بنکسی کیست؟ مظنونان مرتبط با بزرگ‌ترین راز دنیای هنر

مرد زیر این نقاب کیست؟ آیا مرد است؟ آیا آثارش تنها کار یک نفر است؟

یکی از کارهای اخیر بنکسی باعث ایجاد کنجکاوی و هیجان درباره کشف نقاب مرموزترین شخصیت دنیای هنر شد.

وقتی در ماه اکتبر ۲۰۱۸، سوثبی، یک دلال هنری مزایده تابلوی دختری با بادکنکی به شکل قلب در دست را با کوبیدن چکش بر میز پایان داد، نقاشی از تابلو به پایین لیز خورد و با تکه تکه شدن به نوارهایی باریک به روی زمین ریخت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این اثر هنری خودویرانگر باعث اعجاب حاضران در سالن شد و به سرعت در رسانه‌های اجتماعی فراگیر شد.

پس مرد زیر این نقاب کیست؟ آیا اصلا مرد است؟ آیا کارهای وی تنها کار یک نفر است؟

در ادامه مروری خواهیم داشت بر نامزدهای احتمالی:

رابرت دل ناجا

مظنون ردیف اول سال‌هاست که رابرت دل ناجا می‌باشد، هنرمندی که همچنین به نام 3D [سه بعدی] شناخته می‌شود و از اعضای موسس گروه موسیقی تریپ هاپ مسیو اتک (Massive Attack) است.

اولین هنر خیابانی بنکسی در شهر بریستول ظاهر شد، شهری که سکونت‌گاه دل ناجا است، جایی که حرفه خود به‌عنوان هنرمند گرافیتی بداهه‌نگار را با گروه درای بردزی (DryBreadZ) شروع کرد و بعدتر در اوایل دهه ۹۰ میلادی به گروه وایلد بانچ (The Wild Bunch) پیوست.

دل ناجا گه‌گاه طراحی جلد آلبوم‌های مسیو اتک را نیز بر عهده داشته است از جمله جلد آلبوم‌های هلیگولند (Heligoland) در سال ۲۰۱۰  که تصویری کشیده شده با شابلون بود که بسیار شبیه سبک منحصر به فرد بنکسی است. [شابلون ورقه‌ای پلاستیکی، چوبی، فلزی یا کاغذی است که به واسطه سوراخ‌هایی که بر روی آن ایجاد شده تصویر، متن یا الگویی را به تصویر می‌کشد. هنگامی که شابلون را روی یک سطح قرار داده و روی آن رنگ می‌پاشند، الگوی مورد نظر نمایان می‌شود.]

اما هر دوی بنکسی و دل ناجا درباره این شباهت‌ها صحبت کرده‌ و ادعا کردند دوست یکدیگر می‌باشند و درنتیجه دو فرد مختلف.

دل ناجا در مستند شوخی‌آمیز بنکسی در سال ۲۰۱۰ با نام «خروج از مغازه سوغاتی فروشی» (Exit Through the Gift Shop) حضور یافت و ادعا می‌کند بنکسی را در کنسرت‌های خود دیده است.

در طرف دیگر، نام بنکسی نیز به‌عنوان یکی از مقدمه‌نویسان بر کتاب دل ناجا، «سه‌بعدی و هنر مسیو اتک» (3D and the Art of Massive Attack) در سال ۲۰۱۵ دیده می‌شود که البته می‌تواند کاری برای گمراه کردن هواداران باشد.

اما موردی که به‌زعم بعضی مدرک قطعی در این رابطه است، اشتباه لپی دی‌جی گلدی بود که هنگام صحبت از بنکسی در پادکست اسکروبیوس پیپ با نام «تکه‌های حواس‌پرتی» (Distraction Pieces) در ماه ژوئن ۲۰۱۷، او را «رابرت» خطاب کرد.

گلدی گفت: «بی‌احترامی به رابرت نباشد، به نظر من او هنرمند نابغه‌ای است. به‌زعم من او دنیای هنر را زیر و رو کرده است.» و همین گفته باعث هیجان شدید طرفداران شد که البته کاملا می‌تواند اقدامی از قبل برنامه‌ریزی شده باشد.

رابین گانینگهام

یک نامزد محتمل دیگر هنرمند دیگر شهر بریستول و دانش‌آموز سابق مدرسه‌ای دولتی، رابین گرینگهام است.

استیو لی کامبر، از نویسندگان گزارشی درباره این پروژه هنگام مصاحبه با بی‌بی‌سی در آن زمان گفت: «برای من غیرمنتظره خواهد بود اگر او بنکسی نباشد، حتی بدون تحلیل و بررسی ما این مساله آشکار است ولی جالب است که تحقیقات ما نیز مدارکی تکمیلی در همین رابطه به دست آورده است. خیلی زود مشخص شد که فقط یک مظنون جدی وجود دارد و همه می‌دانند او کیست. اگر شما عبارات بنکسی و گانینگهام را در گوگل جستجو کنید با چیزی حدود ۴۳ هزار و پانصد نتیجه روبه‌رو خواهید شد.»

نظریه گانینگهام برای زمانی کوتاهی با شور و اشتیاق فراوان مواجه شد وقتی یک مامور پارکینگ در شهربازی «دیزمالند» (Dismaland) بنکسی در شهر وستون-سوپر-مار در سال ۲۰۱۵ با او اشتباه گرفته شد.

با این وجود مشخص شد که آن فرد کارمند شورای شهر است و صرفا شبیه گانینگهام است.

تیری گوئتا

هنرمند گرافیتی‌کار فرانسوی نه چندان معروف که در خروج از مغازه سوغاتی فروشی نیز دیده می‌شود و سعی کرده است تحت عنوان «آقای شست‌وشوی مغزی» (Mr Brainwash) برای خود نامی دست و پا کند، مظنون دیگر این فهرست است.

این نظریه می‌گوید آقای گوئتا صرفا در این فیلم وانمود کرد هنرمندی متوسط است و در واقع خود هنرمند است که جلوی چشم همه خویش را مخفی کرده است.

گرچه نه چندان محتمل، ولی دقیقا همان طنز و سرکارگذاشتنی که محبوب طبع شوخ بنکسی است.

نظریه‌ها و مظنون‌های دیگر

در طول ۱۵ سال گذشته گمانه‌زنی‌های چند دیگری نیز وجود داشته است.

در اکتبر ۲۰۱۴، یک گروه مقابله با گرافیتی در شهر لیورپول، پال هورنر، هنرمند خیابانی محلی را متهم به بنکسی بودن کرد و در ماه مارس ۲۰۱۵، پلیس ریچارد فایفر را جلوی یک نقاشی که در واقع توسط بنکسی کشیده شده است دستگیر و او را متهم کرد که هنرمند نقاب به صورت است.

هر دوی این پرونده‌ها توسط مقامات کنار گذاشته شدند و تنها مدارک دیگر که هنوز موجود است چند شهادت عینی مبهم در شهرهای بروکلین ایالات متحده و ملبورن استرالیا است.

تمام این موارد می‌تواند صرفا افراد بدلکار باشند ولی در واقع مدارک حضور بنکسی کمی بهتر از عکس‌ها و مدارکی است که از هیولاهای خیالی دیده‌اید.

در همین حال، کرگ ویلیامز روزنامه‌نگار معتقد است بنکسی در واقع مجموعه‌ای از هنرمندان است که با گروه مسیو اتک در ارتباط هستند و یک شخص مشخص نیست. او در نوشته‌ای در بلاگ خویش در ماه اوت ۲۰۱۶ که در اینترنت فراگیر شد، با بررسی آثار بنکسی در امکان و زمان‌هایی که این گروه موسیقی در آنجا کنسرت داشته است، چندین مورد تطابق کنسرت‌های گروه با ظهور آثار بنکسی را کشف کرد.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

 

© The Independent

بیشتر از فرهنگ و هنر