هشدار به شهروندان آمریکا در افغانستان؛ فورا هتل سرینا را تخلیه کنید

هتل سرینا بارها از سوی طالبان هدف حمله‌های مرگبار قرار گرفته است

هتل سرینا محل اقامت مهمانان خارجی، روزنامه‌نگاران و سیاستمداران است-عکس از باشگاه خبرنگاران

تارنمای سفارت آمریکا در افغانستان در هشداری فوری از تهدید امنیتی در هتل «سرینا» در کابل خبر داده است. هتل سرینا در مرکز کابل واقع شده و یکی از بهترین هتل‌های افغانستان به‌شمار می‌رود که در سال‌های اخیر میزبان مهمانان خارجی، سیاستمداران و اهالی رسانه‌های بین‌المللی بوده و بارها هدف حمله طالبان قرار داشته است.

این هشدار امنیتی روز یکشنبه صادر شده و از شهروندان آمریکایی می‌خواهد از حضور در هتل سرینا یا اطراف آن خودداری کنند. این بیانیه از شهروندان آمریکایی که در این هتل اقامت دارند خواسته فورا این محل را ترک کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این هشدار امنیتی به نوع تهدید پیش روی شهروندان آمریکایی اشاره نشده است. خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که بریتانیا هم از شهروندان خود خواسته به دلیل تهدید امنیتی هتل سرینا را به سرعت ترک کنند. شرایط امنیتی افغانستان پس از تصرف این کشور به دست طالبان رو به وخامت گذاشته است. انفجار روز جمعه در مسجد سیدآباد قندوز ۱۰۰ کشته و ۱۵۰ مجروح بر جای گذاشت.

هشدار به شهروندان آمریکایی در حالی انجام می‌شود که وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به مذاکرات دو روز گذشته با طالبان ادعا کرده است که در مورد خروج امن شهروندان آمریکایی از افغانستان با این گروه افراط‌گرای اسلامی مذاکرات «منصفانه و حرفه‌ای» داشته است.

طالبان پیش‌تر در فروردین ۱۳۹۲ مسئولیت یک حمله در هتل سرینا کابل را بر عهده گرفته بود. در این حمله ۹ نفر کشته شدند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرده که هدف این حمله مهمانان خارجی بودند که برای جشن سال نو به افغانستان سفر کرده بودند.

طالبان مسئولیت حمله دی‌ماه ۱۳۸۶ به باشگاه هتل کابل سرینا را نیز بر عهده گرفته است. دو سال بعد نیز برخورد راکت با دیوار هتل دو زخمی برجای گذاشت.

هتل سرینا ساختمان نوسازی شده هتل معروف افغانستان «هتل کابل» و نخستین هتل پنج‌ستاره افغانستان است.

بیشتر از جهان