دادگستری آمریکا در پرونده‌های قاچاق نفت ایران اعضای سپاه پاسداران را متهم شناخت؛ پسر رستم قاسمی در میان ‏متهمان

هفت نفر به ارتکاب جرایم مرتبط با تروریسم، دور زدن تحریم‌ها، و پول‌شویی در پیوند با قاچاق و فروش غیرقانونی نفت ایران به ‏روسیه و چین و سوریه برای تامین حماس و حزب‌الله متهم شدند

وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه ۲ فوریه از بازگشایی سه پرونده فدرال در دو اداره دادگستری آن کشور در ارتباط با قاچاق غیرقانونی نفت و تامین مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس خبر داد.

در دادگستری منطقه جنوبی نیویورک، هفت متهم، از جمله پسر رستم قاسمی، فرمانده سابق سپاه و وزیر سابق نفت جمهوری اسلامی، همراه با اعضای یک گروه انرژی ترکیه به تروریسم، دور زدن تحریم‌ها، کلاهبرداری و پول‌شویی در ارتباط با قاچاق و فروش غیرقانونی نفت ایران به خریداران مرتبط با دولت‌ها در چین، روسیه، و سوریه، با هدف تامین مالی سپاه پاسداران و نیروی قدس آن، متهم شدند.

به نوشته وزارت خزانه‌داری آمریکا، علاوه بر این، دولت آمریکا ۱۰۸ میلیون دلار را که بخشی از طرح متهمان برای تأمین مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود ضبط کرد.

در اقدامی مرتبط، در شهر واشنگتن، یک زن چینی و یک مرد عمانی به جرم دور زدن تحریم‌ها و پول‌شویی در ارتباط با قاچاق و فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های دولتی چین متهم شدند. در همین شهر، به جریان افتادن یک پرونده شکایت توقیف نفت غیرقانونی ایران نیز افشا شد. در این پرونده، بیش از پانصد هزار بشکه سوخت ایران که منبع تامین بودجه سپاه پاسداران و نیروی قدس آن بوده است، طبق قوانین تروریسم، قابل توقیف تشخیص داده شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، گفت: «ایران از درآمدهای حاصل از فروش نفت در بازار سیاه برای تامین مالی فعالیت‌های مجرمانه، از جمله حمایت از سپاه پاسداران، حماس، حزب‌الله، و دیگر گروه‌های تروریستی همسو با جمهوری اسلامی استفاده می‌کند.» 

او افزود که وزارت دادگستری آمریکا بیش از ۱۰۸ میلیون دلار و پانصد هزار بشکه سوخت را توقیف و ضبط کرد که جمهوری اسلامی می‌توانست از آن‌ها برای ادامه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌ و تهدیدکننده علیه امنیت ملی آمریکا استفاده کند. 

دادستان کل آمریکا همچنین گفت که وزارت دادگستری آن کشور علاوه بر مختل کردن جریان‌ تامین مالی غیرقانونی جمهوری اسلامی، نُه نفر را به‌دلیل نقشی که در حمایت از جمهوری اسلامی ایران و نقض تحریم‌های آمریکا داشته‌اند متهم شناخته است.

لیزا موناکو، معاون دادستان کل آمریکا، در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت دادگستری آمده است می‌نویسد: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس آن نیروهای تروریستی رژیم ایران‌اند و نفت شاهرگ حیاتی آن است.» 

او افزود که اقدام اجرایی اخیر نشان می‌دهد که وزارت دادگستری آمریکا از هر ابزاری، از تعقیب کیفری گرفته تا توقیف‌های قانونی نفت و پول فروش نفت، برای بستن خط لوله نفت ایران استفاده می‌کند. موناکو گفت که اتهام‌های واردشده و توقیف نفت و بودجه آن «به هسته اصلی شبکه جهانی قاچاق نفت، که جمهوری اسلامی برای تامین مالی ترور و سرکوب و پیشبرد برنامه شرورانه‌اش استفاده می‌کند، ضربه می‌زند.»

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، نیز جمهوری اسلامی ایران را «تهدیدی دائمی» برای آن کشور دانست.

نام افرادی که در اقدام اخیر دادستانی کل آمریکا متهم شناخته شده‌اند از این قرار است:

  • بهنام شهریاری، ۵۸ ساله و از اعضای ارشد سپاه
  • مرتضی رستم قاسمی، ۳۲ ساله و فرزند رستم قاسمی 
  • محمدرضا علی‌اکبری، عضو ارشد شرکت کشتی‌رانی سفیران پیام دریای
  • محمدصادق کریمیان، ۳۶ ساله و عضو سپاه
  • صیدکی آیان، شهروند ۶۱ ساله ترکیه و رئیس گروه شرکت‌های ای‌اس‌بی
  • بهاالدین آیان، شهروند ۳۵ ساله ترکیه و فرزند صیدکی آیان
  • کاسیم اوزتاش، شهروند ۴۱ ساله ترکیه و مدیرعامل گروه شرکت‌های ای‌اس‌بی
  • شائویون وانگ، شهروند ۵۴ ساله چین
  • محمود راشد عامور ال حبسی، شهروند ۳۹ ساله عمان