التون جان از نگاه مسکو به دگرباشان انتقاد کرد، پوتین جواب داد

رئیس جمهور روسیه می‌گوید دگرباشان با خشونت سعی در اعمال نظر دارند

AFP

رئیس جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین، روز شنبه حملاتش را به لیبرالیسم غربی افزایش داد و از کنفرانس مطبوعاتی که بعد از نشست جی ۲۰ برگزار شد، استفاده کرد تا به التون جان، موسیقیدان و کنش‌گری که به او در خصوص حقوق دگرباشان انتقاد کرده بود، بتازد.

 او گفت: «آنها به پنج، شش جنسیت... فکر می‌کنند من حتی خودم نمی‌دانم این‌ها چی هست. لازم است آنها اعمال نظر خشونت آمیزشان به دیگران را متوقف کنند».

التون جان، خواننده بریتانیایی در مصاحبه‌ای با فایننشیال تایمز رئیس جمهوری روسیه را به دورویی متهم کرده بود. آقای پوتین نه تنها در کل با ایده لیبرال و «همجنس‌گرایی مفرط» مخالفت کرد، بلکه همچنین ادعا کرد که غرب به اشتباه روسیه را به همجنس‌گراهراسی متهم می‌کند.

او گفت:«ما هیچ مشکلی با افراد جامعه دگرباشان نداریم. خدا نخواهد، بگذار آنها هرطور دوست دارند زندگی کنند... بگذار خوشحال باشند».

التون جان در رسانه‌های اجتماعی نوشت که در این نظرات پوتین «دوگانگی» می‌بیند. او گفت: «شما می‌گویید می‌خواهید افراد جامعه دگرباشان «خوشحال باشند» و اینکه «ما هیچ مشکلی با این مسئله نداریم»، اما هنوز پخش کننده‌های روسی فیلم «راکتمن» مرا به شدت سانسور می‌کنند و تمام آن صحنه‌هایی که در آنها من خوشبختی واقعی را در رابطه ۲۵ ساله با دیوید و با بزرگ کردن دو پسر زیبایم پیدا کرده‌ام، حذف می‌کنند».

در ماه مه امسال، فیلم زندگی التون جان با نام راکتمن با حذف صحنه‌هایی که رابطه همجنس‌گرایانه و یا استفاده از مواد مخدر را نشان می‌داد، در سینماهای روسیه برروی پرده رفت. در ابتدا مقامات ادعا کردند که برای حذف این صحنه‌ها هیچ فشاری بر روی پخش کننده‌ها وجود نداشته است. اگرچه بعدا، ولادیمیر مدینسکی، وزیر فوق محافظه کار فرهنگ، اعتراف کرد پخش کننده اگر اقدام به حذف این صحنه‌ها نکند در گرفتن مجوز با مشکل مواجه خواهد شد.

همان زمان، التون جان بیانیه‌ای منتشر و سانسور کردن راکتمن را برای رعایت قوانین محلی برای بازار روسیه شدیداً رد کرد.

آقای پوتین با ذکر اینکه «برای آقای جان به عنوان یک موسیقیدان نابغه احترام قائل است»، از فرصت سخنرانی بعد از نشست جی ۲۰ استفاده کرد تا دفاع جانانه‌ای از قانون بحث برانگیز «تبلیغات همجنس‌گرایی» بکند؛ قانونی که با کلمات مبهم در سال ۲۰۱۳ تصویب شد و محیط مسمومی برای جامعه دگرباشان روسیه ایجاد کرد.

در این فضا جرایم مربوط به نفرت و خشونت‌های مفرط زیاد شد و وحشتناک‌ترین آنها، کشتار همجنس‌گرایان در چچن بود که مقامات تصمیم گرفتند آن را نادیده بگیرند.

در مورد قانون تبلیغ، آقای پوتین گفت: «التون جان اشتباه می‌کند، ما روابط معقولی داریم. ما قانونی داریم که هر کسی در مورد آن به ما طعنه می‌زند. این قانون درباره ممنوعیت تبلیغ برای همجنس‌گرایی میان افراد زیر سن قانونی است. به مردم فرصت رشد دهید، اجازه دهید بالغ شوند و تصمیم بگیرند چه هستند. دست از سر بچه‌ها بردارید».

از نظر رئیس جمهوری روسیه، جامعه دگرباشان در طرفداری‌‌هایی که می‌کنند خیلی خشن شده‌اند.

پوتین گفت:«این بخش از جامعه تلاش می‌کند تا نظراتش را تحمیل کند. آنها باید بیشتر صادق باشند. آنها به مدارس می‌روند و تلاش می‌کنند تا نظراتشان را به مردم تحمیل کنند. والدین این را نمی‌خواهند. این افراد مبلّغ برای مشکلاتی که ایجاد می‌کنند به زندان می‌روند».

© The Independent

بیشتر از زندگی