حقوق و مزایای بالا: رقابت کارفرمایان در عربستان سعودی برای جذب بهترین استعدادها

رشد روزافزون بخش‌های غیرنفتی عربستان سعودی به افزایش تقاضا برای نیروی انسانی منجر شده است

اقتصاد عربستان سعودی به‌سرعت در حال توسعه است و انتظار می رود گسترش و تنوع در سال ۲۰۲۳ نیز به‌سرعت ادامه یابد-twitter/TheSaudiGate

به گفته کارشناسان بازار کار و استخدام، پروژه بزرگ تجاری و گردشگری ۵۰۰ میلیارد دلاری نئوم عربستان سعودی و طرح‌های متنوع‌سازی چشم‌انداز ۲۰۳۰ پادشاهی سعودی به افزایش فرصت‌های شغلی جدید در این کشور منجر می‌شود و در عین حال انتظار می‌رود حقوق‌ها در سال ۲۰۲۳ به طور متوسط ​​سه درصد افزایش یابند.

بر اساس نظرسنجی شرکت کاریابی کوپر فیچ، در سال ۲۰۲۲ با سطح بالای فعالیت‌ها در همه بخش‌ها به‌ویژه املاک و مستغلات و گردشگری، تقاضای استخدام در عربستان سعودی افزایش چشمگیری داشته است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش العربیه، مجموعه‌ای از پروژه‌های عظیم عمرانی در شهر آینده‌نگر نئوم که ساخت‌وساز در آنجا در سال ۲۰۲۳ سرعت خواهند گرفت، از دلایل این افزایش تقاضا است. ترفور مورفی، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی کوپر فیچ، درباره راهنمای حقوق و دستمزد سال ۲۰۲۳ این شرکت‌ها گفت: «رشد روزافزون بخش‌های غیرنفتی عربستان سعودی همراه با افزایش تقاضا برای نیروی انسانی لازم به منظور تکمیل به‌موقع و در چارچوب بودجه این توسعه‌های بی‌سابقه، به افزایش قابل‌توجه تقاضا برای استخدام در سال ۲۰۲۲ منجر شد. با تکیه بر اهداف بلندپروازانه تعیین‌شده در چشم‌انداز ۲۰۳۰، به نظر می‌رسد این روند در سال ۲۰۲۳ نیز ادامه یابد، به طوری که ما انتظار داریم پادشاهی عربستان سعودی سال آینده در صدر جدول لیگ جهانی استخدام قرار گیرد.»

این گزارش افزود: «رشد در صنعت فناوری در حال شکوفایی این کشور به لطف حمایت بسیاری از شبکه‌های رشد و شتاب‌دهنده سعودی، مشهود بوده است.»

افزایش دستمزدها در عربستان سعودی

بر اساس این نظرسنجی، ۳۹ درصد از شرکت‌های سعودی در سال ۲۰۲۲ حقوق‌ها را افزایش داده‌اند؛ به‌ویژه در بخش‌های خودرو، ساخت‌وساز، مشاوره مالی و تدارکات؛ در همین حال تقریبا نیمی (۴۳ درصد) از شرکت‌ها هم برای افزایش حقوق در سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی کرده‌اند.

مورفی گفت: «این نشان‌دهنده افزایش رقابتی است که احتمالا میان کارفرمایانی که به دنبال جذب بهترین استعدادها هستند، شکل گرفته است.»

اقتصاد عربستان سعودی به‌سرعت در حال توسعه است و کوپر فیچ انتظار دارد گسترش و تنوع در سال ۲۰۲۳ نیز به‌سرعت ادامه یابد. در کنار پیشرفت پروژه‌های بزرگ و عظیم، با شروع کار روی دارایی‌ها و زیرساخت‌های در دست احداث، انگیزه‌ای موازی برای رشد صنایع فناوری وجود دارد.»

مزایا و پاداش‌ها در عربستان سعودی

در سال ۲۰۲۳ پاداش‌های بیشتری نیز در راه است؛ به طوری که ۸۱ درصد از شرکت‌های حاضر در نظرسنجی کوپر فیچ اعلام کرده‌اند که قصد دارند به کارمندانشان بر اساس عملکرد آن‌ها در سال ۲۰۲۲ پاداش سالانه دهند.

بر اساس این نظرسنجی، از بین شرکت‌هایی که در سال ۲۰۲۳ قصد پرداخت پاداش دارند، ۲۶ درصد به کارکنانشان یک ماه حقوق ناخالص، ۱۷ درصد دو ماه و ۱۹ درصد معادل سه ماه حقوق پاداش خواهند داد.

کوپر فیچ در گزارش خود می‌گوید: «از هر ۱۰ کارمندی که برای شرکت‌های موردبررسی کار می‌کند، یک نفر می‌تواند پاداش سالانه‌ای معادل شش ماه دستمزد ناخالص انتظار داشته باشد. صنایعی که در این دسته حضور دارند، عبارت‌اند از هوانوردی و هوافضا، بانکداری، خدمات مالی، مدیریت سرمایه‌گذاری و روابط دولتی.»

بیشتر از زندگی