کم‌خوابی خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد

خطر ژنتیکی کمتر و داشتن الگوی خواب سالم ممکن است از حدود یک‌پنجم موارد ابتلا به آسم جلوگیری کند

 متخصصان دریافتند داشتن الگوی خواب سالم با کاهش خطر ابتلا به آسم مرتبط است- Canva

بر اساس یک مطالعه جدید، کم‌خوابی می‌تواند به بروز واکنش التهابی در بدن منجر شود که خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد.

گروهی از (محققان) دانشگاه شاندونگ چین از داده‌های بیوبانک (پایگاه داده زیست‌پزشکی) بریتانیا برای بررسی نیم میلیون نفر با الگوهای خواب مختلف در طول ۱۰ سال استفاده کردند.

این متخصصان دریافتند داشتن الگوی خواب سالم با کاهش خطر ابتلا به آسم مرتبط است؛ در حالی که کم‌خوابی احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد.

طبق یافته‌های این مطالعه، خطر ژنتیکی کمتر و داشتن الگوی خواب سالم ممکن است از حدود یک‌پنجم موارد ابتلا به آسم جلوگیری کند.

به گفته محققان، «این مطالعه اهمیت تشخیص و مدیریت زودهنگام اختلالات خواب را روشن کرد؛ چون می‌توانند در کاهش بروز آسم مفید باشند.»

در ابتدای این مطالعه، از شرکت‌کنندگان در مورد الگوی خوابشان سوالاتی کردند؛ از جمله اینکه آیا سحرخیزند یا شب‌زنده‌دار، چند ساعت می‌خوابند، آیا خروپف می‌کنند، آیا بی‌خوابی دارند و اینکه آیا در طول روز احساس خواب‌آلودگی مفرط دارند یا نه.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تعریف الگوی خواب سالم این بود که فرد سحرخیز باشد، ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشد، به‌ندرت دچار بی‌خوابی شود، خروپف نکند و در طول روز مدام حس خواب‌آلودگی نداشته باشد.

بر اساس پاسخ‌ها، ۱۶ درصد الگوی خواب سالم، ۶۲ درصد الگوی خواب متوسط و ۲۲ درصد الگوی خواب نامناسب داشتند.

یک‌سوم شرکت‌کنندگان در معرض خطر ژنتیکی زیاد ابتلا به آسم و یک‌سوم دیگر در معرض خطر متوسط ابتلا به این بیماری و یک‌سوم نهایی موارد کم‌خطر بودند.

افراد دارای بالاترین خطر ژنتیکی ابتلا در مقایسه با افرادی که در معرض خطر ژنتیکی کمی قرار داشتند، ۴۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به آسم بودند. این در حالی بود که در افراد دارای الگوی خواب نامناسب، احتمال ابتلا ۵۵ درصد بیشتر بود.

در افرادی که در معرض خطر ژنتیکی کمی قرار داشتند، الگوی خواب سالم خطر ابتلا به آسم را ۴۴ درصد، در افراد در معرض خطر متوسط ۴۱ درصد و در افراد در معرض خطر ژنتیکی زیاد ۳۷ درصد کاهش داد.

بر اساس پژوهش اوپن رسپیریتوری بی‌ام‌جی (BMJ Open Respiratory)، در این مطالعه ۱۰ ساله، چهار درصد از شرکت‌کنندگان مبتلا به آسم تشخیص داده شدند.

به گفته محققان، احتمال وجود ویژگی‌های خاصی از جمله داشتن الگوی خواب نامناسب، چاقی، بالا بودن خطر ژنتیکی ابتلا به آسم، مصرف زیاد دخانیات و الکل، فشار خون بالا و قرار گرفتن بیشتر در معرض آلودگی هوا در این افراد بیشتر بود.

© The Independent