هنگام پیاده‌روی «جلیقه وزنه‌دار» بپوشیم؟

جلیقه‌ وزنه‌دار با افزودن بر شدت پیاده‌روی موجب می‌شود کالری بیشتری بسوزانید

مردی در حالی که جلیقه وزنه‌دار پوشیده است، در ساحل می‌دود - muscleandfitness

احتمالا از فواید پیاده‌روی بسیار خوانده‌اید؛ از اینکه این ورزش رایگان و بی‌هزینه فواید بسیار دارد: به هضم غذا  کمک می‌کند و به شما امکان می‌دهد خارج از خانه به گشت و گذار بروید و روحیه‌تان را تقویت کنید. با اینکه پیمودن ۱۰ هزار قدم در روز، یا هر مقدار دیگری که برایتان ممکن باشد، چندان آسان نیست، اما پیاده‌روی شدتی را که ورزش‌های دیگر می‌طلبند ندارد.  

همیشه می‌توانید سرعت پیاده‌روی را افرایش دهید یا مسافت بیشتری طی کنید، اما اینها تنها راه افزایش شدت این تمرین نیست. وقت آن رسیده است که «جلیقه‌ وزنه‌دار» را بپوشید و قدرت و استقامتتان را افزایش دهید. برخی از چهره‌های مشهور مانند دکتر سنجای گوپتا از سی‌ان‌ان، برای تقویت تمرینات بدنی هنگام پیاده‌روی این جلیقه را می‌پوشند. اما به‌راستی مزیت‌ پوشیدن این جلیقه‌ و خطرات احتمالی آن کدام‌اند؟

فواید جلیقه وزنه‌دار چیست؟

دکتر ویوک باباریا، پزشک ورزشی، با تاکید بر فواید بسیار این جلیقه‌ به یاهو‌لایف گفت که جلیقه‌ وزنه‌دار با افزایش شدت پیاده‌روی موجب می‌شود کالری بیشتری بسوزانید و سلامت قلب و عروقتان را تقویت کنید.

اما فایده پوشیدن جلیقه‌ وزنه‌دار به بهبود سلامت قلب و عروق محدود نمی‌شود. از آنجایی که با پوشیدن این جلیقه فشار پیاده‌روی افزایش می‌یابد و راه‌رفتن دشوار می‌شود، قدرت و استقامت عضلانی، به‌ویژه در پایین‌تنه و مرکز بدن، بیشتر می‌شود. به گفته دکتر باباریا، پیاده‌روی با این جلیقه دقیقا مثل تمرین با وزنه‌ تراکم استخوان‌ها را تقویت می‌کند. او می‌گوید: «اضافه کردن وزنه بر استخوان‌ها فشار بیشتری وارد می‌کند و موجب تحریک سلول‌هایی می‌شود که رشد استخوان‌های جدید را به‌دنبال دارند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این جلیقه‌ها وزن‌های متفاوتی دارند و برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی باید جلیقه‌ای را انتخاب کنید که با اندام و شکل بدن‌تان متناسب باشد. 

راب رولند، فیزیوتراپیست از دانشگاه مریلند، می‌گوید: «فردی که تجربه تمرینات قدرتی دارد ممکن است با جلیقه‌ای که ۱۰ درصد وزن بدنش را دارد، شروع کند در حالی که فرد کم‌تجربه‌تر با جلیقه‌ای که ۵ درصد وزن بدنش را دارد، راحت‌تر باشد. برخی جلیقه‌ها قابلیت تنظیم و تغییر وزن نیز دارند. 

به گفته رولند، بهتر است از وزن‌های سبک‌تر شروع کنید و پس از بهبود تناسب اندام و تقویت عضلاتتان سراغ وزن‌های بیشتر بروید. 

الن تامپسون، مربی ورزشی، در این زمینه می‌گوید، فقط به صرف اینکه وزن جلیقه‌ای مناسب است قرار نیست برای شما متناسب باشد. جلیقه باید کاملا متناسب با بدن و اندام شما باشد تا در تنفس و حرکت اختلال ایجاد نکند. بندهای اغلب جلیقه‌های وزنه‌دار قابل تنظیم است و می‌توانید با توجه به شکل بدنتان آن را تنظیم کنید. 

او همچنین بر توزیع متناسب و مساوی وزنه‌ها تاکید می‌کند، زیرا وزن نامتعادل بر حالت راه‌ رفتن تاثیر می‌گذارد و بر برخی اندام‌ها فشار بیشتری وارد می‌کند. رولند به کسانی که این جلیقه‌ها را ندارند توصیه می‌کند از کوله‌پشتی استفاده کنند و به کمک بندها و تسمه‌هایی که دارد آن را کاملا محکم کنند. 

مهم‌ترین نگرانی درمورد جلیقه وزنه‌دار یا حمل کوله‌پشتی، حمل وزن و بار سنگین یا درست استفاده نکردن از آنها است، زیرا موجب آسیب‌دیدگی می‌شود. اگر به دردی دچار شدید که بیش از ۲۴ ساعت طول کشید، جلیقه یا کوله‌پشتی را ازنو تنظیم کنید، یا وزنش را کم کنید. همچنین اگر مشکلات قلبی، تنفسی یا سابقه آسیب‌دیدگی گردن و کمر دارید، حتما پیش از این تمرین با متخصص بهداشت و سلامت مشورت کنید. 

بیشتر از ورزش