پوشیدن ردیاب‌های تناسب اندام؛ انگیزه بیشتر برای پیاده‌روی روزانه

کسانی که چنین ابزارهایی را به‌کار می‌گیرند در طول پنج ماه یک کیلو بیشتر وزن کم می‌کنند

ردیاب‌های تناسب اندام در میان عموم مردم محبوبند - تعداد ردیاب‌های [خریداری و] ارسال شده در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ حدود ۱۵۰۰ درصد افزایش یافته است- Canva

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که استفاده از ردیاب تناسب اندام (fitness tracker)، افراد را ترغیب می‌کند که هر روز ۴۰ دقیقه بیشتر راه بروند. 

پژوهشگران دانشگاه «ساوت استرالیا» (South Australia) با بررسی تقریبا ۴۰۰ پژوهش با مشارکت ۱۶۴ هزار نفر، دریافتند که ردیاب‌های همراه (wearable) ثبت‌کننده فعالیت بدنی، می‌توانند به پیشگیری از بیماری‌های ناشی از بی‌تحرکی کمک کنند.

آنان میان به‌کارگیری ردیاب‌ها و سطوح فعالیت در درازمدت در تمام گروه‌های سنی، ارتباط مثبتی شناسایی کردند.

این مطالعه که در مجله «لنست دیجیتال هلت» (Lancet Digital Health) منتشر شده است، نشان می‌دهد که به‌کارگیری چنین ابزاری افراد را به ورزش بیشتر ترغیب، و در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کند.

کسانی که این ردیاب‌ها را به‌کار می‌گیرند، احتمالا روزانه ۴۰ دقیقه بیشتر پیاد‌ه‌روی می‌کنند که معادل ۱۸۰۰ قدم بیشتر است، و میانگین، در طول پنج ماه یک کیلوگرم وزن کم می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هرچند شاید کاهش یک کیلوگرم وزن زیاد به نظر نرسد، کارشناسان می‌گویند حائز اهمیت است.

پروفسور کارول مار (Carol Maher)، از نویسندگان این مقاله، می‌گوید: «با توجه به اینکه این پژوهش‌ها نه مربوط به کاهش وزن، بلکه مطالعات مربوط به فعالیت بدنی [در] سبک زندگی بودند، بنابراین انتظار نداریم که [در این مطالعه]، شاهد کاهش وزن چشمگیری باشیم.»

«هر فرد سالانه میانگین حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه می‌کند، بنابراین کاهش یک کیلوگرم در طول پنج ماه چشمگیر است.»

بر اساس اعلام «سازمان خدمات ملی سلامت بریتانیا» (NHS)، بزرگسالان بین ۱۹ تا ۶۴ سال باید هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط داشته باشند.

ردیاب‌های تناسب اندام در میان عموم مردم محبوبند - تعداد ردیاب‌های [خریداری و] ارسال شده در سراسر جهان بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ حدود ۱۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

اما هنوز تردیدهایی در مورد اثربخشی این دستگاه‌ها و اینکه آیا به [افزایش] رفتارهای وسواسی ناسالم منجر می‌شوند، وجود دارد.

پژوهشگران می‌گویند که این یافته‌ها حاکی از آن است که این ردیاب‌ها از طریق ایجاد انگیزه در افراد برای تحرک بیشتر، می‌توانند به کاهش فشار خون و کلسترول در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کنند.

© The Independent

بیشتر از زندگی