زندانی‌های آمریکایی در ایران از زندان خارج و به یک خانه امنیتی منتقل شدند

کاخ سفید تایید کرد که پنج شهروند این کشور از زندان‌های جمهوری اسلامی خارج و به یک خانه امنیتی منتقل شده‌اند

به‌نوشته نیویورک‌تایمز زندانی‌های آمریکایی در قبال دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از زندان خارج شده‌اند

خبرگزاری فرانسه به‌نقل از خانواده‌های شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران نوشت مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی زندانی‌های آمریکایی را از زندان خارج و به یک خانه امنیتی منتقل کرده‌اند.

همزمان روزنامه نیویورک‌تایمز شامگاه پنجشنبه ۱۰ اوت (۱۹ مرداد ماه ۱۴۰۲) در گزارشی به‌نقل از منابع خود شمار زندانی‌های آمریکایی که از زندان خارج و به حبس خانگی منتقل شده‌اند را پنج تن اعلام کرد.

کاخ سفید نیز شامگاه پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای خروج پنج شهروندان بازداشت‌شده خود از زندان‌های جمهوری اسلامی را تایید کرد. به‌نوشته کاخ سفید، این اقدام جمهوری اسلامی هرچند دلگرم‌کننده است اما آن‌ها اساسا نباید بازداشت می‌شدند. به‌نوشته کاخ سفید، خانواده دو تن از شهروندان آمریکایی که به حبس خانگی منتقل شده‌اند، خواهان حفظ هویت آن‌ها شده‌اند.

 به‌نوشته نیویورک‌تایمز، این پنج زندانی آمریکایی در ایران در قبال دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف‌شده از زندان خارج شده‌اند و می‌‌تواند زمینه برای آزادی نهایی آن‌ها و خروج از ایران باشد.

در این میان، خبرگزاری رویترز در گزارشی شمار زندانی‌های آمریکایی که از زندان خارج شده‌اند را چهار تن اعلام کرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، شامگاه پنجشنبه ضمن تایید و استقبال از خبر خروج شهروندان بازداشت‌شده آمریکایی از زندان، این اقدام جمهوری اسلامی را دلگرم‌کننده خواند.

رویترز به نقل از جرد گنسر، وکیل و نماینده حقوقی سیامک نمازی، از شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران نوشت، علاوه بر سیامک نمازی، عماد شرقی و  مراد طاهباز هم از زندان خارج شده‌اند. به‌نوشته رویترز هویت نفر چهارم هنوز روشن نیست.

نیویورک‌تایمز، در گزارش خود تاکید کرده است که شمار زندانیان آمریکایی منتقل شده به خانه امن پنج تن است و خانواده‌های دو فرد دیگر هویت آن‌‌ها را فاش نکرده‌اند.

به فاصله کوتاهی پس از انتشار بیانیه رسمی کاخ سفید، نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل هم ضمن تایید این خبر گفت این توافق با میانجیگری کشور سوم صورت گرفته است. نورنیوز، به‌نقل از نمایندگی حکومت ایران در سازمان ملل مدعی شد پنج زندانی آمریکایی مشمول «بخشش» قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری حکومتی فارس در گزارشی به‌نقل از یک منبع آگاه نوشت دولت آمریکا متعهد شده است که علاوه بر فراهم کردن امکان دسترسی به اموال توقیف‌شده ایران در کره جنوبی، برخی از زندانیان ایرانی در ایالات متحده را هم آزاد کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روز سه‌شنبه امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ به پرسشی درباره شمار زندانیان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران گفت: «عددش مهم نیست، اما ماه‌ها است که از طریق عمان و قطر برای تبادل زندانیان اقدام کرده‌ایم.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز شمار زندانی‌های آمریکایی که از زندان خارج شده‌اند و به حبس خانگی منتقل شده‌اند را پنج تن اعلام کرده است. مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هنوز این گزارش‌ها را تایید یا تکذیب نکرده‌اند.

در این میان، خبرگزاری حکومتی فارس، روز پنجشنبه در گزارشی نوشت «منیره ترز بصیر» شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی که سال گذشته در جریان اعتراض‌های گسترده سیاسی و خیزش سراسری در ایران بازداشت شده بود از ایران خارج شده است. خبرگزاری حکومتی فارس، این شهروند بازداشت‌شده آمریکایی را «کارشناس ارشد صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» معرفی کرده است.

طی ماه‌های گذشته، گزارش‌های پرشماری از گفت‌وگوهای نمایندگان دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، با جمهوری اسلامی منتشر شده بود. اما در همین حال، مقام‌های آمریکایی برای مقابله با تهدیدهای منطقه‌ای جمهوری اسلامی، ناوگان نظامی خود را در منطقه تقویت کردند.

در این بین، شبکه خبری الجزیره شامگاه پنجشنبه به‌نقل از یک مقام دولتی جمهوری اسلامی، بدون ذکر نام، نوشت خروج شهروندان آمریکایی از زندان و انتقال آن‌ها به حبس خانگی، یک «اقدام مقدماتی» از توافق دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا با جمهوری اسلامی بر سر «تبادل زندانیان» است.

 وزارت خارجه جمهوری اسلامی هم بامداد جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد دولت بایدن تضمین‌های لازم را برای دسترسی به اموال توقیف‌شده ایران ارائه داده است و روند رفع توقیف از منابع مالی هم شروع شده است.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از بیانیه خود مدعی شد که علاوه بر آزادی اموال توقیف‌شده، آزادی شماری از ایرانی‌های بازداشت‌شده در زندان‌های آمریکا هم در گفت‌وگو با مقام‌های دولت بایدن پیگیری شده است.

گزارش‌ها از دسترسی جمهوری اسلامی به شش میلیارد دلار از اموال توقیف‌شده در حالی منتشر می‌شود که امیرعبداللهیان در آخرین موضع‌گیری خود گفته بود حکومت ایران برای پیشبرد طرح مبادله زندانیان هیچ «پیش‌شرطی» قائل نیست و موضوع را یک «مسئله انسانی» می‌داند.