موج تحریم جشنواره‌های حکومتی از سوی هنرمندان

مسعود کیمیایی از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد

مسعود کیمیایی می‌گوید نمی‌خواهد در جشنواره  امسال فیلم فجر شرکت کند - عکس از شبکه‌های اجتماعی 

در پی سقوط دردناک هواپیمای مسافربری اوکراینی که به دلیل اصابت موشک نیروهای سپاه جمهوری اسلامی رخ داد و منجر به کشته شدن تمامی سرنشینان هواپیما شد، مسعود کیمیایی، کارگردان کهنه‌کار و نام‌اشنای سینمای ایران با انتشار ویدیویی در فضای مجازی اعلام کرد که از حضور در این دوره جشنواره فیلم فجر انصراف خواهد داد.

مسعود کیمیایی قرار بود امسال با فیلم «خون شد» در سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر و در بخش «سودای سیمرغ» با بیست‌ویک فیلم دیگر رقابت کند. 

مسعود کیمیایی در پیام ویدیویی خود با اشاره به فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری و هم‌چنین اخبار بسیار بدی که این روز‌ها مردم ایران مدام در معرض آن هستند، می‌گوید: «نمی‌خواهم در جشنواره فیلم امسال شرکت کنم»

مسعود کیمیایی ۷۸ ساله از کارگردانان قدیمی سینمای ایران است که بسیاری از فیلم‌های او خاطره چندین نسل از سینمای ایران است. 

از سوی دیگر دبیران و داوران دو بخش طراحی گرافیک و سرامیک جشنواره هنرهای تجسمی فجر بعد از اعلام خبر سرنگون شدن هواپیمای مسافربری با موشک سپاه، از همکاری با این جشنواره حکومتی انصراف دادند. 

هم‌چنین هیئت داوران بخش عکس جشنواره تجسمی فجر به صورت دسته جمعی از همکاری با این جشنواره انصراف دادند. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kiarang Alaei (@kiarang_alaei) on

 

چندتن از بازیگران سینما و تئاتر هم که امسال آثاری در جشنواره فجر داشته‌اند، این جشنواره را تحریم کردند و از حضور در این رویداد فرهنگی کناره گرفتند.

هم‌چنین ویدیوها و عکس‌هایی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که نشان می‌دهد تعدادی از سینماگران و هنرمندان با پیوستن به اعتراض‌های مردمی هم‌گام معترضان شده است. 

بیشتر از فرهنگ و هنر