نوشیدن یک واحد الکل در روز هم فشار خون را بالا می‌برد

افرادی که زمینه افزایش فشار خون دارند، بهتر است مصرف الکل را کم کنند یا کلا آن را کنار بگذارند

محدود کردن الکل بهتر است و حتی اجتناب از آن توصیه می‌شودــ Canva

بر اساس نتایج مطالعه جدیدی که در سی‌ان‌ان مننتشر شد، حتی یک نوشیدنی الکلی در روز باعث افزایش فشار خون سیستولیک‌ــ  بالاترین فشار خون در طول اندازه‌گیری ضربان قلب‌ــ می‌شود. این افزایش فشار خون در زنان و مردانی که قبلا فشار خون نداشته‌اند هم مشاهده شده است.

دکتر مارکو ویسنی، نویسنده ارشد این تحقیق و استاد اپیدمیولوژی در ایتالیا، گفت: «ما در بزرگسالانی که الکل مصرف می‌کنند، در مقایسه با کسانی که مقدار کمی مصرف می‌کنند یا حتی الکل نمی‌نوشند، هیچ اثر مفیدی پیدا نکردیم.»

طبق نتایج این تحقیق، تاثیر منفی الکل بر فشار خون سیستولیک در گذر سال‌ها بیشتر می‌شود. این افزایش فشار در زنان و مردانی که هر روز مقدار کمی الکل مصرف می‌کنند، هم مشاهده شده است.

بر اساس این تحقیق که در مجله هایپرتنشن منتشر شد، مقدار کم الکل بر دیاستولیک‌ــ پایین‌ترین فشار خون در طول اندازه‌گیری ضربان قلب‌ــ  هم تاثیر‌گذار است. البته این تاثیر فقط در مردان مشاهده شد. یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «هر دو فشار سیستولیک و دیاستولیک خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی را تشدید می‌کنند اما از این بین، قطعا فشار خون سیستولیک مهم‌ترین خطر در بزرگسالان محسوب می‌شود.»

فشار خون و سلامت قلب و عروق

فشار خون با واحد میلی‌متر جیوه و با دو عدد بالا و پایین اندازه‌گیری می‌شود. عدد بالا فشار سیستولیک است که افزایش آن برای مبتلایان به بیماری‌های قلبی‌عروقی بالای ۵۰ سال عامل خطر است. دیاستولیک هم فشار پایین را نشان می‌دهد؛ حالتی که در آن عضله قلب استراحت می‌‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فشار خون سیستولیک طبیعی ۱۲۰ میلی‌متر‌ جیوه است. اما با افزایش سن، رگ‌های خونی ضعیف و باریک می‌شوند. فشار خون دیاستولیک طبیعی زیر ۸۰ میلی‌متر جیوه است که با افزایش سن شروع به کاهش می‌کند زیرا شریان‌ها حالت ارتجاعی‌شان را از دست می‌‌دهند و سفت می‌شوند.

البته الکل تنها عامل فشار خون نیست. با این حال این مطالعات نشان می‌دهد که محدود کردن الکل بهتر است و حتی اجتناب از آن توصیه می‌شود.

افزایش مقدار مصرف الکل خطر را بیشتر می‌کند

استانداردهای نوشیدن الکل در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال سازمان بهداشت جهانی استاندارد را ۱۰ گرم الکل در هر نوشیدنی تعیین کرده است، در حالی که همین استاندارد در ایالات متحده ۱۴ گرم است.

در یک تحقیق، داده‌های هفت مطالعه انجام‌شده در ژاپن، کره جنوبی و ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۲۱ بررسی شد. این افراد هیچ‌یک سابقه بیماری‌ قلبی‌عروقی، دیابت یا بیماری کبدی نداشتند. نتایج این تحقیق نشان داد مصرف متوسط ۱۲ گرم الکل در روزــ کمتر از میزان استاندارد در آمریکاــ فشار سیستولیک را در بازه‌ای پنج ساله اندکی (۱.۲۵ میلی‌متر جیوه) افزایش داد.

در افرادی که به طور متوسط ۴۸ گرم الکل در روز یا تقریبا ۳.۵ نوشیدنی استاندارد در ایالات متحده مصرف می‌کردند، فشار خون سیستولیک در مقایسه با افرادی که الکل مصرف نمی‌کردند، در همان بازه زمانی تقریبا پنج میلی‌متر جیوه بالا رفت.

این نتیجه نشان می‌‌دهد افرادی که زمینه افزایش فشار خون دارند، بهتر است مصرف الکل را کم کنند یا کلا آن را کنار بگذارند.

پیام‌های گیج‌کننده درباره الکل

برخی معتقدند که مصرف الکل برای قلب مفید است. اما یکی از متخصصان می‌گوید که در کارآزمایی‌های بالینی افرادی که الکل کمی مصرف می‌کنند با دیگر افراد مصرف‌کننده مقایسه می‌شوند و در این آزمایش‌ها، افرادی که اصلا الکل نمی‌نوشند، بررسی نشده‌اند.

برای فشار خون، هر اندازه الکل می‌توانند خطرناک باشد اما شاید از دیدگاه قلبی‌عروقی نظرهای متفاوتی وجود داشته باشد.

مطالعه مصرف الکل چندان آسان نیست، زیرا با رفتارهایی مرتبط است که می‌توانند مفید یا غیرمفید باشند.

اگر شب‌ها با دوستانتان در یک میخانه پر از دود الکل می‌نوشید، می‌دانید که دود سیگار و الکل خواب را مختل می‌کنند و هر دو برای سلامتی مضر‌ند. اما قطعا در برقراری روابط اجتماعی با سایر افراد و دوستان نتایج مثبتی به دست می‌آورید.

تحقیقات بر روی «مناطق آبی» (Blue Zone)ــ نقاطی از جهان طول عمر مردم در آن به ۱۰۰ سال می‌رسدــ نشان می‌دهد که در رژیم غذایی‌ آن‌ها مقدار کمی الکل وجود دارد. آن‌ها در وعده شام کمی الکل مصرف می‌کنند. اما آیا این الکل است که به طول عمر کمک می‌کند یا روابط اجتماعی؟

کارشناسان معتقدند اگر الکل مصرف می‌کنید بهتر است آن را به حداقل برسانید و به عادت‌های سالم که برای قلب مفیدند روی آورید؛ نظیر ورزش و کاهش استرس.

ورزش برای کاهش فشار خون، هم سیستولیک و هم دیاستولیک، مفید است؛ زیرا به آرام شدن قلب و بالا رفتن کارایی آن کمک می‌کند.

بیشتر از بهداشت و درمان