آزمایش پادتن جدید برای درمان بیماری کووید-۱۹ در بیمارستان‌های بریتانیا

پادتن آزمایشگاهی به نام «معجون» اولین داروی طراحی شده برای بیماری کرونا است

نتایج آزمایش‌ها نشان دادند که استروئیدهایی نظیر دگزامتازون و هیدروکورتیزون می‌توانند در کاهش میزان مرگ‌ومیر بیماران کووید-۱۹ اثر داشته باشند-JUAN MABROMATA / AFP

یک شیوه درمانی جدید که باعث خفیف شدن بیماری کرونا می‌شود روی بیماران بیمارستانی در انگلستان مورد آزمایش قرار خواهد گرفت. 

در پروژه‌ای به نام «آزمایش بهبودی بریتانیا»، که با هماهنگی کارشناسان دانشگاه آکسفورد انجام می‌شود، با آزمایش دو هزار بیمار در هفته آینده، میزان اثربخشی پادتن‌هایی که در آزمایشگاه‌ها ساخته شده‌اند مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. 

در این طرح، علاوه بر مراقبت‌های معمولی که بر روی بیماران کووید-۱۹ انجام می‌شود، یک پادتن آزمایشگاهی به نام «معجون»  REGN-COV2 به بیمار داده خواهد شد تا بررسی شود آیا علائم بیماری کاهش خواهد یافت یا حتی از میزان مرگ کاسته خواهد شد. 

به گفته مارتین لاندری، استاد پزشکی و متخصص همه‌گیری در دانشگاه آکسفورد که در این طرح همکاری دارد: «این اولین دارویی است که برای این بیماری طراحی شده است. دلایل زیادی داریم که امیدوار باشیم این دارو واقعا به درمان بیمار کمک مؤثری می‌کند.» 

معاون رئیس امور پزشکی انگلستان، پروفسور جاناتان ون تم، این خبر را یک  «قدم امیدبخش دیگر در جهت رسیدن به راه‌های درمانی مؤثر» دانست و افزود: «مشتاقانه منتظرم ببینم پادتن جدید در آزمایش‌های بالینی چگونه عمل می‌کند. از مردم تقاضا دارم برای انجام این تحقیقات، که نهایتا جان بسیاری از انسان‌ها را نجات خواهد داد، داوطلب شوند.» 

پروژه آزمایش بهبودی آکسفورد تا امروز بیشتر در پی این بود که ببیند آیا با تغییر کاربری داروهای موجود می‌توان بر این بیماری غلبه کرد - که برای تعدادی از این داروها به نتیجه رسیده است. 

نتایج آزمایش‌ها در دو ماه ژوئن و سپتامبر نشان دادند که استروئیدهایی نظیر دگزامتازون و هیدروکورتیزون می‌توانند در کاهش میزان مرگ‌ومیر بیمارانی که شدت کووید-۱۹ در آن‌ها بالاست اثر داشته باشند. 

حالا شرکت آمریکایی ریجنرون، با ترکیب دو پادتن متفاوت ساخته دست بشر در معجون REGN-COV2 وارد این طرح آزمایش بالینی انگلستان شده است. پادتن‌های مزبور بسیار شبیه به پادتن‌های طبیعی ساخته شده در سیستم ایمنی بدن انسان عمل می‌کنند. 

این مجموعه ترکیبی طوری طراحی شده که به پروتئینی بچسبد که ویروس کرونا برای دست یافتن به سلول‌های انسانی مورد استفاده قرار می‌دهد. هدف این است که توانایی فرار ویروس را محدود کند. 

پیتر هاربی، استاد بیماری‌های عفونی جدید و بهداشت جهانی در دانشگاه آکسفورد که محقق ارشد این آزمایش‌ها نیز هست، می‌گوید: «ما قبلا به این نتیجه رسیده‌ایم که دگزامتازون برای بیمار کووید-۱۹ خوب است، اما میزان مرگ‌ومیر هنوز هم بالاست پس باید داروهای بیشتری پیدا کنیم.» 

وی افزود: «منتظریم ببینیم پادتن جدید از یک آزمایش بالینی تصادفی و گسترده بدون خطر و با اثربخشی خوب بیرون می‌آید یا نه. این تنها راهی است که می‌توانیم مطمئن شویم از این دارو برای کووید-۱۹ می‌توان استفاده کرد یا نه.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دیک کاماک، درمان‌گر ارشد کووید-۱۹ در مؤسسه ولکام تراست، معتقد است داروهای ضدویروس و پادتنی جدید «جزو امیدبخش‌ترین و جالب‌ترین داروهای درمان کووید-۱۹» به شمار می‌روند. وی البته اشاره کرد که این داروها جزو گران‌ترین‌ها نیز هستند. 

او گفت: «تحقیقات وسیع و تصادفی کنترل‌شده‌ای نظیر طرح بهبودی بهترین راه برای پی بردن به این مسأله‌اند که داروهایی نظیر REGN-COV2 برای درمان کووید-۱۹ بی‌خطر و اثربخش خواهند بود یا نه ولی در عین حال باید توجه کنیم که آیا هر داروی موفقی برای همه کس در جهان فراهم‌شدنی است.» 

شرکت ریجنرون با پیوستن به شرکت عظیم داروسازی «راش» قصد دارد مشکل تأمین جهانی این دارو را در صورت تصویب برطرف کند. 

دولت آمریکا از همین حالا یک قرارداد ۴۵۰ میلیون دلاری برای خرید این معجون امضاء کرده، که طی آن ریجنرون متعهد خواهد شد بین ۷۰ تا ۳۰۰ هزار دوز را از این دارو تأمین کند. 

این شرکت گفته است که مطالعات قبلی روی حیوانات نشان داده‌اند که معجون می‌تواند از تعداد ویروس‌ها و میران آسیب به ریه‌ها بکاهد. 

پروفسور فیونا وات، رئیس اجرایی شورای تحقیقات دارو در انگلستان، می‌گوید پادتن‌های ساخته دست بشر پیش‌تر نیز برای درمان سرطان و بیماری‌های خودایمنی موفق بوده‌اند. 

او گفت: «آزمایش بالینی جدید معلوم می‌کند که آیا پادتن‌هایشی که به ویروس حمله می‌کنند می‌توانند درمان مؤثری برای کووید-۱۹ هم باشند یا نه.» 

© The Independent

بیشتر از جهان