نوشیدن «کامبوچا» به کنترل قند خون در دیابت نوع ۲ کمک می‌کند

کامبوچا یک نوشیدنی تخمیر و شیرین‌شده چای سیاه است که سطح انرژی و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

کامبوچا میل به غذا را کم می‌کند و از التهاب روده می‌کاهدــ Canva

بر اساس گزارشی که در نیویورک‌پست منتشر شد، باکتری‌ها و مخمرهای موجود در نوعی دمنوش که کامبوچا نامیده می‌شود، به مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند سطح قند خونشان را کاهش دهند.

بر اساس تحقیق جدید، افرادی که به مدت چهار هفته، ۸ اونس (۲۲۷ گرم) کامبوچا مصرف کردند، قند خونشان از ۱۶۴ به ۱۱۶ میلی‌گرم در دسی‌لیتر کاهش یافت.

دانشمندان دانشگاه جورج تاون دانشگاه نبرسکا‌ــ‌‌لینکلن نتایج این تحقیق را در مجله پیشگامان تغذیه (Frontiers in Nutrition) منتشر کردند.

کامبوچا نوشیدنی تخمیر و شیرین‌شده چای سیاه است که از طریق کشت همزیستی باکتری‌ها و مخمر‌ها تولید می‌شود و از مدت‌ها پیش یک نوشیدنی سالم به شمار می‌رود زیرا گفته می‌شود که سطح انرژی و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد، میل به غذا را کم می‌کند و التهاب روده را هم کاهش می‌دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر دان مرنشتاین، استاد دانشکده بهداشت جورج تاون و یکی از نویسندگان این مطالعه، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «یک مطالعه کوچک در افراد بدون دیابت نشان داد که کامبوچا قند خون را کاهش می‌دهد.» او ادامه داد: «اما با توجه به دانش موجود، این اولین آزمایش بالینی تاثیر کامبوچا بر افراد مبتلا به دیابت است و تحقیقات بیشتری باید انجام شود؛ با این حال این بسیار امیدوارکننده است.»

در این تحقیق یک گروه دمنوش کامبوچا نوشیدند و گروه دیگر هم نوشیدنی دارونما مصرف کردند. البته دو گروه مطلع نبودند که از چه نوشیدنی استفاده می‌کنند.

پس از یک وقفه دوماهه به منظور از بین‌ رفتن آثار بیولوژیک این مواد، نوشیدنی‌های دو گروه را تغییر دادند. به این ترتیب دو گروه معجونشان را به مدت چهار هفته متوالی نوشیدند.  

به نظر می‌رسید نوشیدنی دارونما تاثیری بر میزان قند خون نداشته است.

با توجه به توصیه انجمن دیابت آمریکا، سطح قند خون ناشتا باید بین ۸۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد.

شر‌کت‌کنندگان در این تحقیق نوشیدنی کامبوچا تولید شرکت کامبوچا کرفت را نوشیدند. محققان تاکید کردند که نشان‌های تجاری مختلف کامبوچا ترکیبات میکروبی متفاوتی دارند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، بیش از ۳۷ میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت‌اند و از این بین، ۹۰ تا ۹۵ درصد دیابت نوع ۲ دارند.

تقریبا ۹۶ میلیون بزرگسال آمریکایی‌ــ بیش از یک نفر از هر سه نفرــ  زمینه دیابت (پیش‌دیابت) دارند.

دکتر چاگای مندلسون، سرپرست گروه تحقیقاتی، گفت: «دیابت هشتمین علت مرگ‌ومیر در ایالات متحده است و همچنین یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه به شمار می‌رود.»

به عقیده او برای ارزیابی تاثیر کامبوچا بر دیابت تحقیقات بیشتری لازم است. او می‌گوید: «امیدواریم به کمک اطلاعاتی که از این تحقیق به دست آوردیم بتوانیم آزمایش بزرگ‌تری ترتیب دهیم تا درباره اثربخشی کامبوچا در کاهش سطح گلوکز خون به پاسخ قطعی برسیم. بدین‌ترتیب می‌توانیم از دیابت نوع ۲ پیشگیری و به درمان آن کمک کنیم.»

بیشتر از بهداشت و درمان