افغان‌های منتظر انتقال به آمریکا در معرض خطر اخراج از پاکستان قرار گرفته‌اند ‏

هنوز ۲۵ هزار افغان منتظر تکمیل پرونده مهاجرتی و انتقال به آمریکا هستند ‏

شهروندان افغان در حال خروج از افغانستان در جریان عملیات تخلیه نظامی-KARIM SAHIB/AFP

با وجود اینکه دولت آمریکا از اوت سال ۲۰۲۱ تا کنون در حدود ۱۲۰ هزار افغان را در این کشور اسکان مجدد داده است، هنوز هم ۲۵ هزار تن دیگر در پاکستان منتظر انتقال به آمریکا هستند. اکنون گفته می‌شود که خطر اخراج از پاکستان این افراد را نیز تهدید می‌کند. مقام‌های دولت پاکستان گفته‌اند که درخواست آمریکا برای اخراج نکردن ۲۵ هزار مهاجر افغان را که در آن کشور منتظر تکمیل پرونده‌های مهاجرتی‌اند رد کرده‌اند. دولت آمریکا چندی پیش و پس از اعلام مهلت یک ماهه دولت پاکستان برای خروج مهاجران غیرقانونی از آن کشور، فهرستی از ۲۵ هزار افغان را در اختیار مقام‌های پاکستان گذاشت. این افراد کسانی‌اند که پرونده مهاجرتی‌شان در نهادهای اسکان مجدد در آمریکا در حال بررسی و اقدام است.

آمریکا از دولت پاکستان خواست که این افراد را اخراج نکند. اما یک مقام دولتی پاکستان روز چهارشنبه به صدای آمریکا گفته است که این فهرست نواقصی داشته و دولت پاکستان آن را رد کرده است. این مقام پاکستان، که نامش را افشا نکرده است، می‌گوید اختلاف‌های زیادی در مورد این فهرست در مسئولان دولتی پاکستان وجود داشته است. به همین دلیل، این فهرست دوباره به مقام‌های آمریکا پس فرستاده شده است. او می‌گوید: «فهرست ۲۵ هزار نفری فقط چند روز مانده به اتمام مهلت به دست ما رسید. با این حال، آن را به‌صورت کامل بررسی کردیم و دیدیم که نواقص زیادی دارد. به همین دلیل، آن را دوباره به طرف امریکایی پس فرستادیم.» این مقام پاکستان نگفته است که این فهرست چه نواقصی داشته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت آمریکا در این مورد تا کنون واکنشی نشان نداده است. اما روز سه‌شنبه، یک مقام دولت آمریکا به‌شرط ناشناس ماندن به صدای آمریکا گفت که ایجاد تسهیلات برای مهاجران افغان که در کشور پاکستان منتظر تکمیل پرونده‌های مهاجرتی‌اند جزو اولویت‌های دولت آمریکا قرار گرفته است و آنان تلاش دارند مشکلات موجود را هرچه زودتر حل کنند. او افزود: «برای کمک کردن به محافظت افرادی که منتظر اسکان مجدد در آمریکا هستند، فهرستی از بیش از ۲۵ هزار افغان را که در حال حاضر در پاکستان اقامت دارند در اختیار دولت آن کشور گذاشتیم. اکنون در حال ارسال نامه‌هایی به این افراد هستیم که می‌توانند نامه‌ها را به مقام‌های محلی پاکستان بدهند تا به شناسایی آن‌ها به‌عنوان افراد منتظر انتقال به آمریکا کمک کند.»

بسیاری از افرادی که در پاکستان منتظر انتقال به آمریکا هستند کسانی‌اند که برگشت به افغانستان می‌تواند برای آن‌ها خطر جانی داشته باشد. دولت پاکستان پیش از این گفته بود که آن عده از افغان‌هایی را که منتظر تکمیل پرونده‌های مهاجرتی‌اند در صورتی که مدرک معتبری در این مورد داشته باشند، از آن کشور اخراج نمی‌کند.

در همین حال، گروه طالبان روز چهارشنبه با انتشار اعلامیه‌ای بار دیگر از دولت پاکستان خواست که مهاجران افغان را به‌زور اخراج نکند. در این اعلامیه همچنین آمده است که افغان‌هایی که به دلایل سیاسی از آن کشور بیرون رفته‌اند می‌توانند بدون دغدغه دوباره به کشور بازگردند.

در حالی که روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان رسما آغاز شده است، مشخص نیست که دولت آمریکا می‌تواند این فهرست ۲۵ هزار نفری را دوباره به دولت پاکستان بسپارد یا خیر. بر اساس گزارش‌ها، تا پایان مهلت دولت پاکستان، ۲۵۰ هزار مهاجر افغان آن کشور را ترک کرده‌اند و هزاران تن دیگر نیز در پشت مرزهای دو کشور منتظر ورود به خاک افغانستان‌اند.

بیشتر از جهان