نتانیاهو کابینه جنگ را منحل کرد؛ ادامه حملات به رفح

بنی گانتز و گادی آیزنکوت هفته گذشته به دلیل آنچه شکست در راهبرد جنگ غزه نامیدند، کابینه جنگ را ترک کرده بودند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل‌‌ــ X/@netanyahu

یک مقام اسرائیلی روز دوشنبه هفدهم ژوئن (۲۸ خرداد) اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، کابینه جنگی شش نفره این کشور را منحل کرده است؛ اقدامی که پیش‌بینی می‌شد پس از خروج بنی گانتز میانه‌رو از دولت صورت بگیرد.

به گزارش رویترز، اکنون انتظار می‌رود نتانیاهو درباره جنگ غزه با گروه کوچکی از وزرا از جمله یوآو گالانت، وزیر دفاع، و ران درمر، وزیر امور راهبردی، که در کابینه جنگ حضور داشتند، رایزنی کند.

نخست‌وزیر اسرائیل در روزهای گذشته با درخواست‌های شرکای ملی‌گرا‌ــ‌مذهبی در ائتلافش از جمله بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی، و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی، برای حضور در کابینه جنگ مواجه شد. به نظر می‌رسد او به دلیل نگرانی از اینکه پیوستن این چهره‌های تندرو تنش‌ها را با شرکای بین‌المللی این کشور از جمله ایالات متحده تشدید کند، تصمیم گرفت کابینه جنگ را منحل کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کابینه جنگ اسرائیل در آغاز جنگ غزه و پس از حمله هفتم اکتبر حماس تشکیل شد و هدف آن تشکیل ائتلافی از گروه‌های مختلف برای پیروزی در این جنگ و مدیریت کارزارها علیه حماس و حزب‌الله بود.

تشکیل یک کابینه جنگی محدود خواسته اصلی بنی گانتز، رئیس حزب وحدت ملی، برای پیوستن به ائتلاف بود. پس از پیوستن بنی گانتز میانه‌رو به ائتلاف نتانیاهو در دولت وحدت ملی، اعضای دیگری از جمله گادی آیزنکوت، همفکر گانتز، و آریه دری، رئیس حزب مذهبی شاس، هم به عنوان ناظر در آن حضور داشتند.

گانتز و آیزنکوت هر دو هفته گذشته دولت را ترک کردند، زیرا معتقد بودند که نتانیاهو در تدوین راهبرد برای جنگ غزه شکست خورده است. گانتز روز ۱۸ مه تهدید کرده بود که اگر نتانیاهو برای بازگرداندن گروگان‌ها و اداره غزه پس از جنگ برنامه منسجمی ارائه نکند، تا هشتم ژوئن کابینه جنگ را ترک خواهد کرد؛ تهدیدی که با توجه به نجات چهار گروگان اسرائیلی در روز شنبه، با یک روز تاخیر اجرایی شد.

در همین حال، تایمز اسرائیل گزارش داد که ارتش اسرائیل اعلام کرده است به عملیاتش در رفح در جنوب غزه «به شیوه‌ای دقیق و بر اساس اطلاعات ارائه‌شده»، ادامه می‌دهد. نیروهای اسرائیلی اعلام کردند که روز یکشنبه به چندین ساختمان حمله و آن‌ها را تخریب کردند و در محله تل سلطان در شمال غربی رفح، چندین مرد مسلح را کشتند. یک انبار تسلیحات در همان منطقه هم که از آن یک موشک ضدتانک به سوی نیروهای اسرائیلی شلیک شده بود، هم منهدم شده است.

عملیات نظامی در مرکز نوار غزه نیز ادامه دارد. ارتش اسرائیل ادعا می‌کند که سربازانش چندین عامل مسلح را کشته و ساختمان‌های «مورداستفاده گروه‌های تروریستی» در این منطقه را تخریب کرده‌اند.

روز یکشنبه، ارتش اسرائیل از «توقف تاکتیکی» حملاتش در جنوب نوار غزه خبر داد تا امکان ارسال مقدار بیشتری کمک‌های بشردوستانه به این منطقه فراهم شود اما بنیامین نتانیاهو از این طرح انتقاد کرد. در بیانیه ارتش آمده بود که توقف تاکتیکی حملات با هدف دادن اجازه عبور دادن به کامیون‌های کمک‌رسانی از گذرگاه کرم شالوم انجام می‌شود و این تصمیم در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان‌های کمک‌رسانی بین‌المللی اتخاذ شده است.

جنگ غزه در حالی ادامه دارد که تلاش‌ها برای حصول توافق آتش‌بس همچنان به نتیجه نرسیده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در پیامی به مناسبت عید قربان به مسلمانان، بار دیگر از طرح سه‌مرحله‌ای آتش‌بس در نوار غزه حمایت کرد و گفت که این بهترین راه برای کمک به غیرنظامیانی است که از جنگ بین اسرائیل و حماس در رنج‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که قویا باور دارد پیشنهاد آتش‌بس سه‌مرحله‌ای اسرائیل که به حماس ارائه شده و شورای امنیت سازمان ملل از آن حمایت کرده، بهترین راه برای پایان دادن به جنگ در نوار غزه است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز شنبه گفت که قطر و مصر قصد دارند به‌زودی با شبه‌نظامیان حماس تعامل کنند تا ببینند آیا برای پیشبرد پیشنهاد آتش‌بس غزه که جو بایدن مطرح کرده است، راهی وجود دارد یا خیر. سالیوان در حاشیه نشست صلح اوکراین که در سوییس برگزار شد، با خبرنگاران مصاحبه کرد و گفت که روز یکشنبه دوباره با میانجی‌ها درباره غزه صحبت می‌کند.

حماس از پیشنهاد آتش‌بس استقبال کرده است، اما اصرار دارد که هرگونه توافقی باید پایان جنگ را تضمین کند؛ درخواستی که اسرائیل آن را رد می‌کند.

حمله نظامی هشت ماهه اسرائیل به گروه شبه‌نظامی حماس، غزه را در یک بحران انسانی گرفتار کرده و سازمان ملل درباره گرسنگی گسترده و قرار گرفتن صدها نفر در معرض قحطی هشدار داده است. در طول ماه‌های گذشته، جامعه بین‌الملل بارها از اسرائیل خواسته است که برای کاهش بحران انسانی در نوار غزه و آسیب نرسیدن به غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان بیشتر تلاش کند.

بیشتر از جهان