سندروم مرگ ناگهانی آریتمی چیست؟

اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که ریتم غیرطبیعی قلب که به آن آریتمی گفته می‌شود درمان نشود

زمانی که قلب به‌ناگهان پمپاژ خون به اندام‌ها را متوقف کند ایست قلبی رخ می‌دهد - Canva

سکته قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در بریتانیا است و سالانه ۶۶ هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

زمانی که قلب به‌ناگهان پمپاژ خون به اندام‌ها را متوقف کند ایست قلبی رخ می‌دهد، در این حالت نفس بند می‌آید و مغز دچار کمبود اکسیژن می‌شود.

یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در بریتانیا به این عارضه مبتلا شده‌اند و زنده‌اند، اما این عارضه می تواند جدی و مرگبار باشد.

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به ماهیت سندروم مرگ ناگهانی آریتمی و اینکه این بیماری سالانه چند نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد:

سندروم مرگ ناگهانی آریتمی (SADS) چیست؟

بنیاد قلب بریتانیا می‌گوید سندروم مرگ ناگهانی آریتمی – که به آن اس‌ای‌دی‌اس هم گفته می‌شود – زمانی پدید می‌آید که «فرد به‌طور ناگهانی و غیرمنتظره براثر ایست قلبی جانش را از دست بدهد، اما دلیل ایست قلبی را نتوان پیدا کرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این بیماری سالانه ۵۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که ریتم غیرطبیعی قلب که به آن آریتمی گفته می‌شود درمان نشود.

به گزارش سازمان ملی خدمات سلامت بریتانیا، ان‌اچ‌اس (NHS) بیش از دو میلیون نفر در بریتانیا دچار آریتمی یا مشکل ریتم قلب‌اند و اگر به‌موقع تشخیص داده شود، بیشتر مبتلایان زندگی عادی خواهند داشت. گاهی اوقات بیماری قلبی ارثی است.

این موسسه خیریه گفته است چند بیماری وجود دارد که با ایجاد تغییرات بسیار جزئی در قلب موجب بروز اس‌ای‌دی‌اس می‌شود. این بیماری‌ها شامل انواع گوناگون کاردیومیوپاتی، مجموعه‌ای از بیماری‌های ماهیچه قلب است که بر اندازه، شکل و ضخامت آن تاثیر می‌گذارد. این بیماری‌ها همیشه پیشگیری‌پذیر نیستند، اما گاهی اوقات می‌توانند ارثی باشند. نوع رژیم غذایی، مصرف الکل یا ابتلا به فشار خون بالا خطر ابتلا به آن را افزایش می‌دهد.

زمانی که دلیل سکته قلبی مشخص نباشد، می‌توان در کالبدشکافی اس‌ای‌دی‌اس را دلیل مرگ اعلام کرد. این با مرگ ناگهانی قلبی وقتی ثابت می‌شود مشکلی در ساختار قلب وجود داشته، متفاوت است.

© The Independent