داروی مسکن‌ حاوی مخدر خطر مرگ مبتلایان به زوال عقل را افزایش می‌دهد

مسکن‌های قوی بر عملکرد‌‌های خودکار بدن مانند ضربان قلب، تنفس و بلع تاثیر می‌گذارند

سالمندان مبتلا به زوال عقل اغلب ضعف جسمانی و اختلال مغزی شدید دارندــ‌ Canva

بر اساس یک مطالعه جدید، مسکن‌های دارای مخدر بر افرادی که به زوال عقل دچارند، تاثیر مخرب‌تری دارند و احتمال مرگ افراد بالای ۶۵ سال که برای تسکین دردهایشان تنها شش ماه از مسکن‌های حاوی مخدر استفاده می‌کنند، بیشتر است. از جمله این داروها که عموما برای تسکین درد مصرف می‌شوند، می‌توان به مورفین، اکسی کدون یا فنتانیل اشاره کرد.

طبق یافته‌های این تحقیق که روز سه‌شنبه در کنفرانس بین‌المللی آلزایمر در آمستردام ارائه شد، احتمال مرگ افرادی که هر نوع داروی مخدر مصرف کرده‌اند، تنها در دو هفته ابتدایی استفاده، ۱۱ برابر بیشتر است. سی‌ان‌ان در گزارشی به نتایج این مطالعه تحقیقی پرداخته است. 

ماریا کاریلو، مدیر ارشد پزشکی انجمن آلزایمر، می‌گوید: مسکن‌های قوی بر عملکرد‌‌های خودکار بدن مانند ضربان قلب، تنفس و بلع تاثیر می‌گذارند. از طرفی احتمال اینکه افراد مسن‌تر از قبل هم مشکلاتی در این زمینه‌ها داشته باشند، بیشتر است. 

طبق آمار مرکز کلی سو‌‌ء مصرف مواد مخدر و مراکز کنترل و پیشگیری در ایالات متحده آمریکا، استفاده بی‌رویه دارو در این کشور به‌شدت افزایش یافته و از ۷۴ هزار و ۶۰۰ مورد در سال ۲۰۱۹ به ۸۰ هزار در سال ۲۰۲۱ رسیده است. به این ترتیب، استفاده از مواد مسکن حاوی مخدر در آمریکا به «وضعیت اضطراری بهداشت عمومی» تبدیل شده است. 

دکتر کریستینا جنسن‌ــ‌دام، نویسنده ارشد این مطالعه که متخصص مغز و اعصاب و دانشمند محقق در مرکز تحقیقات زوال عقل در کپنهاگ دانمارک است، درباره این مسئله می‌گوید: «استفاده از مسکن‌های قوی حاوی مواد مخدرــ‌ به‌ویژه فرمولاسیون‌هایی که از طریق پوست به اعمال می‌شوندــ در میان مبتلایان به زوال عقل به شکل فزاینده‌ای رایج شده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او در ادامه تاکید می‌کند: «سالمندان مبتلا به زوال عقل اغلب ضعف جسمانی و اختلال مغزی شدیدی دارند. تصور ما بر این است که آن‌ها نمی‌توانند مخدرها را تحمل کنند.»

در مطالعه جدید، اطلاعات بیش از ۷۵ هزار فرد دانمارکی بالای ۶۵ سال که به زوال عقل دچارند، طی ۱۰ سال‌ــ از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ــ بررسی شد. برای ۴۲ درصد این افراد مسکن‌های حاوی مخدر تجویز شد. آن‌ها ۱۸۰ روز بعد از شروع استفاده از داروی مخدر، تحت مطالعه قرار گرفتند و میزان مرگ‌و‌میر آن‌ها با سایر افرادی که آلزایمر داشتند اما مسکن مخدر مصرف نکرده بودند، مقایسه شد.

نتایج این بررسی نشان داد بیش از ۳۳ درصد افراد گروهی که مسکن مخدر مصرف کرده‌ بودند، در این ۱۸۰ روز جان خود را از دست دادند. خطر مرگ در این مدت به ۶۵.۳ درصد افزایش یافت که در مقایسه با سایر افراد، هشت برابر بیشتر بود.

دکتر نیکول پرسل، متخصص مغز و اعصاب و مدیر ارشد بخش بالینی انجمن آلزایمر، در بیانیه‌ای گفت: «یافته‌های جدید زنگ خطری برای خانواده‌‌های دارای بیمار مبتلا به زوال عقل است. تصمیم برای تجویز داروهای ضددرد باید به‌دقت بررسی شود و در صورت استفاده، بیمار باید بسیار دقیق زیر نظر باشد.»

به گفته دکتر جنسن‌ــ‌دام، برای تحمل درد، درمان‌های غیردارویی مانند ورزش، فیزیوتراپی و در پی آن استفاده از مسکن‌های ضعیف مانند استامینوفن یا سایر داروهای غیراستروئیدی‌ــ آن هم در صورت مناسب بودن آن برای بیمارــ گزینه‌ اول است. 

دکتر کاریلو می‌گوید: «تصمیم‌گیری برای عزیزانمان که درد می‌کشند، کار دشواری است، زیرا آن‌ها به دلیل مشکل زوال عقل نمی‌توانند احساساتشان را منتقل کنند. وقتی ما به عنوان اعضای خانواده و پزشک برای افراد مسن‌تر مبتلا به زوال عقل تصمیم می‌گیریم، باید بسیار احتیاط کنیم، چرا که ممکن است آن‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار دهیم.»

بیشتر از بهداشت و درمان