طرح جدید آمستردام؛ گردشگران می‌توانند با یک فرد محلی ازدواج کنند

هدف از این طرح مقابله با آثار منفی حضور انبوه گردشگران در آمستردام است

مسافرانی که برای گشت و گذار به آمستردام، پایتخت هلند، می‌آیند از این پس می‌توانند برای یک روز با یک فرد محلی ازدواج کنند، با او به گردش بروند، در مزرعه‌ای علف‌چینی کنند و حتی مزه کبوتر شهری را بچشند. این طرح، بخشی از برنامه‌ای جدید برای مقابله با آثار منفی حضور انبوه گردشگران در آمستردام است. 

پیش بینی می‌شود شمار مسافران آمستردام در دهه افزایش یافته و از ۱۹ میلیون به ۲۹ میلیون برسد.

اوایل ماه مه، مقامات شهری این پایتخت یک میلیون‌ نفره اعلام کردند که برای جلوگیری از فشارهای ناشی از هجوم گردشگران، تبلیغات گردشگری را متوقف خواهند کرد.

بر همین اساس، طرحی تحت عنوان «آمستردام بدون گردشگر» با این هدف که شمار فزاینده گردشگران بتوانند نقش مثبتی در پیشرفت شهر داشته باشند، تهیه شد.

سابین مینسک یکی از تهیه‌کنندگان این طرح به ایندیپندنت گفت که این گروه در تلاشند تا گردشگران مصرف‌کننده را به عامل تغییر و تحول آمستردام تبدیل کنند.

یکی از این فعالیت‌ها، طرح «ازدواج با یک آمستردامی» است، که در آن یک فرد محلی و یک گردشگر با یکدیگر ازدواج می‌کنند. این طرح یک مراسم کامل شامل پوشیدن لباس متناسب، رد وبدل کردن حلقه و ادای سوگند وفاداری است. بنا به گفته‌های مینسک، این مراسم حدود ۳۵ دقیقه طول می‌کشد و عروس و داماد برای «ماه عسل» به نقاط کمتر شناخته شده شهر می‌روند.

این ازدواج‌ها بیشتر نمادین است و جنبه قانونی ندارد. مینسک به ایندیپندنت گفت: «این برنامه فرصتی است برای یک گردشگر تا تجربه معناداری با یک فرد محلی داشته باشد».

یک نمونه دیگر از این فعالیت‌ها، «قرار ملاقات ضمن علفچینی» است، که در آن یک گردشگر به یک محلی معرفی می‌شود تا ضمن علف چیدن در یک مزرعه کشاورزی، همدیگر را بیشتر بشناسند، با یک فرد سالمند محلی در پارک قدم بزنند و یا در یک استودیوی هنرمندان محلی پرهای یک کبوتر شهری را بکنند، آن‌را بپزند و بخورند.

این برنامه هفته آینده با برگزاری مراسم نخستین «ازدواج‌ها» کلید می‌خورد.

© The Independent

بیشتر از جهان