شیوع عارضه مغزی مرموزی که دانشمندان را سردرگم کرده است

علائم این بیماری مواردی مانند بی‌خوابی، توهم و کاهش وزن سریع را شامل می‌شود

افراد مبتلا به این عارضه ناشناخته مشکلاتی در تمرکز و تحرک را نیز گزارش کرده‌اند-STEPHANE DE SAKUTIN / AFP

افشاگری فردی مطلع حاکی از آن است بیماری عصبی مرموزی که در نیو برانزویک کانادا به‌طور گسترده گزارش شده، به خطری بزرگ‌تر برای جوانان این استان تبدیل شده است.

تصور می‌شود علائم این بیماری که به گفته مقام‌های مسئول، «از اوایل سال ۲۰۲۰ تا پایان مه ۲۰۲۱»، ۴۸ نفر را مبتلا کرده است، مواردی مانند بی‌خوابی، توهم و کاهش وزن سریع را شامل می‌شود.

افراد مبتلا به این عارضه ناشناخته مشکلاتی در تمرکز و تحرک را نیز گزارش کرده‌اند.

به گفته این منبع آگاه که اکنون کارمند شبکه سلامت ویتالیته (Vitalité Health Network)، یکی از دو نهاد بهداشت و سلامت این استان است، احتمالا ۱۵۰ نفر به این عارضه مبتلا شده‌اند‌ــ و به نظر می‌رسد این رقم رو به افزایش است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کارمند یادشده روز یکشنبه ۲ ژانویه (۱۲ دی) در مصاحبه با گاردین گفت: «واقعا درباره این موارد ابتلا نگرانم زیرا به نظر می‌رسد خیلی سریع دارد بروز می‌کند. برای آن‌ها نگرانم و توضیحی به آن‌ها بدهکاریم.»

این کارمند شبکه سلامت ویتالیته گفت به این علت آشکار و علنی صحبت می‌کند زیرا وضعیت جوانان در پی ابتلا به این بیماری با سرعتی نگران‌کننده رو به وخامت می‌گذارد و از کوتاهی مسئولان نیو برانزویک در بررسی علت این عارضه یا انجام آزمایش ناامید و درمانده شده است.

این نوع بیماری در جوانان شایع نیست.

در اکتبر، مسئولان این استان تلاش کردند به نگرانی‌ها در مورد این عارضه پاسخ دهند و گفتند هشت مورد وخیم نتیجه تشخیص اشتباه بوده است. در گزارش همه‌گیرشناسی نیز آمده بود شواهد خاصی وجود ندارد که عاملی محیطی مانند غذا یا رفتار بتواند علت این بیماری را روشن کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دانشمندان با این تحلیل مخالف‌اند و معتقدند تراکم بالای بتا‌ متیل‌آمینو ال‌ آلانین (BMAA)، ماده‌ای سمی که در جلبک‌های محلی یافت می‌شود، می‌تواند بانی این عارضه باشد.

دانشمندی از سازمان سلامت عمومی کانادا، که او نیز اجازه صحبت با گاردین را نداشت، گفت: «این حقیقت که این‌جا با طیف جوان‌تری از بیماران مواجهیم بحثی مستدل و قاطع است در رد موضعی که به نظر می‌ٰسد دولت نیو برانزویک ترجیح می‌دهد اتخاذ کند‌ــ این موضع که موارد ابتلا در این گروه به‌اشتباه کنار هم گذاشته شده‌اند.»

اسنادی که این روزنامه از طریق درخواست آزادی گردش اطلاعات به دست آورده است همچنین نشان می‌دهد سازمان سلامت عمومی کانادا بتا‌ متیل‌آمینو‌ ال‌ آلانین را علت احتمالی در نظر گرفته، اما برای آزمایش نیازمند دستور استانی است.  

قرار است یک کمیته ناظر همین ماه گزارشی منتشر کند که احتمالا مشخص خواهد کرد ۴۸ موردی که تاکنون شناسایی شده‌اند ابتلا به عارضه عصبی بوده است یا نتیجه تشخیص اشتباه.

ایندیپندنت برای کسب اطلاعات بیشتر، با اداره سلامت نیو برانزویک و شبکه سلامت ویتالیته تماس گرفته است.

© The Independent