چراغ سبز سازمان غذا و داروی آمریکا به گوشت مرغ رشدیافته در آزمایشگاه

در تولید گوشت پرورشی سلول‌های بنیادی از حیوان اصلی گرفته می‌شوند و سپس این سلول‌ها در یک بیورآکتور مملو از مایعی غنی از مواد مغذی، تکثیر می‌شوند

این نظر، زمینه را برای انقلاب غذایی جدیدی فراهم می‌کند که در آن، گوشت مصرفی جهان به جای پرورش در مزارع صنعتی، در آزمایشگاه‌ها کشت می‌شود-Facebook/upsidefoods/

با بالارفتن تعداد گیاهخواران اخلاقی در جهان، بازار بزرگ محصولات گوشتی آزمایشگاهی برای شرکت‌های فناوری جذاب‌تر شده و سرمایه‌گذاری‌ها برای تولید نزدیک‌ترین جایگزین آزمایشگاهی پروتئین حیوانی افزایش یافته است. 

در نخستین اقدام بزرگ صنعت غذا در این زمینه، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) اعلام کرد که یک محصول مرغ آزمایشگاهی تولیدشده در شرکت استارت‌آپ فناوری غذایی کالیفرنیایی، برای مصرف انسان بی‌خطر است. این نظر، زمینه را برای انقلاب غذایی جدیدی فراهم می‌کند که در آن، گوشت مصرفی جهان به جای پرورش در مزارع صنعتی، در آزمایشگاه‌ها کشت می‌شود.

به گزارش نشریه تایم، این رای که روز ۱۶ نوامبر سال جاری میلادی و پس از یک دوره ارزیابی دقیق صادر شد، بزرگ‌ترین مانع شرکت آپساید فودز (Upside Foods) را برای فروش مرغ «ک‍شت‌شده» خود در فروشگاه‌های مواد غذایی و رستوران‌ها، از میان برداشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 

تایید شدن این محصول، احتمالا راه را برای تولید تعداد زیادی از محصولات مشابه، از گوشت گاو پرورش‌یافته در آزمایشگاه گرفته تا استیک، جگر غاز، و حتی خوراکی‌های موش کشت‌شده برای گربه‌های خانگی، هموار می‌کند. 

 

دکتر اوما والتی، مدیرعامل و موسس  این شرکت دانش‌بنیان، در بیانیه‌ای گفت: «این لحظه، نقطه‌عطفی در تاریخ غذا است. ما  آپ‌ساید را در جهانی مملو از شک و تردید آغاز کردیم و امروز به مثابه نخستین شرکتی که مجوز «بی‌‌پرسش» [بودن این محصول خود] را از FDA برای گوشت پرورشی دریافت کرد، دوباره تاریخ‌ساز شدیم. این نقطه‌عطف، گامی بزرگ به سوی عصر جدیدی در تولید گوشت است.»

بیش از ۱۰۰ شرکت روی پروژه‌های مختلف تولید گوشت پرورشی کار می‌کنند، اما همه آن‌ها از یک اصل اولیه پیروی می‌کنند: سلول‌های بنیادی از حیوان اصلی گرفته می‌شوند (از طریق بیوپسی از یک حیوان بالغ، یا از یک جنین آزمایشگاهی) و سپس این سلول‌ها در یک بیورآکتور مملو از مایعی غنی از مواد مغذی، تکثیر می‌شوند. سپس، هنگامی که به سلول‌های چربی، ماهیچه یا سلول‌های ساختاری تمایز یافتند، به یک بیورآکتور بزرگ‌تر منتقل می‌شوند و در آنجا به رشد خود ادامه می‌دهند تا زمانی که بتوان آن‌ها را برداشت کرد.

بسته به محصول نهایی، این فرایند ممکن است بین دو تا چهار هفته طول بکشد. بر فرض، در قیاس با استیک که با کمک یک چاپگر زیستی سه‌بعدی ساخته می‌شود، کشت مرغ چرخ‌شده زمان کمتری می‌برد. فیله‌های مرغ شرکت  آپ‌ساید، جایی در این بین قرار می‌گیرند. این صنعت هنوز نسبتا جوان است. تولید نخستین محصول گوشتی کشت‌شده در جهان، در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد؛ هنگامی که استارتاپ هلندی «موزا میت» (Mosa Meat) محصول خود را، برگر گوشت گاو تولیدشده در آزمایشگاه، با قیمت ۳۳۰ هزار دلار به دنیا معرفی کرد. اما شرکت‌های فعال در این زمینه در حال حاضر به قفسه‌های سوپرمارکت‌ها چشم دوخته‌اند؛ به این امید که هر یک بتوانند نخستین فاتح این بازار شوند. 

بیشتر از زندگی