برندگان اسکار، هفت برابر دیگران زیر فشار روانی‌اند

«دو سوم بازیگرانی که در ۳۰ سال گذشته جوایز اسکار را برده‌اند، دچار اختلال روانی شده‌اند»

اما استون برنده اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول در سال ۲۰۱۷ در کنار لئوناردو دی کاپریو - CHRISTOPHER POLK / GETTY IMAGES VIA AFP

یک موسسه مطالعات روان‌شناختی که ده‌ها نفر از افراد مشهور را درمان کرده است، با بیان این که دو سوم بازیگرانی که در ۳۰ سال گذشته جوایز اسکار را برده‌اند، دچار اختلال روانی شده‌اند، اعلام کرد: «لازم است که در باره شهرت هشدارهای بهداشتی ارائه شود.»

به گزارش دیلی میل، از میان ۶۰ هنرپیشه‌ای که از سال ۱۹۹۲ جایزه بهترین بازیگر مرد یا بهترین بازیگر زن را دریافت کرده‌اند، ۴۱ نفر به مشکلات روانی دچار شده‌اند که شایع‌ترین عارضه‌های آن بروز افسردگی، اضطراب، و سوءمصرف مواد مخدر بوده است.

در همین زمینه، با نزدیک شدن به برگزاری تازه‌ترین مراسم اسکار، دکتر پل هوک مایر، روان‌درمانگر و متخصص برجسته در زمینه سلامت روان افراد مشهور، گفت که شهرت اغلب با ترس، رنج، و تنهایی همراه است و موفقیت بزرگ می‌تواند در کنار خوشایند بودن، عواقبی نیز داشته باشد.

او گفت: «موفقیتی که افراد مشهور برنده اسکار به دست می‌آورند و عوارض آن، برای بیش از ۹۰ درصد از مردم درک‌شدنی نیست. انگیزه، کار زیاد، و تلاقی شرایطی که برای رسیدن به جایزه بزرگی مانند اسکار لازم است، از جنس متفاوتی است و به همین دلیل، پس از دستیابی به این موفقیت، افراد ممکن است احساس پوچی کنند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به عنوان نمونه،‌ دنیل دی لوئیس، برنده سه جایزه اسکار، می‌گوید افسردگی فلج‌کننده‌اش یکی از دلایلی بود که او در سال ۲۰۱۷ در سن ۶۰ سالگی تصمیم به ترک بازیگری گرفت. نیکلاس کیج نیز که در سال ۱۹۹۶ برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد، پیش از این درباره سوءمصرف الکل خود سخن گفته است.

همچنین، جودی فاستر، برنده جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم «سکوت بره‌ها» در سال ۱۹۹۲، و اما استون که در سال ۲۰۱۷ همان جایزه را برای فیلم  «لالا لند» دریافت کرد، از مسائل مربوط به سلامت روان سخن گفته‌اند.

یان گربر، مدیر اجرایی کلینیک روان‌شناختی مستقر در سوئیس و بریتانیا، که در زمینه سلامت روان افراد سرشناس پژوهش کرده است، اعلام کرد که ۱۰ درصد از جمعیت عمومی دارای مشکل سلامت روان هستند، اما این میزان در بین برندگان اسکار به ۶۸ درصد می‌رسد.

او گفت: «بخشی از این موضوع به شرایط محیطی برمی‌گردد و بخش دیگری ناشی از این است که فعالیت هنری چه ارتباطی با مغز دارد. مطالعات نشان می‌دهد که ارتباط زیادی بین خلاقیت و شرایطی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی است. از آنجایی که برندگان اسکار جزو برترین افراد در زمینه تلاش‌های خلاقانه‌ هستند، می‌توان متوجه شد که چرا در معرض خطر بیشتری قرار دارند. با این حال، لازم است که بیش از پیش درباره تاثیر شهرت بر سلامت روان صحبت شود.»

نود و چهارمین دوره اهدای جایزه اسکار نیمه‌شب یکشنبه، ۲۷ مارس ۲۰۲۲، به سنت گذشته در سالن تئاتر دالبی لس‌آنجلس برگزار می‌شود. پس از مسابقه سالانه فوتبال آمریکایی «سوپر بول» مراسم اسکار پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی در آمریکا است و در سراسر جهان نیز بینندگان زیادی دارد.