تشخیص اشتباه فشار خون خطرناک است

پیامدهای بالینی تشخیص فشار خون بسیار حائز اهمیت است

در تشخیص بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، خواندن دقیق عدد فشارسنج اهمیت بسزایی دارد - Canva

کارشناسان هشدار می‌دهند که دستگاه فشارسنج استاندارد که در اغلب مطب‌ها استفاده می‌شود می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد. نیویورک‌پست در این زمینه گزارشی منتشر کرده است.

بر اساس تحقیق منتشرشده در مجله جاما اینترنال مدسین، بازوبند فشارسنج‌های استاندارد یا معمولی عدد درستی را نشان نمی‌دهد، زیرا بیماران برای اندازه‌گیری فشار خون به بازوبندهای متفاوتی نیاز دارند، مثلا برخی افراد نیازمند بازوبندهای بزرگ‌تر‌ند.

در تشخیص بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، که عامل اصلی بیماری‌های قلبی در سراسر جهان است، خواندن دقیق عدد فشارسنج اهمیت بسزایی دارد.

بنا بر توصیه‌های بالینی، از بازوبندهای مناسب دور بازوی افراد استفاده کنید. با این حال، پزشکان اغلب از بازوبندهای اندازه متوسط استفاده می‌کنند. این معمولا تنها اندازه موجود برای دستگاه‌های فشارسنج خانگی است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز فشار خون ۱۹۵ بزرگسال با اندازه دور بازوی متفاوت را بررسی کردند.

فشار خون شرکت‌کنندگان پس از دو دقیقه پیاده‌روی، با استفاده از سه سایز بازوبند و به‌صورت تصادفی اندازه‌گیری شد؛ اندازه معمولی و استاندارد، اندازه متناسب و مناسب و سایز سوم که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ بود.

محققان دریافتند کسانی که به بازوبند کوچک نیاز داشتند، فشار خون پایین را نشان دادند. در عوض، کسانی که به بازوبند بزرگ یا خیلی بزرگ احتیاج داشتند فشار خون بالا با خطاهای آشکار داشتند.

دکتر تامی بردی، سرپرست تیم تحقیق، به سی‌ان‌ان گفت: «ما از این همه اختلاف شوکه شدیم. اصلا انتظار این میزان تفاوت را نداشتم.»

در نهایت، متخصصان به این نتیجه رسیدند که رویکرد سنتی و مشابه برای سنجش فشار خون همه افراد پزشکان را گمراه می‌کند و توصیه‌های پزشکی نادرستی را در پی خواهد داشت.

این گروه پژوهشی توصیه کرد که باید درباره پیامدهای تشخیص نادرست فشار خون و همچنین ضرورت استفاده از بازوبندهای فشارسنج مناسب، هم به بیماران و هم به پزشکان آموزش داد.

بردی گفت :«پیامدهای بالینی تشخیص فشار خون بسیار حائز اهمیت است.»

افرادی که می‌خواهند فشار خون خود را کاهش دهند باید ورزش، برنامه غذایی سالم، کاهش وزن و ترک سیگار را در صدر فهرست فعالیت‌ها قرار بدهند.