بریتانیا، آمادگی فعالان خط اول مبارزه با کرونا برای دریافت واکسن

به کارمندان بیمارستان‌ها گفته شده از اول دسامبر آماده باشند

دو پرستار بخش ویژه بیماران کووید-۱۹ در بیمارستانی در بریتانیا - KIRSTY WIGGLESWORTH / POOL / AFP

براساس چند طرحی که برای تسریع در عرضه یک واکسن در حال برنامه‌ریزی است، کارکنان خط اول سازمان بهداشت ملی ممکن است در عرض چند هفته واکسن کووید-۱۹ دریافت کنند. 

روزنامه میل یک‌شنبه گزارش داد، به درمانگاه‌های زیر مجموعه این سازمان در سراسر انگلستان گفته شده است که برای برنامه‌ای که اوایل دسامبر آغاز خواهد شد آماده شوند. 

البته برنامه زمانی هنوز به قطعیت نرسیده چرا که هیچ یک از واکسن‌هایی که در حال حاضر در دست تحقیق‌اند به تصویب نهایی نرسیده‌اند. 

این روزنامه یادداشتی را از گلن بارلی، رئیس اجرایی درمانگاه بیمارستان جورج الیوت در وارویک شایر، به کارکنانش منتشر کرد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وی در این یادداشت نوشته بود: «به درمانگاه ما و سازمان‌های وابسته به بهداشت ملی در سراسر کشور، گفته شده است که برای شروع یک برنامه واکسیناسیون کووید-۱۹ برای کارکنان در اوایل دسامبر آماده باشند.» 

در ادامه یادداشت آمده است: «آخرین اطلاعات حاکی است واکسن ویروس کرونا احتمالا در سال جاری آماده خواهد شد و کارکنان سازمان بهداشت ملی پیش از فرارسیدن کریسمس در اولویت قرار دارند.» 

آقای بارلی همچنین از کادر درمانی خواست واکسن آنفولانزای خود را تا پایان نوامبر بزنند تا برای زدن واکسن کووید-۱۹ واجد شرایط باشند. وی گفت فکر می‌کند این واکسن «در دو مرحله به فاصله ۲۸ روز از یکدیگر زده شود». 

دیوید الترینگام، مدیر کل این درمانگاه، به روزنامه میل گفت: «ما تاریخ مشخصی برای دریافت واکسن نداریم اما داریم آماده می‌شویم تا از اول دسامبر واکسن را توزیع کنیم.» 

این روزنامه همچنین گزارش داد که دیان ویک، رئیس اجرایی درمانگاه گروه دادلی سازمان بهداشت، «امیدوار است واکسن کووید-۱۹ در ماه دسامبر در اختیار نهادهای بهداشتی قرار گیرد». می‌گویند او در یکی از جلسات مدیران گفته است «هنوز قطعی نشده اما امیدوارم بتوانم واکسن کووید-۱۹ را بین کارکنان خودمان توزیع کنم.» 

بهداشت انگلستان گفت هیچ توضیح بیشتری درباره گفته‌های رؤسای این درمانگاه‌ها ندارد. 

متخصصین امیدوارند که تا پایان سال جاری واکسن تصویب شده‌ای بیرون بیاید، اگر چه در تعداد محدود. 

پاتریک والاس، مشاور ارشد علمی در دولت بریتانیا، پیش‌تر در این هفته گفت: «ممکن است بتوانیم پیش از کریسمس چند دوز به دست بیاوریم ولی فکر می‌کنم با نگاه واقع‌بینانه‌تر باید انتظار آن را در بهار داشته باشیم و البته هیچ تضمینی نیست.» 

دولت دست کم ۳۸۰ میلیون دوز واکسن را تاکنون به مجموعه‌ای از شرکت‌ها سفارش داده است، که معادل تقریبا ۶ دوز به ازاء هر نفر در بریتانیا است. 

یکی از واکسن‌های پیشرو در رقابت‌ها، واکسنی است که محققان دانشگاه آکسفورد همراه با شرکت داروسازی آسترازنکا در دست تحقیق و توسعه دارند. 

© The Independent

بیشتر از جهان