مواد شیمیایی منتشر‌شده از پاک‌کننده‌ها بر سلامتی اثر منفی می‌گذارند

محققان و نهاد‌های نظارتی باید مردم را خطرات احتمالی مرتبط با مواد شیمیایی متعدد را که وارد هوای داخل خانه می‌شوند، آگاه کنند

تاثیر نامطلوب مواد آلی فرار بر سلامتی هم کوتاه‌مدت و هم بلندمدت است‌ــ Canva

به گزارش سی‌بی‌اس، تمامی مواد پاک‌کننده‌ که برای پاکیزگی خانه استفاده می‌کنیم، احتمالا خطرناک‌اند‌ــ حتی محصولات «سبز» و سازگار با محیط‌ زیست.

دانشمندان «اینوایرونمتال ورکینگ گروپ» پژوهشی را در نشریه کیموسفیر (Chemosphere) منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد محصولاتی که در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم، ممکن است صدها ترکیب آلی فرار یا وی‌او‌سی (VOC) آزاد کنند.

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده، این ترکیبات ‌آلی فرار از محصولاتی چون پاک‌کننده‌ها، رنگ‌ها، مصالح ساختمانی و اثاثیه، تجهیزات اداری مانند دستگاه‌های کپی و چاپگرها و برخی لوازم آرایشی منتشر می‌شوند.

این مواد آلی فرار یا وی‌او‌سی‌ها حاوی انواع مختلف مواد شیمیایی‌اند که برخی از آن‌ها ممکن است آثار نامطلوب کوتاه‌مدت و بلندمدت بر سلامتی داشته باشند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در پژوهش اخیر، از ۳۰ محصول پاک‌کننده بررسی‌شده، درمجموع ۵۳۰ وی‌او‌سی منحصربه‌فرد شناسایی شد. این محصولات به سه دسته محصولات «معمولی»، «سبز» با رایحه و محصولات «سبز»  بدون رایحه تقسیم شدند.

طبق این پژوهش، از میان کل مواد آلی فرار شناسایی‌شده، ۱۹۳ تا از آن‌ها بر اساس فهرست مواد شیمیایی وزارت کنترل مواد سمی کالیفرنیا یا فهرست طبقه‌بندی و برچسب‌گذاری آژانس شیمیایی اروپا، برای سلامتی خطرناک اعلام شده‌اند.

محصولات «سبز» هم وی‌او‌سی منتشر می‌کنند اما در سطح پایین‌تر از همتایان «معمولی» خود.

محققان در این پژوهش نام نشان‌ تجاری خاصی را ذکر نکردند. آن‌ها محصولاتی را که با عباراتی چون «سالم‌تر، غیرسمی‌تر یا بدون مواد شیمیایی مضر» تبلیغ می‌شوند و همچنین محصولاتی را که دارای گواهینامه شخص ثالث برای ویژگی‌های ایمنی یا محیطی‌اند، محصولات «سبز» معرفی کردند. پاک‌کننده‌های «معمولی» خارج از این دسته بودند.

این پژوهش نشان داد در مقایسه ۱۵ ماده شیمیایی که محصولات سبز با رایحه تولید می‌کنند و همچنین ۲۲ ماده شیمیایی منتشرشونده از محصولات پاک‌کننده معمولی، محصولات سبز بدون رایحه تنها چهار نوع ماده شیمیایی ساطع می‌کردند.

الکسیس تمکین، سم‌شناس، گفت: «این پژوهش برای مصرف‌کنندگان، محققان و نهاد‌های نظارتی زنگ خطری است تا به خطرات احتمالی مرتبط با مواد شیمیایی متعددی که وارد هوای داخل خانه می‌شوند، توجه داشته باشند.»

تمکین امیدوار است این یافته‌ها به انتخاب محصولات سبز و به‌ویژه محصولات سبز بدون رایحه منجر شود و به کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی کمک کند.

انجمن ریه آمریکا توصیه می‌کند: «هنگام مصرف مواد پاک‌کننده در منزل حتما تهویه هوا را فعال کنید.»

موسسه پاکیزگی آمریکا (امریکن کلینینگ انستیتو) در بیانیه‌ای به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «این یافته‌ها باید در چارچوب تغییراتی قرار گیرد که سازندگان این محصولات ایجاد کرده‌اند.»

در این بیانیه آمده است: «این صنعت دهه‌ها با دولت و نهادهای نظارتی همکاری می‌کند تا غلظت مواد آلی فرار را به حداقل برساند و زیر میزان خطرناک نگه دارد.»