هشدار پزشکان درباره ویار بارداری مشابه هیلی بیبر

یکی از هوس‌های متداول در دوران بارداری خیارشور است

تصویر ترکیبی از هیلی بیبر در دوران بارداری و  همسرش جاستین بیبر/ instagram/haileybieber

پس از آنکه هیلی بیبر ویار و هوس‌های غیرمعمولش در بارداری را به اشتراک گذاشت، متخصصان زنان و زایمان درباره چیز‌هایی که باعث ویار در بارداری می‌شود، توضیحاتی دادند.

چه وصفش را شنیده باشید و چه آن را تجربه کرده باشید، احتمالا می‌دانید که زنان در دوران بارداری غذاهای خاص و در برخی موارد خوراکی‌های غیرمعمول را هوس می‌کنند. به گزارش یاهو لایف، هیلی، همسر جاستین بیبر که در انتظار اولین فرزندش است، این هفته در اینستاگرام نوشت که ویارش در حال حاضر «سالاد تخم‌مرغ و خیارشور با سس تند» است. او به دنبال‌کنندگانش هشدار داد که «حق ندارند او را قضاوت کنند».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

البته سالاد تخم‌مرغ هیلی بیبر در مقایسه با ویارهای بارداری که دیگران به اشتراک گذاشته‌اند، چندان هم عجیب به نظر نمی‌رسد. برای مثال، یک کاربر در تالار گفت‌وگوی مجازی ردیت، گفته بود که ویارش خوردن یک شیشه سس مایونز با هر غذا بوده، آن هم در حالی که تا پیش‌ آن از مایونز متنفر بود! یک کاربر از ویار بستنی با زیتون نوشته بود و یک کاربر تیک‌تاک هم ویار ریختن کره بادام‌زمینی روی مرغ و برنج  داشته است. درباره ترکیباتی مثل خیارشور با نوتلا یا گوشت گاو با کارامل هم صحبت شده است.

البته که هیچ‌یک از این ویارها باعث خجالت نیستند اما احتمالا این سوال را پیش می‌آورند که چه چیزی باعث آن‌ها می‌شود. نویسنده یاهولایف با پزشکان درباره علت این پدیده گفت‌وگو کرده است.

رایج‌ترین ویارهای بارداری

به گفته دکتر تیفانی فام، مشاور پزشکی در اپلیکیشن سلامتی زنان فلو (Flo)، رایج‌ترین ویارها در پنج گروه غذایی رایج شامل شیرینی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌های حیوانی، میوه‌ها و لبنیات قرار می‌گیرند.

با این حال یکی از هوس‌های متداول که در این گروه‌های غذایی گنجانده نمی‌شود، خیارشور است. فام می‌گوید تنها چیزی که باید در این مورد به آن توجه کرد، آگاهی از میزان نمک است: «نمک بیش‌ازحد می‌تواند احتباس آب (تجمع مایعات در بدن) در بارداری را بدتر کند و خطر مسمومیت بارداری (فشار خون بارداری) را که می‌تواند آثار منفی بر سلامتی کودک داشته باشد، افزایش دهد.»

ویار برخی غذاها رایج‌تر از بقیه است، اما در مورد این نوع هوس‌ها همه‌چیز ممکن است. دکتر چروبا پراباکار، متخصص زنان و مشاور سلامت ساتر و مشاور پزشکی در لونا دیلی، درباره ویارها می‌گوید: «برای برخی این ویار از گروه‌های غذایی مانند شیرینی‌ها، کربوهیدرات‌ها یا گوشت‌ و برای برخی دیگر کاملا خاص است، مانند ویار خیارشور یا پفک».

هوس‌های بارداری معمولا چه زمانی ظاهر می‌شوند؟

به گفته پراباکار، این هوس‌ها می‌توانند هر زمان ظاهر شوند و حتی ممکن است در هر سه‌ماهه بارداری تغییر کنند. فام می‌گوید شروع بارداری نقطه اوج ویارها است. فام می‌گوید: «آن‌ها معمولا در سه‌ماهه اول شروع می‌شوند، اگرچه برای برخی از زنان ممکن است در اوایل هفته پنجم بارداری آغاز و در سه ماهه دوم تشدید شود.»

چرا زنان باردار ویار دارند؟

پراباکار می‌گوید: «با افزایش سطح هورمون‌های بارداری، جوانه‌های چشایی ممکن است تغییراتی کنند. بعضی زنان هم چیزی را هوس می‌کنند که بدنشان  آن را کمبود دارد؛ مثلا زنانی که آهن پایینی دارند، ممکن است گوشت قرمز هوس کنند.»

اما دکتر فام معتقد نیست که همیشه کمبودهای مواد مغذی مقصرند. او می‌گوید ویارها در سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم بیشتر شایع‌اند، اما بیشتر رشد جنین در نیمه دوم بارداری اتفاق می‌افتد که به گفته او با افزایش نیاز به مواد مغذی خاص مرتبط است. پس منطقی‌تر است که زنان باردار به غذاهای غنی از ویتامین میل داشته باشند، در حالی که ویار شیرینی‌ و کربوهیدرات‌ متداول‌تر است.

نظریه‌های دیگر به دلایل عاطفی‌تر اشاره می‌کنند. با یک مطالعه در دانشگاه آلبانی نشان می‌دهد که ویار‌ها ممکن است بیشتر روان‌شناختی و فرهنگی باشد. پراباکار می‌گوید: «در جوامعی که بیش‌ازحد به تغذیه پرداخته می‌شوند، هوس‌های بارداری می‌توانند یک نیاز عاطفی را براورده کند. به‌ طور کلی، جامعه زنان باردار را ترغیب می‌کند که بیشتر بخورند.»

اما پراباکار معتقد است که برای ویار هیچ دلیل مشخص و واضحی وجود ندارد. او می‌گوید: «افسانه‌هایی وجود دارد که ممکن است سعی کند این پدیده را توضیح دهد اما در بیشتر زنانی که دچار آن می‌شوند، ما دلیل ویار را نمی‌دانیم.»

آیا همه زنان باردار ویار دارند؟

بین ۵۰ تا ۹۰ درصد از زنان باردار گزارش می‌دهند که ویار داشته‌اند. پراباکار با استناد به این آمار می‌گوید: «بنابراین ویار در بارداری هر چقدر که عادی به نظر می‌رسد، لزوما چیزی نیست که همه آن را تجربه کنند. دوران بارداری یک سفر منحصربه‌فرد برای هر زن است چون هورمون‌ها می‌توانند تاثیر متفاوتی روی افراد بگذارند. پس تا زمانی که تحقیقات بیشتری انجام نشود، ما فقط باید حرف مادر را باور کنیم و بدانیم که این هوس‌ها واقعی‌اند.»

بیشتر از زندگی