چگونه هنر مقابل جنگ روسیه با اوکراین قرار گرفت

در پی حمله روسیه به اوکراین، هنرمندان و سازمان‌های فرهنگی سراسر جهان، از روسیه فاصله می‌گیرند

مسابقه آواز یوروویژن هم اعلام کرد روسیه حق شرکت در رقابت‌های سال ۲۰۲۲ را ندارد - ANGELA WEISS / AFP

حمله روسیه به اوکراین موجی از خشم و محکومیت در جهان برانگیخت و بسیاری از رهبران جهان در واکنش به آن تحریم‌هایی را وضع کردند.

در حالی که بیشتر تحریم‌های رسمی بریتانیا و ایالات متحده و جاهای دیگر اقتصادی‌اند، این جنگ واکنش‌ شدید دنیای هنر را نیز به دنبال داشته است.

در ادامه به برخی از تحریم‌های فرهنگی مقدماتی که علیه خشونت در اوکراین اعلام شده‌اند، می‌پردازیم:

در دنیای تئاتر، اپرای متروپولیتن نیویورک اعلام کرد کار با اجراکنندگان و شرکت‌های حامی ولادیمیر پوتین یا تحت حمایت او را متوقف می‌کند.

پیتر گلب، مدیر اپرای متروپولیتن، با انتشار بیانیه‌ای در روز یکشنبه اعلام کرد که این خط‌مشی جدید «تا توقف تهاجم و کشتار، بازگشت نظم و جبران خسارت‌ها» اعمال خواهد شد.

به گزارش نیویورک تایمز، این خط‌مشی جدید احتمالا به معنای پایان همکاری مت با اپرای بالشوای مسکو خواهد بود. این دو شرکت توافقی پنج‌ساله برای همکاری در تولید برنامه دارند و اجرای چند نمایش در فصل بعد را پیشاپیش برنامه‌ریزی کرده‌اند.

والری گرگیف ۶۸ ساله، رهبر ارکستر روس، نیز به علت داشتن روابطی با پوتین، همان روز از یک شرکت مدیریت اپرای خود برکنار شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مارکوس فلسنر، ساکن مونیخ، که از سال ۲۰۲۰ نماینده این رهبر ارکستر معروف بود، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به جنگ جنایتکارانه‌ای که حکومت روسیه علیه کشور دموکراتیک و مستقل اوکراین و علیه جامعه آزاد اروپا به راه انداخت، دفاع از منافع استاد گرگیف برای ما ناممکن و آشکارا ناخوشایند است.»

هفته پیش خانه اپرای سلطنتی لندن نیز اعلام کرد برنامه‌های تابستان امسال برای حضور در تئاتر بالشوای را لغو خواهد کرد.

باله دولتی روسیه در سیبری هم تاریخ (اجرای) تعدادی از تورهای برنامه‌ریزی شده بریتانیا را لغو کرده است. شرکت تبلیغاتی ریموند گابی لیمیتد (Raymond Gubbay Limited) اعلام کرد که این تور "به دلیل شرایط تکان دهنده فعلی در اوکراین" لغو شده است.

تعدادی از محل‌های برگزاری مراسم در سراسر بریتانیا نیز اعلام کرده‌اند، بازدیدهای برنامه‌ریزی شده از طرف شرکت‌های گردشگری روسیه را لغو می کنند.

آکادمی فیلم اوکراین از جهانیان درخواست کرد سینمای روسیه را تحریم کنند. این موسسه در درخواستی به موسسات و دست‌اندرکاران فیلم در جهان، از جشنواره‌های بین‌المللی تقاضا کرد فیلم‌های روسی را نپذیرند و از تولیدکنندگان فیلم خواست به هرگونه معامله با شرکت‌های مرتبط با فدراسیون روسیه پایان دهند.

مسابقه آواز یوروویژن هم اعلام کرد روسیه حق شرکت در رقابت‌های سال ۲۰۲۲ را ندارد.

اتحادیه پخش رادیو تلویزیون اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «با توجه به بحران غیرمنتظره در اوکراین، این تصمیم نشان‌دهنده این نگرانی است که با توجه به بحران بی‌سابقه اوکراین، شرکت روسیه در مسابقه امسال به بدنام شدن این رقابت منجر می‌شود».

این تصمیم به نوعی چرخش کامل به شمار می‌آید؛ زیرا برگزارکنندگان این رویداد پیش از این اعلام کرده بودند علی‌رغم درخواست نهاد پخش برنامه‌های رادیوتلویزیونی عمومی اوکراین، برای جلوگیری از شرکت روسیه برنامه‌ای ندارند و با موجی از انتقاد روبه‌رو شده بودند.

هنرمندان انفرادی موسیقی نیز اجرا در روسیه را تحریم کرده‌اند؛ از جمله گرین دی که روز یکشنبه در اینستاگرام از لغو کنسرت برنامه‌ریزی شده‌‌اش در مسکو خبر داد.

در پیام آن‌ها آمده‌ است: «در نهایت اندوه با توجه به رویدادهای کنونی احساس کردیم باید اجرای آینده‌مان در ورزشگاه اسپارتاک مسکو را لغو کنیم.»

«می‌دانیم با اتفاق بسیاری بزرگ‌تری که رخ داده است، الان وقت اجرای راک در ورزشگاه نیست. اما همچنین می‌دانیم که موسیقی راک‌‌اندرول جاودانی است و اطمینان داریم در آینده و در زمان و مکان مناسب باز خواهیم گشت. بازپرداخت‌ها در محل خرید انجام می‌شود. سلامت باشید.»

سایر هنرمندان موسیقی از جمله ای‌جی‌آر (AJR) و اوکسیمیرون (Oxxxymiron) نیز کنسرت‌های خود در روسیه را لغو کرده‌اند.

ای‌جی‌آر روز جمعه (۲۵ فوریه) در توییتر نوشت: «در کمال تاسف اعلام می‌کنیم که اجرای آینده در روسیه را لغو می‌کنیم.» از هواداران روس‌ خود که با رفتار بی‌دلیل و جنایتکارانه کشورشان مخالف‌اند، سپاسگزاریم. قلب ما با مردم اوکراین است. در حال حاضر انتشار اطلاعات دقیق بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید.

اوکسیمیرون، خواننده رپ روسی، هم می‌گوید نمی‌تواند «وقتی موشک‌های روسیه روی اوکراین فرومی‌ریزد» برنامه اجرا کند.

او در ویدیویی گفت: «شش کنسرت بزرگ خود در مسکو و سنت‌پترزبوگ را تا اطلاع ثانوی لغو می‌کنم.»

© The Independent

بیشتر از فرهنگ و هنر