سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران برای ایجاد فضای دیپلماسی تنش هسته‌ای را کاهش دهد

متیو میلر تاکید کرد، این به این معنی نیست که آمریکا فقط در صورتی که ایران گام‌های تنش‌زا بردارد، مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم با تهران را از سرمی‌گیرد

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا-AP

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه تاکید کرد که واشینگتن همواره از دیپلماسی برای حل مساله هسته‌ای ایران استقبال می‌کند اما تهران به‌منظور ایجاد فضای دیپلماسی نخست‌ باید تنش‌های هسته‌ای را کاهش دهد.

میلر بار دیگر تاکید کرد که آمریکا به بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای متعهد است اما ترجیح می‌دهد این نگرانی را به کمک دیپلماسی حل کند.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران از طرح ژاپن برای حل مساله هسته‌ای خبر داده است. نام ژاپن در طول سال‌ها بارها در بحث مذاکرات هسته‌ای و میانجی‌گری مطرح شده است اما به ‌طور معمول عمان در این زمینه نقش کلیدی ایفا می‌کند. مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نیز پس از رایزنی‌های محرمانه نمایندگان آمریکا و جمهوری اسلامی در مسقط آغاز شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر، امواج مدیا نیز به نقل از منابعی که نام آنها را اعلام نکرده است، می‌گوید که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران مجوز مذاکره مستقیم با آمریکا را صادر کرده است.

میلر روز سه‌شنبه گفت که اگر ایران می‌خواهد تنش‌ها را کاهش دهد و فضا برای دیپلماسی ایجاد کند، نخست ‌باید گام‌هایی در جهت کاهش تنش‌ها بردارد که واشینگتن هنوز شاهد آن نبوده است.

این درحالی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مقامات غربی نگرانی خود را درباره دسترسی نداشتن بازرسان به تاسیسات هسته‌ای ایران ابراز کرده‌اند. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در نشست جاری آژانس به باقی مانده پرسش‌های بی‌پاسخ درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرده است.

میلر در این زمینه گفت که نخستین گام ایران در ارتباط با کاهش تنش‌ها می‌تواند همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد.

او در عین حال گفت، این به این معنی نیست که آمریکا فقط در صورتی که ایران گام‌های تنش‌زا بردارد، مذاکره مستقیم یا غیر مستقیم با تهران را از سرمی‌گیرد.