جایگزین‌ متداول شکر، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد

زایلیتول در غلظتی بسیار بالاتر از آنچه در طبیعت موجود است، در آدامس‌های بدون شکر، آب‌نبات، خمیردندان و کمپوت‌ها استفاده می‌شود

عکس تزئینی - تصویر چند نوشیدنی و حبه‌های قند روی آنها - Canva

نتیجه مطالعه‌ای که در مجله قلب منتشر شد نشان می‌دهد، «زایلیتول» (xylitol)، جایگزین متداول شکر، با افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ‌‌ومیر ناشی از ناراحتی‌های قلبی عروقی مرتبط است.

زایلیتول، الکل قند است که به مقدار کم در میو‌ه‌های و سبزیجات وجود دارد، و بدن انسان نیز آن را تولید می‌کند. زایلیتول ظاهر و طعمی مشابه شکر دارد، اما کالری‌اش ۴۰ درصد کمتر از آن است. این ماده در غلظتی بسیار بالاتر از آنچه در طبیعت موجود است، در آدامس‌های بدون شکر، آب‌نبات، خمیردندان و کمپوت‌ها استفاده می‌شود. با افزایش نگرانی درمورد افزایش نرخ چاقی، مصرف جایگزین‌های شکر طی دهه‌های گذشته به‌شکل قابل توجهی افزایش یافته است. 

دکتر استنلی هازن، رییس بخش قلب و عروق و متابولیک در مرکز تحقیقاتی «لرنر» کلینیک کلیولند، می‌گوید: «ما این مواد را وارد هرم غذایی‌مان کرده‌ایم و افرادی که آن را مصرف می‌کنند، مانند افراد مبتلا به دیابت، دقیقا همان کسانی‌اند که در معرض خطر حمله قلبی و سکته قلبی قرار می‌گیرند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش ان‌بی‌سی، بسیاری از حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی برای کسانی رخ می‌دهد که عوامل زمینه‌ای مانند دیابت، فشار خون بالا یا سطح بالای کلسترول ندارند. این تیم تحقیقاتی مطالعه بر الکل قند موجود در بدن انسان را آغاز کردند تا ببینند که آیا این ترکیبات خطر ناراحتی‌های قلبی عروقی در افراد را پیش‌بینی می‌کند یا نه؟

در این پژوهش، محققان سطح زایلیتول طبیعی خون بیش از ۳ هزار شرکت‌کننده را هنگامی که ناشتا بودند اندازه‌گیری کردند. آنها دریافتند کسانی که سطح زایلیتولشان در یک چهارم یا ۲۵ درصد بالایی گروه مطالعه بود در مقایسه با افرادی که سطح زایلیتولشان در یک‌‌چهارم پایینی قرار داشت، ۲ برابر بیشتر با خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا مرگ طی ۳ سال آینده مواجه بودند. 

محققان برای پی‌‌بردن به سازوکار زایلیتول، آن را روی موش‌ها آزمایش کردند. آنها با افزودن آن به خون و پلاسما در آزمایشگاه، به ۱۰ داوطلب سالم نوشیدنی حاوی زایلیتول دادند. به گفته هازن، زایلیتول در تمامی موارد پلاک‌های خونی را، که عامل کنترل لختگی‌ خون‌اند، فعال کرده است. لخته‌ شدن خون عامل اصلی حمله قلبی و سکته مغزی است. 

هازن برای کاهش الکل قند خون توصیه می‌کند از مصرف زایلیتول و سایر الکل‌های قند که نامشان به «ایتول» (itol) ختم می‌شود، خود‌داری کنیم و به جای آن از مقادیر کم شکر، عسل یا میوه برای افزودن طعم شیرین به غذا استفاده کنیم. 

بیشتر از بهداشت و درمان