دی‌ان‌پی چیست و چرا این همه خطرناک است؟

دی‌ان‌پی ترکیب شیمیایی بسیار سمی است که با ادعای چربی‌سوز بودن، در قالب قرص‌های لاغری به صورت غیرقانونی فروخته می‌شود

عوارض جانبی: تهوع، استفراغ، بی‌قراری، برافروختگی پوست و تعریق، سرگیجه و سردرد، تنفس سریع و نامنظمی ضربان قلب - Canva

یک قرص لاغری‌ به نام دی‌ان‌پی یا دی نیتروفنول ۲.۴ (2.4 Dinitrophenol)، پس از آنکه مشخص شد با مرگ حداقل ۳۳ نفر ارتباط داشته است، به فهرست مواد سمی تحت نظارت دولت بریتانیا افزوده می‌شود.

فروش یا بازاریابی این دارو که مرگ الوییز پری در سال ۲۰۱۵ و بتانی شیپسی در سال ۲۰۱۷ به آن ربط داشته، در بریتانیا برای مصرف انسان غیرقانونی است.

داگ و کارول شیپسی، والدین بتانی، برای قرارگیری دی‌ان‌پی در رده مواد سمی و ممنوعیت کامل پخش آن مبارزه کرده‌اند.

پس از آنکه وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد دی‌ان‌پی به فهرست مواد سمی مشمول قانون مواد سمی مصوب ۱۹۷۲ افزوده خواهد شد، داگ گفت که این «گامی در جهت درست است، اما کافی نیست».

او به خبرگزاری آی‌تی‌وی گفت: «به دنبال ممنوعیت کامل‌ایم چون طی سال‌های پس از دست دادن بت، نتوانسته‌ایم هیچ کاربرد صنعتی مشروعی برای آن پیدا کنیم؛ دلیلی که دولت در تمام این سال‌ها برای ادامه فروش قانونی دی‌ان‌پی آورده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ادامه، به تمامی دانستنی‌ها در مورد دی‌ان‌پی و علت خطرناک بودن مصرف آن می‌پردازیم.

دی‌ان‌پی چیست؟

دی‌ان‌پی ترکیب شیمیایی بسیار سمی است که با ادعای چربی‌سوز بودن، در قالب قرص‌های لاغری به صورت غیرقانونی فروخته می‌شود.

به گفته سازمان استانداردهای مواد غذایی بریتانیا که سیاست‌گذاری برای فروش مجازی این ماده را به عهده دارد، دی‌ان‌پی می‌تواند آثاری «فاجعه‌بار» داشته باشد و به «تعداد قابل‌توجهی مرگ‌ومیر در بریتانیا» منجر شده است.

عوارض جانبی آن عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، بی‌قراری، برافروختگی پوست و تعریق، سرگیجه و سردرد، تنفس سریع و نامنظمی ضربان قلب.

این ماده پودری زردرنگ است و معمولا به صورت قرص یا کپسول به فروش می‌رسد. این ماده در جنگ جهانی اول به عنوان ماده پایه برای مواد منفجره استفاده می‌شد.

چرا دی‌ان‌پی هنوز پخش می‌شود؟

اگرچه دولت بریتانیا فروش دی‌ان‌پی در قالب فراورده‌های غذایی یا دارویی را غیرقانونی اعلام کرده، همچنان در قالب کود، آفت‌کش یا رنگ محافظ چوب در دسترس است.

انجمن سلطنتی داروسازی (آرپی‌اس) هشدار داده است که «فروشندگان بی‌وجدان» همچنان این ماده را به «افراد آسیب‌پذیر» می‌فروشند و این باید کاملا ممنوع شود.

پروفسور کلر اندرسون، رئیس آر‌پی‌اس، گفت: «مصرف دی‌ان‌پی برای انسان نامناسب و کاربرد اصلی آن در ساخت مواد منفجره و آفت‌کش‌ها است.»

«گنجاندن دی‌ان‌پی در قانون مواد سمی حرکت مثبتی است زیرا در دسترس‌ بودن آن را محدود می‌کند، اما آنچه واقعا لازم است، ممنوعیت کامل به منظور کاهش خطر برای عموم است. استرالیا قبلا دی‌ان‌پی را در رده مواد بسیار خطرناک برای سلامت قرار داد تا ممنوعیت فروش آن را تضمین ‌کند و ما می‌خواهیم بریتانیا نیز همان مسیر را برود.»

«اینکه دی‌ان‌پی هنوز پخش می‌شود، مایه نگرانی است و ما می‌خواهیم تعهدی قاطع برای پیگرد قانونی کسانی را که از آن سودجویی می‌کنند، شاهد باشیم. همچنین از شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌خواهیم به منظور کاهش بیشتر آسیب‌ها، مطالب تبلیغاتی یا آگهی فروش دی‌ان‌پی را حذف کنند.»

در صورت مصرف دی‌ان‌پی چه باید کرد؟

اگر دی‌ان‌پی مصرف کرده‌اید، فورا با پزشک یا متخصص درمان تماس بگیرید. مصرف حتی چند قرص حاوی این ماده می‌تواند کشنده باشد.

© The Independent