آلودگی آب یکی از شهرهای تگزاس به میکروب «مغزخوار»

نرخ تلفات این انگل در صورت ورود از راه بینی ۹۷ درصد است، اما نمی‌تواند در مقابل اسید معده مقاومت کند

به شهروندان توصیه شد از انجام کارهایی که ممکن است آب آلوده را از راه بینی وارد بدن کند پرهیز کنند، نظیر «کشیدن آب داخل بینی هنگام شستشوی صورت، استحمام یا شنا»-DIPTENDU DUTTA / AFP

پس از کشف یک میکروب خطرناک برای مغز در منابع آبی در شهری از تگزاس، در این شهر وضعیت اضطراری اعلام شد و به شهروندان هشدار داده شد فعلا از مصرف آب لوله‌کشی خودداری کنند.

مسئولان شهر «لیک جکسون» روز هشتم سپتامبر از این مشکل آگاه شدند. در این روز، کودکی شش ساله در اثر نگلریای مرغی جان خود را هنگام مصرف آب لوله‌کشی در خانه یا در پارک بازی از دست داد.

نمونه آبی که از هر دو محل فوق و همچنین شیر آتش‌نشانی مرکز شهر تهیه شد و در مرکز پیش‌گیری و کنترل بیماری‌ها مورد آزمایش قرار گرفت علائمی از وجود یک اورگانسیم ورم مغزی در آن دیده می‌شود.

شهردار شهر طی نامه‌ای فوری به فرماندار ایالت تگزاس، گرگ ابوت، گفت: «شهر لیک جکسون در بخش برازوریا تگزاس در اثر آلودگی آب آشامیدنی، با تهدید جدی جانی، مالی و بهداشتی مواجه شده است».

شهردار باب سیپل افزود: «من به این نتیجه رسیده‌ام که بزرگی و شدت این فاجعه به قدری عظیم است که شهر ظرفیت کنترل آن را ندارد».

وی از فرماندار خواسته دستوراتی را جهت برقراری مقررات منع آمد و شد صادر کرده و برای کنترل حرکات مردم و فروش و استفاده از الکل، سلاح، مواد منفجره و مواردی از این دست رهنمودهای لازم را ارسال دارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مسئولین روز جمعه به شهروندان هشت منطقه حومه شهر توصیه کردند به هیچ وجه از آب لوله‌کشی، مگر برای توالت، استفاده نکنند، ولی روز شنبه هشدار را فقط به منطقه لیک جکسون محدود کردند.

مقامات زیست محیطی تگزاس با به‌روز کردن هشدار در ساعتهای پایانی شنبه شب، به شهروندان لیک جکسون خبر دادند که استفاده از آب لوله‌کشی برای پخت و پز و شستشو مجاز است ولی حتما باید قبل از استفاده آب را بجوشانند.

به گزارش مرکز پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها، نرخ تلفات این انگل در صورت ورود از راه بینی ۹۷ درصد است اما نمی‌تواند در مقابل اسید معده مقاومت کند، بنابراین خوردن آن خطری ندارد.

در اطلاعیه به‌روز شده شهرداری، به شهروندان توصیه شده از انجام کارهایی که ممکن است آب آلوده را از راه بینی وارد بدن کند پرهیز کنند، نظیر «کشیدن آب داخل بینی هنگام شستشوی صورت، استحمام یا شنا».

همچنین به شهروندان سفارش شده اجازه ندهند کودکان «بدون حضور بزرگترها با شلنگ آب یا وسایل آب‌پاشی بازی کنند».

ورود این انگل به بدن با علائمی چون تب، تهوع، سرگیجه، سر درد و گرفتگی گردن همراه خواهد بود و بیشتر افراد در مدت یک هفته جان خود را از دست خواهند داد.

مسئولین شهر با اشاره به گزارش مرکز پیش‌گیری که وجود نگلریای مرغی و درجه بالای کلر در سیستم آبرسانی را «غیرعادی» خوانده بودند، به مردم اطمینان داده‌اند که سیستم آب‌رسانی شهر از قدیم با تمام معیارهای ایالتی و فدرال سازگاری داشته است.

مسئولان برای رفع نگرانی‌ها در مورد «استفاده از مواد شیمیایی که به شبکه آبرسانی تزریق شده» به دستورالعمل مرکز پیش‌گیری و درمان اشاره کردند که گفته «شبکه آبرسانی ممکن است برای از بین بردن نگلریا میزان مواد ضدعفونی‌کننده  را بالا برده و به تخلیه سیستم بپردازد ... آب ممکن است مزه یا بوی مواد شیمیایی بدهد اما شبکه آبرسانی اطمینان می‌دهد آب هنوز هم در محدوده استانداردهای نوشیدنی قرار بگیرد».

در حالی که ۲۷ هزار و ۵۰۰ شهروند شهر با خبرهای آلودگی آب و امکان کشنده بودن آب دست و پنجه نرم می‌کنند، مراسم یادبودی برای کودک شش ساله، جوسیا مک انتایر، برگزار شده است.

به گزارش ای‌بی‌سی، مادر این کودک، ماریا کاستیلو، گفت «او یک پسر کوچک پر جنب و جوش بود. او برادر بزرگتر بسیار خوبی بود. خیلی‌ها را دوست می‌داشت و مراقبت می‌کرد».

وی افزود: «من عصبانی و ناراحت و دل شکسته هستم. اقدام شهرداری برای من خیلی اهمیت دارد چون ما و خانواده ما برای آرامش خیال خودمان هم که شده باید بدانیم. می‌فهمم که او دیگر برنمی‌گردد ولی وقتی معلوم شود چگونه این اتفاق افتاده و چرا او مریض شده، فکرمان راحت می‌شود».

© The Independent

بیشتر از جهان