افزودنی‌های غذایی خطر ابتلا به آلرژی‌های مرگبار را بالا می‌برد

نانوذرات (NP) موجود در افزودنی‌های غذایی در روده جذب نمی‌شوند، بلکه آنجا جمع می‌شوند

این ذرات بر سد روده‌ــ یکی دیگر از اجزای ضروری واکنش سالم به پروتئین‌های رژیم غذایی‌ــ نیز اثر می‌گذارند - Canva

دانشمندان دریافته‌اند برخی افزودنی‌های غذایی احتمالا از سد جفت عبور می‌کنند، وارد شیر مادر می‌شوند و ممکن است به آلرژی در نوزادان منجر شوند.

آلرژی‌ غذایی یک بیماری‌ شایع و بالقوه جدی است و زمانی بروز می‌کند که سیستم ایمنی بدن با نشانه‌هایی از خارش خفیف گرفته تا تنگی نفس شدید، به اجزای خاصی از غذاها واکنش نشان دهد.  

در یک پژوهش مروری جدید که به‌تازگی در نشریه «مرزها در آلرژی» (Frontiers in Allergy) منتشر شد، دانشمندان آنس (Anses) یا اداره غذای فرانسه دریافتند نانوذرات غیرآلی که به جای افزودنی‌های غذایی استفاده می‌شوند، از سد جفت عبور می‌کنند و جنین‌ها را در معرض خطر بالاتر ابتلا به آلرژی‌های بالقوه خطرناک در نوزادی قرار می‌دهد.  

کارین ادل‌ــپیشنت، نویسنده همکار این مطالعه، در بیانیه‌ای گفت: «با توجه به خواص ایمونوتوکسیک و مرگ‌بار نانوذرات، قرار گرفتن در معرض آن‌ها ممکن است تبادلات مفید ریزاندامگان [میکروبیوتا] میزبان‌ــ روده را مختل کند و در سد روده و رشد سیستم ایمنی مرتبط با روده در جنین و نوزاد تداخل ایجاد می‌کند.»

دکتر ادل‌ــپیشنت گفت: «این با همه‌گیری اختلال‌های مربوط به سیستم ایمنی در کودکان مانند آلرژی‌های غذایی‌ــ که نگرانی مهمی برای سلامت عمومی است‌ــ ارتباط دارد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

غالبا برخی پروتئین‌های موجود در طیف وسیعی از موادغذایی مانند بادام زمینی، آجیل، شیر، تخم‌مرغ، صدف، سویا و گندم به بروز آلرژی‌های غذایی منجر می‌شوند.

معمولا چند سال طول می‌کشد تا بدن کودکان مقاومت پیدا کند و بتواند آن پروتئین را بی‌آنکه تهدید بداند، مصرف کند.

اما چنانچه سیستم ایمنی یا سد روده به مخاطره بیفتد، حساس می‌شود و واکنش آلرژیک نشان می‌دهد.

عوامل محیطی در بروز آلرژی نقشی مهم ایفا می‌کنند و عوامل محیطی اوایل عمر احتمالا کلیدی‌اند.

مطالعات نشان می‌دهد که عادت‌های غذایی و محیط  بر سلامت روده کودکان خردسال تاثیرگذار است و محروم کردن باکتری‌های مفید روده بدن از انواعی از پروتئین‌ها احتمالا بر رشد تحمل برخی غذاها تاثیر می‌گذارد.

مواد افزودنی معمولا با نام مواد تشکیل‌دهنده با عملکردهایی مختلف مثل تامین ایمنی غذا، بهبود طعم و ظاهر، ایجاد بافت یا تضمین دوام محصول به آن‌ها اضافه می‌شوند.

به گفته پژوهشگران، نانوذرات (NP) موجود در افزودنی‌های غذایی در روده جذب نمی‌شوند، بلکه آنجا جمع می‌شوند.

از بین حدود ۳۵۰ افزودنی غذایی مجاز در اتحادیه اروپا، حدود ۱۰ درصد مواد غیرآلی‌اند که از نانوذرات تشکیل شده‌اند.

این ذرات فرا کوچک با تغییر تعداد گونه‌های [باکتریایی] موجود و نسبت آن‌ها، روی باکتری‌های موجود در روده تاثیر می‌گذارند.

پژوهشگران توضیح دادند که این ذرات بر سد روده‌ــ یکی دیگر از اجزای ضروری واکنش سالم به پروتئین‌های رژیم غذایی‌ــ نیز اثر می‌گذارند.

دکتر ادل‌ــ‌پیشنت افزود: «بررسی ما بر نیاز مبرم ارزیابی پژوهشگران درباره خطر مربوط به قرار گرفتن در معرض نانوذرات غیرآلی موجود در غذا در طول دوره حساس آسیب‌پذیری و تاثیر آن بر سلامت کودکان تاکید می‌کند.»

این پژوهشگران گفتند: «پیامدهای زودهنگام قرار گرفتن در معرض نانوذرات در هزار روز اول عمر، مستلزم مطالعات بیشتر است تا مشخص شود آیا قرار گرفتن در معرض نانوذرات در دوران بارداری به غیر از سایر اختلال‌های مربوط به سیستم ایمنی، زمینه‌ساز بروز آلرژی غذایی می‌شود یا خیر.» 

© The Independent