شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌و‌گو با ایندیپندنت فارسی: تمامیت ارضی ایران خط قرمز من است

شاهزاده رضا پهلوی: ایران نیایش‌گاه ماست و آن را با هم خواهیم ساخت

شاهزاده رضا پهلوی، در گفت‌وگویی اختصاصی با ایندیپندنت فارسی، نامه ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل (کنست) به وزیر خارجه این کشور در خصوص حمایت از آنچه که این نمایندگان«اقلیت آذری» خوانده‌اند را «شکاف‌انداز و تقسیم‌کننده» توصیف کرد و با دفاع از یکپارچگی کشور گفت چنین موضعی در زمانی که هم‌میهنانم معترض‌اند و در چهارگوشه ایران یکصدا برای آینده کشورشان صحبت می‌کنند خیلی باعث تعجب است.

شاهزاده رضا پهلوی ضمن اعتراض به این نامه تاکید کرد که تمامیت ارضی ایران را یک مسئله کلیدی و خط قرمز می‌داند. او با بیان اینکه «اکثریت مردم ایران به چنین سخنانی به شکل منفی نگاه خواهند کرد» از نمایندگان مجلس اسرائیل خواست درباره دلایل نگارش این نامه شفاف‌سازی کنند.  

به‌تازگی ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل در نامه‌ای خطاب به الی کوهن، وزیر خارجه این کشور خواستار حمایت از آنچه که «اقلیت آذری» در ایران خوانده‌اند، برای مقابله با جمهوری اسلامی شدند. 

انتشار نامه نمایندگان اسرائیل به وزیر امور خارجه این کشور موجی از واکنش‌ها را در میان فعالان سیاسی و مدنی ایران و نمایندگان جامعه یهودی داشت و بسیاری آن را حرکت در جهت منافع جمهوری اسلامی ایران دانستند که می‌کوشد معترض ایرانی را به تجزیه‌طلبی متهم کند.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در مصاحبه با ایندیپندنت فارسی به نامه برخی نمایندگان مجلس اسرائیل اعتراض کرد. او همچنین پیش از حضور و سخنرانی در اجلاس «اتحادیه ضد افترا» در توییتی این نامه را «غیرقابل‌پذیرش» خواند و نوشت: «تعرض کلامی ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل به تمامیت ارضی ایران غیرقابل‌پذیرش و در خدمت رژیم ضد ایرانی جمهوری اسلامی است.»

او در جریان سخنرانی یکشنبه‌شب ۳۰ آوریل در اجلاس رهبری «اتحادیه ضد افترا» گفت: «ایران نیایش‌گاه ماست و آن را با هم خواهیم ساخت. شاهزاده رضا پهلوی افزود: « زنان یهودیان و بهاییان از اولین قربانیان تبعیض و تعصب بودند. ۴۴ سال بعد شمار قربانیان تعصب در ایران در حال افزایش است.»

شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به اعدام حبیب القانیان، کارآفرین یهودی به دست انقلابیون در ایران گفت: «۴۴ سال بعد شمار قربانیان تعصب در ایران کماکان در حال افزایش است.» 
اتحادیه ضدافترا سازمانی یهودی است که هدفش مقابله با یهودستیزی و مقابله با هرگونه نفرت پراکنی و همچنین تلاش برای اجرای عدالت در مورد همه افراد است. 
شاهزاده رضا پهلوی با اشاره به پیمان صلح ایراهیم میان اسراییل و برخی کشورهای عرب گفت که ایران سکولار و آزاد آینده با همه همسایگانش ارتباط خواهد داشت و «این رویای من است.» 
شاهزاده رضا پهلوی در جریان سخنرانی در اجلاس رهبری «اتحادیه ضد افترا» گفت: «امشب در اینجا در کنار قربانیان هولوکاست در مقابل انکارکنندگان آن در رژیم حاکم بر ایران می‌ایستم.» 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاهزاده رضا پهلوی که به‌تازگی از سفر به اسرائیل و دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های این کشور بازگشته است، ضمن «نابخردانه» توصیف کردن اظهارات شماری از نمایندگان اسرائیل، آن را در تقابل کامل با مواضع رهبران و مقام‌های ارشد اسرائیل دانست و نوشت: «نگرانی خودم و هم‌میهنان را به اطلاع دوستانمان در اورشلیم رساندم. امیدوارم که آن‌ها با شفاف‌سازی در این خصوص، مانع سوءاستفاده کسانی شوند که از بازسازی دوستی قدیمی میان دو ملت ایران و اسرائیل ناخشنودند.»

توییت شاهزاده رضا پهلوی، پیش از حضور و سخنرانی‌اش در اجلاس «اتحادیه ضد افترا» منتشر شد. او در این اجلاس که با موضوع مقابله با یهودی‌ستیزی برگزار می‌شود درباره آینده ایران و برقراری نظام سکولار دمکرات صحبت کرد.

طی روزهای اخیر برخی فعالان ایرانی و اسرائیلی نیز به نامه ۳۲ نماینده کنست واکنش نشان دادند و تاکید کردند که این نامه دربرگیرنده سیاست کلی اسرائیل در خصوص ایران نیست. فهرست امضاکنندگان این نامه نیز نشان می‌دهد هیچ‌یک از مقام‌‌های اصلی در کابینه امنیتی اسرائيل جزو امضاکنندگان آن نیستند.