کرزی به طالبان: از دادن آب به ایران دریغ نکنید

کرزی گفت ایران از هیچ کمکی به افغانستان دریغ نکرده است

حامد کرزی می‌گوید افغانستان اگر آب بیشتری داشته باشد، باید از دادن آب به ایران خودداری نکند- 

ATTA KENARE / AFP

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری اسبق افغانستان، در تازه‌ترین مصاحبه خود با خبرگزاری صدای و سیمای جمهوری اسلامی ایران که روز سه‌شنبه، ۱۷ اسفند، منتشر شد، از رهبران طالبان خواست که از دادن آب به ایران دریغ نکنند.

آقای کرزی به طالبان گفت بدون توجه به دیدگاه حکومت‌های افغانستان و ایران و ورای توافقات رسمی همسایگی دو ملت، نباید از دادن آب به ایران دریغ ورزند.

او افزود:«من در زمان ریاست جمهوری خود همواره به کابینه خود گفته بودم که ایران همسایه بزرگ ما است، در صورتی که ما آب بیش‌‎تر داشته باشیم و کشور همسایه ما دچار کم‌آبی شود و به آب نیاز داشته باشد، بدون توجه به هرگونه تفاهم‌نامه منعقد شده، باید به رسم همسایه‌داری آب بیشتر به ایران بدهیم.»   

حامد کرزی، روابط دولت‌های ایران و افغانستان را در سال‌های گذشته خوب توصیف کرد و افزود که دولت ایران، از هیچ کمکی به افغانستان دریغ نکرده است. حامد کرزی در دوره ریاست جمهوری‌اش چند بار متهم شد که از دولت ایران پول دریافت می‌کند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کرزی در مورد همکاری دولت ایران با افغانستان گفت: « در زمانی حکومت‌داری من، ایران تحت هرگونه شرایط در کنار افغانستان قرار داشت. پس از حمله یازده سپتامبر، افغانستان وضعیت عجیبی پیدا کرد، اما ایران در گام نخست با افغانستان همکار و همگام شد و برای بهبود زندگی مردم ما تلاش کرد و از هیچ کمکی دریغ نورزید.»

رئیس‌جمهوری اسبق افغانستان، همچنین در مورد وضعیت کنونی آن کشور ابراز نگرانی کرد و گفت:«جنگ پایان یافت و برادرکشی نیست، اما به صلح و ثبات دلخواه که اتحاد ملی در آن نهفته باشد، نرسیده‌ایم و زمانی به صلح و ثبات پایدار می‌رسیم که هر افغان در تصمیم‌گیری‌های کشورش شریک باشد.»

او بار دیگر تاکید کرد که امیدوار است طالبان با رجوع به آرای مردم و اجرای اراده ملی از طریق برگزاری «لویه جرگه»، به قانون اساسی دلخواه و حکومت مورد قبول مردم افغانستان دست یابند. کرزی در گذشته نیز بارها از طالبان خواسته بود که برای به‌دست آوردن مشروعیت داخلی، به برگزاری «لویه جرگه» تن دهند، اما طالبان هرگز به گفته‌های او توجه نکردند.

رئیس‌جمهوری اسبق افغانستان در آن مصاحبه از مسدود شدن دارایی‌های افغانستان و اختصاص بخشی از آن به قربانیان یازده سپتامبر از سوی آمریکا، نیز انتقاد کرد و آن را اقدامب نادرست و ناعادلانه خواند.