گسترش وبا در افغانستان؛ ۱۲ نفر در جوزجان جان باختند

نزدیک به ۷ هزار نفر در جوزجان به وبا مبتلا شدند

در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۶۴۴ نفر از بیماران وبا در مراکز درمانی  جوزجان تحت مراقبت‌های جدی قرار دارند-عکس:خبرگزاری باختر

خبرگزاری باختر، رسانه تحت کنترل طالبان، روز پنجشنبه ۳۰ تیر، به نقل از مسئولان بیمارستان جوزجان گزارش داد که شماری زیادی از ساکنان این استان به وبا مبتلا شدند و تعدادی از بیماران جان باختند.

باختر به نقل از خالص قادری، یکی از مسئولان بیمارستان عامه جوزجان، نوشت که در پی شیوع وبا در جوزجان تاکنون بیش از ۶ هزار و ۹۵۰ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این میان ۱۲ نفر پیش از رسیدن به مراکز درمانی جان باختند.

خالص قادری همچنین به خبرگزاری باختر گفت در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۶۴۴ نفر از بیماران مبتلا به وبا در مراکز درمانی جوزجان تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

او از تمام ساکنان جوزجان خواست برای اینکه به وبا مبتلا نشوند، متوجه بهداشت خود باشند. او تاکید کرد که استفاده از آب‌های آلوده و مراعات نکردن بهداشت، باعث شیوع بیشتر این بیماری می‌شود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عبدالغنی صمیم، رئیس بیمارستان عامه جوزجان، همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری باختر از کنترل وبا در این استان خبر داد و از تمام نهادهای مددرسان خواست که برای ریشه‌کن کردن وبا در جوزجان باهم بسیج شوند. 

بیماری وبا نزدیک به یک ماه پیش در جنوب افغانستان و بیشتر میان ساکنان استان‌های گرمسیر این کشور به‌ویژه مناطقی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، شیوع پیدا کرد و شماری زیادی از ساکنان استان هلمند، زابل، قندهار و دایکندی به آن مبتلا شدند و جان باختند.

مسئولان طالبان در هلمند یک هفته قبل گزارش دادند که در یک شبانه روز دست‌کم بیش از ۲۰ نفر در شهرستان باغران این استان بر اثر ابتلا به بیماری وبا جان باختند. اکنون دیده می‌شود که بیماری وبا به شمال افغانستان نیز شیوع پیدا کرده است. جوزجان نخستین استان در شمال افغانستان است که در آن شیوع وبا گزارش شده است.

وقوع سیلاب در استان‌های مختلف افغانستان و آلوده شدن منابع آب آشامیدنی، از دلایل اصلی شیوع وبا در این کشور است.