رونق خرید و فروش کالاهای شیروخورشیدنشان و تاریخی در ایران

اشیاء منقوش به نشان شیروخورشید و پاسارگاد، و زیورآلات مزین به نقشه ایران و نقش‌برجسته‌های هخامنشی از جمله کالاهای پرطرفدارند

در یک سال گذشته ایرانیان تمایل زیادی به استفاده از زیورآلات، تابلو فرش، ظروف، و وسایلی داشته‌اند که در آن‌ها از نقوش و نمادهای شیر و خورشید نشان و باستانی استفاده شده است.

شیر و خورشید، خورشید خانم، و نقوش مرتبط با دوران کهن و باستانی ایران این روزها بدل به اقلام محبوب بسیاری از ایرانیان شده‌اند.

در خیابان منوچهری، دست‌فروشان و عتیقه‌فروشان با وجود مشکلات به نمایش گذاشتن وسایلی که در آن‌ها از تصویر خاندان سلطنتی استفاده شده است ویترین فروشگاه را به اقلامی اختصاص داده‌اند که حس و حال تاریخ‌ گذشته ایران را دارد.

نماد شیر و خورشید، تخت‌ جمشید، پاسارگاد، و نقوش مشهور به نقش‌برجسته‌های هخامنشی از جمله این کالاهای پرطرفدارند.

درعین‌ حال، پرچم شیروخورشید و گردن‌بند و انواع زیورآلات با طرح نقشه ایران نیز جزو کالاهای مورد توجه در ویترین مغازه‌ها است.

ضمن آنکه در میان این کالاهای ویترین مغازه‌ها و بساط دست‌فروشان بیشترین وسائلی با نقش و طرح شیروخورشید بیشترین متقاضی را دارد.

عکس از ایندیپندنت فارسی

قیمت این کالاها از ارزان، برای مدل‌های کوچک همانند جاکلیدی با قیمت ۵۰ هزار تومان، آغاز می‌شود و برای برخی وسایل همچون مجسمه‌های سربازان هخامنشی، ظروف، تابلو فرش، یا کالاهای عتیقه، مانند زیورآلاتی از جنس نقره، به چند ده میلیون تومان می‌رسد.

در بازار کاشی‌های قدیمی نیز به‌وضوح می‌توان تمایل به کاشی‌هایی با طرح شیر و خورشید یا تصویر مکان‌هایی مانند پاسارگاد، تخت جمشید، نقش رستم، و دیگر بناهای تاریخی ایران را دید.

اما محدودیت‌های حاکم بر این بازار سبب شده است که در سایت‌های فروش وسایل عتیقه و سایت‌های عرضه کالاهای قدیمی، ظروف و وسایلی که یادآور دوران پهلوی است بازاری ویژه داشته باشد.

وقتی در این سایت‌ها جست‌وجو می‌کنیم، می‌بینیم که میزان عرضه (و شاید فروش) ظروف منقوش به تصویر خاندان سلطنتی بیشتر از همه است.

در این بازارهای اینترنتی، سکه‌ها و مدال‌ها و نشان‌های دوران پهلوی نیز عرضه می‌شود. گران‌ترین کالاها مدال‌ها و نشان‌های جشن‌های ۲۵۰۰ساله‌اند.

همچنین، برخی از فروشندگان مدعی‌اند که ظروف استفاده‌شده در این جشن را در اختیار دارند. اما به‌دلیل نبود امکان کارشناسی، نمی‌توان صحت ادعای فروشندگان را تایید کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

استقبال سال‌های اخیر از این نوع کالاها سبب شده است برخی تولیدکنندگان تلاش کنند نمونه‌های مشابهی در ایران و خارج از کشور تولید کنند.

به گفته برخی فروشندگان، بیشترین تقاضا برای بشقاب‌هایی با نشان شیر و خورشید و تصویر خاندان سلطنتی است که به‌صورت دیوارکوب در خانه‌ها استفاده می‌شود.

موضوع دیگری که می‌توان در جست‌وجو در سایت‌های فروشگاه‌های اینترنتی دریافت میزان تقاضای زیاد برای پرچم شیروخورشید ایران است. این موضوع، در کنار استفاده گسترده از این پرچم در تجمع ایرانیان خارج از کشور، فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است.

اما در داخل کشور نیز، با وجود محدودیت‌های امنیتی، علاقه‌مندان امکان دستیابی به این پرچم را دارند، که نشان می‌دهد در شهرهای ایران نیز برخی افراد خلاق توانسته‌اند خط تولید این پرچم‌ها را راه بیندازند.

در میان عتیقه‌فروشی‌ها نیز پرچم‌های باقی‌مانده از دوران پهلوی قیمت بسیار زیادی دارد؛ پرچم‌هایی که فروشندگان مدعی‌اند در جشن‌ها و مناسبت‌های گوناگون استفاده شده‌اند. برخی خریداران، فارغ از صحت این ادعاها، به‌خاطر قصه‌ای که همراه این اقلام است، حاضرند مبالغی بیش از چند میلیون تومان برای خرید آن‌ها بپردازند.

از دیگر بازارهای محبوب این روزهای عتیقه‌فروشان، فروش آلبوم‌های عکس با تصویرهایی از دوران پهلوی است. تصویرهایی از خیابان‌های شهرهای کشور در دهه‌های ۳۰ تا ۵۰ را، چه به‌صورت آلبوم و چه به‌صورت تک‌عکس‌های قاب‌شده، در این فروشگاه‌ها می‌فروشند.

عکس از ایندیپندنت فارسی

در این مغازه‌ها، برخی هنرمندان نیز تابلوی نقاشی با تصویرهایی از خاندان سلطنتی عرضه می‌کنند که اگرچه عده‌ای از فروشندگان تلاش دارند این آثار را بخشی از آثار تاراج‌شده از کاخ‌های سلطنتی معرفی کنند، اما کیفیت آثار نشان می‌دهد که به‌تازگی تولید شده‌اند.

فروش اقلام مرتبط با تاریخ ایران به بازار عتیقه‌فروشان محدود نیست. جوانان دستفروشی که اقلام دست‌ساز را در خیابان‌ها بساط کرده‌اند نیز از این نقوش در تولید آثاری مانند قوطی‌های سیگار، استیکرها، گردن‌بندهای چوبی، و انواع پوشاک استفاده می‌کنند.

تمایل به خرید آثار متعلق به دوران پهلوی حتی بر رونق خرید اسکناس و تمبر و سکه‌های قدیمی اثر گذاشته و قیمت اسکناس‌های دوران پهلوی را، به گفته فروشندگان آن‌ها، تا چند برابر افزایش داده است.

به نظر می‌رسد تمایل و علاقه به تاریخ و گذشته ایران یکی از مهم‌ترین عواملی است که بازار فروش این آثار را رونق بخشیده است.

جوانان و نوجوانان ایرانی که در داخل کشور و در غربت تلاش دارند از طریق خرید این اقلام احساس خود را به ایران و سرنوشت این کشور باستانی نشان دهند این روزها در کنار پدر و مادرانی قرار گرفته‌اند که با خرید این اقلام تلاش دارند روزهای خوش گذشته را به شکلی نمادین برای خود یادآوری کنند.