طالبان مدعی حمله متقابل به خاک پاکستان شد؛ وزیر دفاع طالبان، لباس ژنرال‌ها را پوشید

وزارت خارجه پاکستان گفت برخی عناصر در رژیم طالبان افغان، از تحریک طالبان پاکستان حمایت می‌کنند

عاصم منیر، فرمانده ستاد ارتش پاکستان و ملا محمد یعقوب، وزیر دفاع رژیم طالبان-PakistanFauj/@MoDAfghanistan2/X@

وزارت خارجه پاکستان به دنبال حمله  ارتش این کشور به اهدافی در شرق افغانستان، در بیانیه‌ای گفت پناه‌گاه‌های مربوط به گروه حافظ گل بهادر، از فرماندهان کلیدی وابسته به تحریک طالبان پاکستان را که حمایت رژیم حاکم در کابل را با خود دارد هدف قرار گرفتند.

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان که بعد از ظهر دوشنبه و پس از واکنش‌های گسترده به حمله هوایی در خوست و پکتیا منتشر شد آمده است:  «طی دو سال گذشته، پاکستان بارها نگرانی های جدی خود را در مورد حضور گروه‌های تروریستی از جمله تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان به دولت موقت افغانستان منتقل کرده است. این تروریست ها تهدیدی جدی برای امنیت پاکستان هستند و به طور مداوم از خاک افغانستان برای انجام حملات تروریستی در داخل خاک پاکستان استفاده می کنند.»

وزارت خارجه پاکستان با اشاره به حمله گروه حافظ گل بهادر به یک قرارگاه نظامی در منطقه میرعلی در وزیرستان شمالی که روز شنبه انجام شد و در آن هفت تن از نظامیان کشته شدند گفت این حمله و حمله‌های مشابه از داخل افغانستان طراحی و سازماندهی می‌شوند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وزارت خارجه پاکستان همچنین گفت که «احترام زیادی برای تمامیت ارضی افغانستان قائل است» و پیش از این بارها از طالبان افغان خواسته است که «از در اختیار گذاشتن پناهگاه‌های امن به تحریک طالبان پاکستان دریغ کنند و رهبری این گروه را به پاکستان تحویل دهند.»

در بیانیه وزارت خارجه پاکستان همچنین آمده است که «برخی از عناصر در میان صاحبان قدرت در افغانستان فعالانه از تحریک طالبان پاکستان حمایت می‌کنند و از آنها به عنوان نیروی نیابتی علیه پاکستان استفاده می‌کنند.»

وزارت خارجه پاکستان خطاب به آن عده از رهبران طالبان افغان که از تحریک طالبان پاکستان حمایت می‌کنند گفت که «در جانبداری از تروریست‌های خوارج که خون پاکستانی‌های بی‌گناه را می‌ریزند، تجدید نظر کنید و در کنار مردم پاکستان بایستید.»

همزمان با افزایش تنش‌ها میان طالبان افغانستان و ارتش پاکستان، وزارت دفاع طالبان با انتشارعکس مولوی محمد یعقوب در لباس نظامی و با نشان‌های ژنرالی اعلام کرد که به نیروهای مرزی طالبان دستور حمله به قرارگاه‌های نظامی نیروهای پاکستانی صادر شده است.

وزارت خارجه طالبان هم خبر داد که عبیدالرحمان نظامانی، سرپرست سفارت پاکستان را در کابل احضار کرده و یادداشت اعتراضی خطاب به حکومت پاکستان را به او تحویل داده است.

اعضای طالبان همچنین ویدیوهایی از لحظه شلیک توپخانه‌ای به سمت خاک پاکستان را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند و مدعی شدند که اهداف تعیین شده را مورد حمله قرار دادند.

حمله جت‌های جنگده پاکستان به دو روستا در شهرستان‌های سپیری استان خوست و برمل استان پکتیا که به کشته شدن دستکم هشت نفر انجامید، واکنش‌های گسترده‌ای در افغانستان داشت. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی شد که نیروهای این گروه در پاسخ متقابل، ۹ پاسگاه مرزی نیروهای پاکستانی را با اسلحه سنگین هدف قرار دادند.

حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، در اطلاعیه‌ای حمله هوایی ارتش پاکستان به خاک افغانستان را «نقض آشکار تمامیت ارضی کشور ما و نقض موازین بین‌المللی» دانست و از حکومت این کشور خواست که رابطه خود را با افغانستان «متمدنانه و بر پایه مناسبات نیک همسایگی» برقرار کند.

شماری دیگر از رهبران سیاسی نیز با محکوم نمودن این حمله گفتند طالبان افغان به دلیل روابطی که با گروه‌های تروریستی در کشورهای منطقه دارد، افغانستان را در  معرض تهاجم کشورها قرار داده‌ است.

محمود صیقل، سفیر پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد، گفت دفاع از تمامیت ارضی افغانستان نیازمند یک دولت مشروع و قانونی است و افغانستان در نبود چنین دولتی، در موقعیت دشواری قرار گرفته است. صیقل افزود: «با حاكميت نامشروع و ظالمانه طالبان و تبديل شدن كشور به ترورخانه جهان، هرروز حاكميت ملى و تماميت ارضى ما طعمه تعرضات بيرونى و بازى‌هاى ژئوپلتيك خواهد بود.»

نصیراحمد فایق، سرپرست کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد در مطلبی که در ایکس نوشت: «حملات هوایی ارتش پاکستان به خاک افغانستان به هر بهانه‌ای نقض آشکار قوانین بین‌المللی و تمامیت ارضی و حاکمیت افغانستان است.»

علی میثم نظری، رئیس کمیته روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افغانستان نیز نوشت که در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ و با سلطه طالبان بر افغانستان، «حاکمیت ملی و تمامیت ارضی افغانستان به طور کامل به خطر افتاد» و تنها یک دولت مشروع و قانونی می‌تواند از تمامیت ارضی این کشور دفاع کند. نظری افزود: «فقدان یک دولت قانونی و اشغال افغانستان توسط گروه‌های تروریستی به این معنی است که نه افغانستان و نه منطقه نمی‌توانند امنیت و ثبات واقعی را تجربه کنند.»

در همین حال برخی سیاستمداران پاکستانی نیز در پیام‌هایی از اقدام ارتش پاکستان برای حمله به خاک افغانستان حمایت کردند و خواستار اقدام‌های بیشتری در زمینه سرکوب تحریک طالبان پاکستان شدند. جان اچکزی، وزیر پیشین اطلاعات ایالت بلوچستان در پیامی نوشت: «پاکستان انتقام خون شهدا را گرفت و مخفی‌گاه های تروریست‌ها را در امتداد مرز هدف قرار داده است.»

اچکزی اضافه کرد: «اگر حتی یک حمله تروریستی در داخل پاکستان رخ دهد، ضربه محکم و عمیقی به داخل افغانستان خواهیم زد.» اچکزی خطاب به سران طالبان افغانستان افزود: «یادتان باشد که زندگی یک پاکستانی برای ما از کل افغانستان ارزشمندتر است، مطمئن باشید ما آمریکا نیستیم، ما جمهوری اسلامی پاکستان هستیم.»