نابرابری درمرگ بر اثر کرونا و ضرورت مبارزه با نابرابری ساختاری

افراد سیاه پوست بیشتر از سفیدپوستان با احتمال مرگ ناشی از کرونا مواجه هستند

مردی که ماسک حفاظتی زده است در یک ایستگاه اتوبوس در لندن دیده می‌شود - REUTERS/Hannah Mckay

بحران هولناک جهانی ناشی از کوید ۱۹ نابرابری‌های قابل توجهی را که درهر کشوری قابل لمس است، نشان داده است، و بریتانیا نیز ازاین قاعده مستثنی نیست.

نابرابریهای ما به خوبی مستند شده است ومتاسفانه به نظرمی‌رسد که اکنون درارقام مرگ‌بارنگران کننده روزانه، که ناشی از ویروس کرونا است، نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. بسته به اینکه به کدام ارقام نگاه می‌کنید، افراد سیاه پوست، آسیایی و اقلیت قومی (Bame) در انگلستان بین ۱.۵ تا ۴.۳ برابر بیشتر ازهم‌ نوعان سفید پوست خود درمعرض ویروس کرونا قرار دارند.

درمرکز دموکراسی ما این اصل وجود دارد، که بحث‌ها، همه صداها، از انواع پیشینه‌های مختلف را، در برمی‌گیرد. همه ما تجربیات و دیدگاه‌های مختلفی را با خود به ارمغان می‌آوریم و این تنوع،  به ما این امکان را می‌دهد مواردی را ببینیم که درنبود آن ممکن است از دست بروند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بسیاری از ما که تجربه برابری را داشته‌ایم، شاهد به وجود آمدن این بحران هستیم، این مهم درالگوی افرادی که از کوید ۱۹ آلوده شده و در حال مرگ بودند، ازهمان ابتدا واضح بود. به وضوح می‌توان کسانی که این اختلاف را مطرح کرده و خواستار تحقیقات در مورد دلایل پشت آن هستند ومتهم شده‌اند که نقش «قربانی» را ایفا می‌کنند، مشاهده کرد.

من به عنوان یک زن سیاه پوست با معلولیت در طول زندگی‌، با چالش‌هایی روبرو شده‌ام که برآنها غلبه کرده‌ام - قربانی شدن تنها نکته کارنامه زندگی من نیست.

اگر بخواهیم صادقانه با این بیماری همه گیر روبه روشویم و تاثیر وحشتناک آن را بر شهروندان خود به حداقل برسانیم، باید با واقعیت‌های موجود، صادق باشیم. ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم. در حالی که می‌آموزیم چگونه با این ویروس جدید مبارزه کنیم، حماقت کامل است اگر این داده‌ها را نادیده بگیریم، که به سادگی به دلیل ترس ازضعف افرادی که صحبت کردن از نژاد یا طبقه اجتماعی برایشان مشکل است، بوجود می‌آید.

آخرین ارقام از دفتر آمار ملی (ONS) نشان می‌دهد که حتی وقتی جغرافیا، سن، سلامتی و ثروت را در نظر می گیرید، افراد سیاه پوست هنوز ۱.۹ برابر بیشتر از سفیدپوستان با احتمال مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کوید ۱۹مواجه هستند. چندین دلیل ممکن برای این اختلاف وجود دارد‌، اما تا زمان جمع آوری کامل داده‌ها و تحقیق  روی آنها، نمی‌دانیم کدام یک از آنها مهم‌تر هستند.

یادگیری این امر ما را بهترمجهزکرده تا با بروز بحران با آن مقابله کنیم و به ما کمک می‌کند، با هرگونه تکرار مجدد آن درآینده مقابله کنیم.

همانطور که ما به عنوان یک کشور به جلو حرکت می کنیم ، باید از این اطلاعات برای رفع نابرابریهای ساختاری که در جامعه وجود دارد، استفاده کنیم ، نابرابریهایی که هرزمان توجه کنید، شاهد آن خواهید بود. پیش از این بحران ، خانواده های سیاه پوست و آسیایی دو برابر میزان مرگ و میر در نوزادان را داشتند، مرگ زنان سیاه پوست هنگام زایمان، ۵ برابر زنان سفید پوست بود و اگر بیم ( قوم خاص) بودید، امید به زندگی در شما پایین تر بود. 

ما با کمک کادر درمانی فوق العاده خود این بحران را با هم پشت سر خواهیم گذاشت.وقتی این کاررا انجام بدهیم، نمی توانیم طبق معمول به کسب وکار بازگردیم.

ما نمی توانیم به جامعه ای با نابرابریهای بزرگ برگردیم و نمی توانیم از این گفتگوی حیاتی اجتناب کنیم.

مارشا دکوردووا دبیرحزب زنان «سایه»( حزبی در بریتانیا) وبرابری و نماینده مجلس کارگر باترسیا است.