کاهش اضطراب با ترفند ذهن‌آگاهی

با اتکا بر حواس پنجگانه بر اضطراب غلبه کنیم

به کمک این ترفند می‌توانیم ذهن خود را با اتکا به حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی، به زمان حال حاضر برگردانیم- عکس از PIXABAY

وقتی اضطراب آرامش ذهنی ما را به خطر اندازد، دم را غنیمت شمردن دشوار می‌شود.

اما با یک ابزار ذهن‌آگاهی که روان‌شناسان متعددی از آن استفاده می‌کنند، می‌توان ذهن را در زمان حال مستقر کرد و از اضطراب رهاند.

ابزار ۱-۲-۳-۴-۵ روشی ساده و در عین حال کارساز برای در اختیار گرفتن دوباره ذهن به هنگام هجوم اضطراب است و در شمارش معکوس از ۵ تا ۱ خلاصه نمی‌شود.

بلکه به کمک این ترفند می‌توانیم ذهن خود را با اتکا به حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی، به زمان حال حاضر برگردانیم.

در گام نخست، فردی که دستخوش اضطراب شده است، باید به اطراف خود بنگرد و پنج چیز را ببیند.

سپس باید به چهار چیز گوش بسپارد، سه چیز را، از حلقه‌ انگشتش تا انگشتان پا در درون کفش، لمس کند و سپس دو بو را استشمام کند.

سرانجام باید مزه‌ای را، حتی اگر زبان خودش باشد، بچشد.

این مراحل سریعاً جواب می‌دهد و کارایی این ابزار ثابت شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

الن هندریکسن، روان‌شناس درمانی و نویسنده کتاب در دست انتشار «چگونه خودمان باشیم»، در مصاحبه با وایس می‌گوید: «برگرداندن توجه خودمان به حواس‌مان باعث می‌شود به حال حاضر برگردیم و شمارش در چرخه افکار وقفه ایجاد می‌کند.»

طبق توصیه سامانه بهداشت درمانی مایو نیز برای به حداقل رساندن حس اضطراب باید ورزش کرد، زیرا «توجه ما را  بر اکنون و اطراف‌مان تمرکز می‌دهد و از اضطراب دور می‌کند. یعنی روند افکار ناخوشایند را دچار وقفه می‌کند.»

طبق اعلام وبگاه راهنمای بهداشتی دانشگاه هاروارد، این ترفند که بر آگاهی حسی اتکا دارد و از ذهن آگاهی ریشه می‌گیرد، اضطراب را دور می‌کند، به درمان افسردگی، اختلالات ناشی از اعتیاد، فشارخون پایین و رفع فشار ذهنی کمک می‌کند.

بنابراین، اگر حس کردید که اضطراب دارد به سراغ‌تان می‌آید، بر چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید ببینید، حس کنید، و لمس کنید، و از ناآسودگی‌هایی که فقط در ذهن می‌توانند خانه کنند، چشم بپوشید.

مالکیت معنوی روش تمرین ۱-۲-۳-۴-۵ به برنامه «هراس پرواز» شرکت سور تعلق دارد.

© The Independent

بیشتر از زندگی