یبوست، نفخ و اسهال از علائم ماندگار کوویدند

پژوهشگران دریافتند مبتلایان به کووید نسبت به افرادی که به آن مبتلا نشده بودند، یک سال بیشتر علائم گوارشی داشتند

ابتلا به ویروس کرونا، بدن را مستعد ابتلا به مشکلات روده‌ای می‌کند- Canva

در سال‌های بعد از شروع همه‌گیری، طیف وسیعی از علائم ماندگار کووید از افسردگی گرفته تا ریزش مو و آسیب اعضای بدن برای مبتلایان باقی مانده است.

پژوهش‌های جدید نیز نشان می‌دهد که ابتلا به این ویروس بدن را مستعد ابتلا به مشکلات روده‌ای می‌کند.

اسکای‌نیوز گزارش داد بازگشت مزمن اسید معده یا رفلاکس، نفخ و معده درد سایر علائمی‌اند که تا یک‌سال بعد از ابتلا به کووید در بدن افراد باقی می‌ماند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این نتایج براساس مطالعه‌ای به دست آمد که در آمریکا روی سوابق پزشکی بیش از ۱۱ میلیون نفر انجام شد که ۱۵۴ هزار نفر از آن‌ها بین مارس ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ به ویروس کرونا مبتلا شدند.

پژوهشگران دریافتند مبتلایان به کووید نسبت به افرادی که به آن مبتلا نشده بودند، یک سال بیشتر علائم گوارشی داشتند.  

زیاد العلی، همه‌گیرشناس و نویسنده ارشد این مطالعه در دانشگاه واشنگتن، گفت که شواهد آشکار نشان می‌دهد دستگاه گوارش مخزنی برای ذخیره کووید-۱۹ است. او گفت: «این ویروس مخرب است، حتی برای افرادی که سالم محسوب می‌شوند یا به صورت خفیف با این ویروس درگیر شده‌اند.»

احتمال بروز علائم در میان افرادی که بلافاصله به این بیماری مبتلا شدند، مانند افرادی که در بیمارستان بستری شدند بیشتر بود.

هرچند این علائم به طور کلی نسبتا شایع بود، اما احتمال بروز مشکلات گوارشی در افرادی که به ویروس کرونا آلوده شدند، ۳۶ درصد بیشتر بود.

این مطالعه نشان داد ابتلا به کووید-۱۹ باعث می‌شود افراد ۵۴ درصد بیشتر در معرض علائم سندروم روده تحریک‌پذیر و علائم گوارشی مانند یبوست، نفخ و اسهال قرار بگیرند. احتمال ابتلا به رفلاکس اسید نیز در افراد ۳۵ درصد بیشتر بود.