یک کولبر با شلیک ماموران در مرزد سردشت کشته شد

در یک هفته گذشته دست‌کم ۴ کولبر در مرزهای سردشت، بانه و نوسود جان باخته‌اند

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که شامگاه شنبه، ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱)، نیروهای هنگ مرزی در مرز دوله‌بی سردشت به سوی شماری از کولبران تیراندازی کردند که در نتیجه، یک کولبر کشته شد.

به گفته خبرنگار تارنمای هه‌نگاو در سردشت، این کولبر امید محمدزاده، اهل روستای گرویس و ساکن شهر ربط بود.

امید محمدزاده ٣٩ ساله، متاهل و پدر سه فرزند ۱۲، ۷ و ۵ ساله بود. بنا بر این گزارش، جسد او در بیمارستان سردشت نگهداری می‌شود و به خانواده‌اش تحویل داده نشده است.

تارنمای هه‌نگاو گفت که در یک هفته گذشته دست‌کم ۴ کولبر در مرزهای سردشت، بانه و نوسود جان باخته‌اند که ۳ مورد با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مناطق مرزی ایران به دلیل توجه حکومت به مرکز و تجمع همه فرصت‌ها و امکانات در کلان‌شهرها، با محرومیت، فقر و بحران اشتغال دست‌به‌گریبانند. در مناطق شرقی کشور مردم برای تامین هزینه‌های زندگی سوختبری می‌کنند و شغل بسیاری از مردم مناطق غرب و جنوب غربی هم کولبری است. سوختبران و کولبران همواره در معرض خطر شلیک نیروهای مرزبانی‌اند، در حالی که به دلیل نبود فرصت‌های شغلی و رکود اقتصادی در منطقه چاره‌ای جز این ندارند که برای تامین هزینه‌های زندگی خود به دل خطر بزنند. 

کولبران در مناطق غربی و جنوب غربی کشور، ساعت‌های طولانی از مسیر کوهستان بارهای سنگین را بر دوش حمل می‌کنند. برخی از آن‌ها در سرمای زمستان و برف دچار سرمازدگی می‌شوند و جان می‌بازند و برخی هم هدف حمله نیروهای مرزی قرار می‌گیرند. 

رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس نهم و دهم، یکی از کسانی بود که طرح ممنوعیت شلیک به کولبران در مجلس را دنبال می‌کرد. اما طرح دو فوریتی او در مجلس گذشته بی‌نتیجه ماند و نه تنها شلیک به کولبران پایان نیافت، بلکه بنا به گزارشی از سوی سازمان خبری هه‌نگاو در سال گذشته، فقط در تیرماه سال ۱۳۹۹، دست‌کم ۲۰ تن از کولبران با شلیک نیروهای مرزی کشته شده‌اند. 

تابستان سال گذشته و پس از کشته شدن شماری از کولبران در مناطق مرزی، فعالان اجتماعی با هشتگ «کولبر نکشید» به کشتار کولبران اعتراض کردند، اما حتی این اعتراض‌ها نیز نتیجه‌ای نداشت.