کشف علمی جدید مانع سفید شدن مو می‌شود

سلول‌های بنیادی احتمالا با بالا رفتن سن، قدرت حفظ رنگ مو را از دست می‌دهند

«ممکن است سفید شدن مو به این دلیل باشد که سلو‌ل‌های بنیادی ملانوسیت کارکرد آفتاب‌پرست‌وار خود را از دست می‌دهند - Canva

به گزارش اسکای نیوز، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد سلول‌های بنیادی ممکن است گیر کنند و با بالا رفتن سن، قدرت خود برای حفظ رنگ مو را از دست بدهند.

برخی سلول‌های بنیادی یعنی سلول‌هایی که می‌توانند به انواع مختلف سلول تبدیل شوند، این قدرت منحصربه‌فرد را دارند که لابه‌لای محفظه‌های رشد فولیکول‌های مو حرکت کنند. این سلول‌ها با افزایش سن قدرت حرکت خود را از دست می‌دهند و این موضوع راه را برای سفید شدن مو هموار می‌کند.

به گزارش اسکای نیوز، این پژوهش که به سرپرستی دانشکده پزشکی گراسمن دانشگاه نیویورک (ان‌وای‌یو) انجام شد، بر سلول‌هایی موسوم به سلول‌های بنیادی ملانوسیت (ام‌سی‌اس‌سی) در پوست موش‌ها تمرکز کرد که در بدن انسان نیز وجود دارند.

این محققان گفته‌اند اگر یافته‌هایشان در مورد انسان‌ نیز صدق کند، می‌تواند روش احتمالی جدیدی برای برعکس کردن روند سفیدی مو یا جلوگیری از آن به دست دهد.

رنگ مو بستگی به این دارد که حوضچه‌های دائما در حال تکثیر سلول‌های بنیادی ملانوسیت درون فولیکول‌های مو پیام‌های تبدیل شدن به سلول‌هایی بالغ را دریافت کنند یا نه. این سلول‌های بالغ سپس رنگدانه‌های پروتئینی می‌سازند که رنگ مو وابسته به وجود آن‌ها است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این پژوهش که در نشریه نیچر منتشر شد، نشان می‌دهد در روند عادی رشد مو، این سلول‌ها حین انتقال بین محفظه‌های فولیکول‌های در حال رشد مو، مدام جلو و عقب حرکت می‌کنند. سلول‌های بنیادی ملانوسیت درون این محفظه‌ها قرار دارند و در معرض پیام‌های موثر بر بلوغشان قرار می‌گیرند.

طبق این یافته‌ها، با رشد، ریزش یا رشد دوباره و مکرر مو، شمار سلول‌های ملانوسیتی که در محفظه‌ سلول‌های بنیادی موسوم به برآمدگی فولیکولی مو گیر می‌افتند، مدام بیشتر می‌شود. این ملانوسیت‌ها همان‌جا می‌مانند و به بلوغ نمی‌رسند و به مکان اولیه خود در محفظه،‌ یعنی جایی که تحریک می‌شدند تا خود را به سلول‌های رنگدانه‌ای تبدیل کنند، بازنمی‌گردند.

به گزارش اسکای‌نیوز، چی سان، محقق ارشد این پژوهش که از پژوهشگران پسادکتری مرکز بهداشتی درمانی لانگون دانشگاه نیویورک است، گفت: «پژوهش ما به کامل‌تر شدن درک ابتدایی و ساده‌ای ما از سازوکار سلول‌های بنیادی ملانوسیت بر رنگدهی به مو، کمک می‌کند.»

«این سازوکارهای تازه کشف‌شده این احتمال را که سلول‌های بنیادی ملانوسیت در بدن انسان نیز همین‌طور جای ثابتی داشته باشند، افزایش می‌دهد. در این صورت، این موضوع نشان می‌دهد احتمالا بتوان با کمک به حرکت دوباره سلول‌های متراکم از لابه‌لای محفظه‌های فولیکولی در حال رشد مو، راهی برای برعکس کردن روند سفید شدن موی انسان یا جلوگیری از آن پیدا کرد.»

مایومی ایتو، محقق ارشد این مطالعه و استاد گروه پوست‌شناسی رونالد اوپرلمن و گروه زیست‌شناسی سلولی مرکز پزشکی لانگون نیویورک، گفت: «ممکن است سفید شدن و رنگ باختن مو به خاطر آن باشد که سلول‌های بنیادی ملانوسیت کارکرد آفتاب‌پرست‌وار خود را از دست می‌دهند.»

محققان قصد دارند در مورد روش‌های احیای تحرک ام‌سی‌اس‌سی (McSC) یا بازگرداندن فیزیکی آن به رویشگاهشان یعنی محلی که می‌توانند رنگدانه تولید کنند، پژوهش انجام دهند.

بیشتر از بهداشت و درمان