چاقی می‌تواند تاثیر واکسن را کاهش ‌دهد

احتمالا واکسن آنفلو‌آنزا در افراد چاقی که پیش از تزریق واکسن وزن کم کرده‌اند یا رژیم‌ غذایی‌شان را تغییر داده‌اند موثرتر است

عکس تزئینی -  تصویری از یک زن و واکسن  - Canva

چاقی یکی از عوامل زمینه‌ساز ابتلا به برخی بیماری‌ها است. در دوران همه‌گیری کرونا افرادی که با چاقی یا چاقی مفرط مواجه بودند بیشتر در معرض ابتلا به نوع وخیم کووید قرار گرفتند. اکنون محققان دریافته‌اند که چاقی بر عملکرد واکسن روی بدن نیز تاثیر‌ می‌گذارد.

به گزارش نیو‌ساینتیست، توانایی موش‌های چاقی، که رژیم غذایی‌شان پیش از تزریق واکسن آنفلوآنزا به رژیم کم‌کالری تغییر کرده بود، در مبارزه‌ دربرابر این ویروس افزایش یافت. این نتایج نشان می‌دهد که واکسن آنفلو‌آنزا برای افراد چاقی که پیش از تزریق واکسن وزن کم کرده‌اند یا رژیم‌ غذایی‌شان را تغییر داده‌اند احتمالا موثرتر است.

استیسی شولتز چری، از بیمارستان تحقیقاتی کودکان «سنت جود» در تنسی، می‌گوید که احتمالا حتی با ایمن‌سازی هم افراد چاق دو برابر دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قرار گیرند. آنها دربرابر موارد وخیم این بیماری نیز آسیب‌پذیر‌ترند. اما اینکه چه طور ممکن است چاقی تاثیر واکسن را کاهش دهد یا مانع تاثیرگذاری آن شود هنوز مشخص نیست.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برای روشن شدن این موضوع او و همکارانش ۲۰ موش را، که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی بودند، مدت چهار ماه با رژیم غذایی پرچرب بررسی کردند، سپس به آن‌ها واکسن آنفلوآنزا تزریق کردند. دو هفته بعد رژیم غذایی نیمی از موش‌ها را به رژیم کم‌چرب تغییر دادند که به کاهش وزن قابل توجهی منجر شد. سپس این حیوانات را با دوز کشنده ویروس آنفلوآنزا آلوده کردند. همه موش‌ها مردند جز دو موش از گروه غذایی کم‌چرب.

این تیم تحقیقاتی سپس این آزمایش را در گروه جداگانه‌ای از موش‌ها تکرار کردند، اما این بار نیمی از جوندگان یک ماه پیش از واکسیناسیون رژیم غذایی کم‌چرب را آغاز کردند، نه بعد از آن. هنگامی که محققان حیوانات را با همان مقدار مشابه ویروس آنفلوآنزا آلوده کردند، همه آنهایی که رژیم غذایی کم‌چرب داشتند زنده ماندند، در حالی که همه موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب داشتند مردند.

شولتز چری می‌گوید: «کاهش وزن در اثربخشی واکسن نقش دارد، اما زمان کاهش وزن تفاوت بسیاری ایجاد می‌کند.» او تاکید می‌کند که تحقیقات بیشتر مشخص خواهد کرد که آیا رژیم غذایی یا کاهش وزن منجر به این پیشرفت‌ها شده است یا نه. 

بیشتر از بهداشت و درمان