چرا متخصصان پوست «مانیکور روسی» را دوست ندارند

برداشتن غشای محافظ ناخن در برخی ایالت‌های آمریکا ممنوع است

کوتیکول برای سلامت کلی ناخن مهم است و از دست دادن آن به این معنا است که شما یک سد مهم را از دست می‌دهید-CANVA

اگر به جدیدترین مدل‌ها و موج‌های هنر آراستن ناخن علاقه‌مندید، احتمالا اسم مانیکور روسی هم به گوشتان خورده است؛ با این حال حتی کسانی که با این اصطلاح آشنایی دارند هم ممکن است از فرایند یا جنبه‌های منفی این مدل مانیکور درک کاملی نداشته باشند.

هادلی کینگ، متخصص پوست، دیوید پتریلو، شیمی‌دان محصولات آرایشی و بهداشتی، و کامولا مالیکوا، بنیان‌گذار مینکس نیل (Minx Nails)، هر آنچه لازم است درباره مانیکور روسی بدانید به نشریه بردی گفته‌اند تا در آخر شما بتوانید تصمیم بگیرید که این نوع مانیکور را انتخاب کنید یا نه.

بخش مهمی از زیبایی ناخن به سلامتی آن بستگی دارد. کوتیکول یا پوستَک غشای نازکی است که محل رویش ناخن روی انگشت را در بر می‌گیرد و به دلیل نازکی یکی از اولین نقاطی است که هنگام انجام دادن کارهای دستی یا استفاده از مواد شوینده آسیب می‌بیند. در اغلب روش‌های مانیکور این قسمت ناخن چیده یا به عقب رانده می‌شود.

دلیل ناخرسندی متخصصان پوست از روش مانیکور روسی هم به همین قسمت ناخن مربوط است.

مانیکور روسی چیست؟

پتریلو توضیح می‌دهد: «در روش مانیکور روسی که به نام مانیکور خشک یا مانیکور سوهان برقی نیز شناخته می‌شود، از مته برقی برای سوهان کردن کوتیکول‌ و شکل دادن به ناخن‌ها (بدون آب) استفاده می‌شود.»

اعتقاد بر این است که نام «مانیکور روسی» به دلیل ماهیت تمیز و صیقلی مانیکورهایی است که تکنسین‌های ناخن‌کار روس انجام می‌دهند. اصطلاح رسمی برای این فرایند ئی‌ــ‌فایل مانیکور است. به گفته مالیکوا، برخلاف مانیکورهای ژلی یا اکریلیک، مانیکور روسی فرایندی پنج تا هفت مرحله‌ای است که بدون نیاز به خیساندن ناخن در آب انجام می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فرایند پشت مانیکور روسی

برخلاف روال سالن‌های سنتی ناخن که دستان شما را در یک کاسه آب گرم خیس می‌کنند تا سلول‌های مرده پوست را نرم کنند و سپس با ابزارهای فشاری کوتیکول‌ها را عقب برانند و فرم دهند، در مانیکور روسی، با استفاده از سوهان ناخن برقی کوتیکول شما را می‌تراشند. مالیکوا می‌گوید: «ابتدا بستر ناخن را با یک نوع سوهان تمیز می‌کنیم، سپس با سوهان به نوع دیگری کوتیکول را جدا می‌کنیم. مرحله سوم صیقل دادن بستر ناخن و ایجاد شکل دلخواه است.»

هنگامی‌ که کوتیکول‌ ناخن برداشته و تمیز شد، لاک زدن مرحله بعدی است؛ اما قبل از آن، یک لاک پوششی پایه که فقط برای مانیکور روسی استفاده می‌شود، هم روی ناخن قرار خواهد گرفت.

آیا مانیکور روسی بی‌ضرر است؟

پتریلو می‌گوید: «اگرچه این روشی رایج است و به شکل گسترده‌ استفاده می‌شود، دانستن خطرات احتمالی آن مهم است.»

این روش خطرهای زیادی دارد. در واقع برداشتن کوتیکول در برخی ایالت‌های آمریکا به دلیل نگرانی‌های ایمنی ممنوع است. علاوه بر این آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند از برداشتن کوتیکول اجتناب کنید: «کوتیکول‌ها از ریشه ناخن محافظت می‌کنند، بنابراین مهم است که از بریدن کوتیکول‌ها یا عقب راندن آن‌ها خودداری کنید. وقتی کوتیکول‌ را کوتاه می‌کنید یا برش می‌دهید، باکتری‌ها و سایر میکروب‌ها راحت‌تر وارد بدن شما می‌شوند و عفونت ایجاد می‌کنند.»

خطرات احتمالی

‌ــ آسیب پوست

پتریلو توضیح می‌دهد: «استفاده نادرست از سوهان برقی می‌تواند به بریده شدن یا خراش دادن بیش‌ازحد کوتیکول‌ها منجر شود که ممکن است باعث آسیب، تحریک یا حتی بریدگی پوست شود. کوتیکول‌ها یک سد محافظ در برابر عفونت‌‌اند، بنابراین آسیب رساندن به آن‌ها می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.»

پتریلو می‌گوید: «استفاده نادرست از سوهان الکتریکی یا با سرعت زیاد می‌تواند باعث نازک شدن یا ضعیف شدن ناخن‌ها شود و می‌تواند شکستگی، شکافتن یا پوسته‌ شدن ناخن را در پی داشته باشد.»

ــ درد یا ناراحتی

به گفته پتریلو، «اگر سوهان بیش‌ازحد تهاجمی یا نامناسب اعمال شود، می‌تواند باعث درد و ناراحتی حین مانیکور شود. این نکته به‌ویژه برای افرادی که پوست یا ناخن‌های حساس دارند، نگران‌کننده است.»

‌ــ‌افزایش عفونت

 کینگ می‌گوید کوتیکول برای سلامت کلی ناخن مهم است و از دست دادن آن به این معنا است که شما آن سد مهم را از دست می‌دهید. سوهان کردن مهرومومی را که کوتیکول برای پوست فراهم کرده است، به خطر می‌اندازد، خطر عفونت را افزایش می‌دهد و باعث از دست رفتن رطوبت می‌شود.

بیشتر از زندگی