایی معده و افزایش خطر ابتلا به آلزایمر

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری آلزایمر هستند

عکس تزئینی - طرحی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری - Canva

یافته‌های پژوهش دانشگاه مک‌گیل نشان می‌دهد که عفونت باکتریایی معده با خطر ابتلای افراد سالمند به بیماری آلزایمر مرتبط است.

طبق پژوهش‌های جدید این دانشگاه، باکتری معمولی معده، که در دو سوم جمعیت جهان یافت می‌شود، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط باشد.

این پژوهش، که گزارش آن در نشریه آلزایمر و زوال عقل منتشر شده است، به بررسی تاثیر باکتری هلیکوباکتر پیلوری بر بیماری آلزایمر در افراد ۵۰ ساله و مسن‌تر می‌پردازد. این عفونت شایع می‌تواند باعث سوءهاضمه، ورم معده، زخم معده، و حتی سرطان معده شود.

گروهی از محققان دانشگاه مک‌گیل داده‌های پزشکی بیش از ۴ میلیون فرد ۵۰ ساله و مسن‌تر در بریتانیا بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۹ را بررسی و تحلیل کردند.

پژوهشگران دریافتند که افراد مبتلا به عفونت بیماری‌زای هلیکوباکتر پیلوری ۱۱ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند. بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گرچه بیماری آلزایمر علت‌های چندگانه‌ای دارد، در یافته‌های مبتنی بر شواهد فزاینده به نقش احتمالی عفونت هلیکوباکتر پیلور در پیشرفت این بیماری توجه شده است.

این پژوهش می‌تواند زمینه‌ساز تحقیق‌های بیشتر در آینده به‌ویژه در بررسی این موضوع شود که آیا با ریشه‌کن کردن این باکتری می‌توان به‌طور موثری از ابتلای برخی افراد به آلزایمر جلوگیری کرد یا خیر.

به گفته محققان، میلیون‌ها نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری آلزایمر هستند و پیش‌بینی می‌شود بر اثر ازدیاد جمعیت، این میزان رو به افزایش رود.

دکتر پل براسارد، نویسنده ارشد این پژوهش و استاد پزشکی دانشگاه مک‌گیل، می‌گوید: «با توجه به پیری جمعیت جهان، پیش‌بینی می‌شود میزان زوال عقل در ۴۰ سال آینده سه‌برابر شود. به‌رغم این افزایش، با کمبود گزینه‌های درمانی موثر برای این بیماری مواجهیم.»

دکتر براساد می‌گوید: «امیدواریم نتایج این پژوهش دید گسترده‌تری به ما درباره نقش هلیکوباکتر پیلوری در زوال عقل بدهد و به این ترتیب بتوانیم درباره ابداع سازوکارهای مربوط به پیشگیری، مانند برنامه‌های ریشه‌کنی فردی، برای کاهش عفونت‌ در سطح جمعیت اطلاع‌رسانی کنیم.»