سیستان و بلوچستان را آب برد و مسئولان جمهوری اسلامی را خواب

مناطق وسیعی از جنوب سیستان و بلوچستان زیر آب رفته‌ و مناطق مسکونی و زیرساخت‌های شهری خسارت دیده‌اند

در حالی‌ که مقام‌های جمهوری اسلامی به تلاش برای داغ کردن تنور انتخابات مشغول‌اند و دیگر رویدادهای روز را در حاشیه قرار داده‌اند، گزارش‌ها از وضعیت بحرانی استان سیستان‌ و بلوچستان در پی بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر، خبر می‌دهند. ویدیوها و تصاویری که از شهرها و روستاهای مختلف سیستان و بلوچستان در این روزها منتشر شده، نشان می‌دهند که در بخش‌های وسیعی از این استان سیل جاری شده و مسیرهای ارتباطی به شمار زیادی از روستاها قطع است. همچنین برخی سدها طغیان کرده‌اند و مناطق مسکونی و زیرساخت‌های شهری خسارت دیده‌اند.

بر مبنای گزارش‌های محلی، در روز پنجشنبه ۱۰ اسفند به دلیل بارندگی‌های سیل‌آسا دو سد زیردان و شی‌کلگ سرریز شده‌اند و رودخانه کاجو در قصرقند طغیان کرده است. پیش از آن نیز خبر سرریز شدن سد خیرآباد نیکشهر منتشر شده بود. سازمان هواپیمایی کشوری هم از لغو پرواز تهران‌ــ‌زاهدان به دلیل شرایط نامساعد جوی خبر داد.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس، وضعیت استان سیستان و بلوچستان را «بحرانی» توصیف کرد و به سایت انتخاب گفت: «بارندگی‌های اخیر در این استان از طوفان گونو هم سخت‌تر بود.» به گفته این نماینده مجلس، تمام راه‌های اصلی به‌خصوص در شهرستان‌های چابهار و کنارک و قصرقند مسدود شده‌اند اما در حالی‌ که دست‌کم ۴۰۰ هزار تن درگیر سیل‌اند و جاده‌ها و پل‌ها زیر آب رفته‌اند، زیرساخت‌های مدیریت بحران در این استان وجود ندارد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سعیدی با اشاره به اینکه سیل در جنوب استان سیستان و بلوچستان «فاجعه‌آفرین» بوده است، گفت که مردم در راه‌بندان گرفتار شده‌اند ولی مدیریت بحران استان و دیگر دستگاه‌های اجرایی برای بازسازی مسیرها کمک قابل‌توجهی نکرده‌اند. او با استناد به گزارش‌های محلی، تاکید کرد که سپاه پاسداران و ارتش باید به منظور انتقال بیماران و توزیع بسته‌های معیشتی هلی‌کوپترهایشان را به منطقه اعزام کنند.  

نماینده چابهار به عملکرد دستگاه‌های اجرایی انتقاد کرد و افزود: «در این شرایط، ما انتظار داریم که مقداری به مردم توجه کنند و انتخابات همه چیز را تحت تاثیر قرار ندهد. این‌طور نشود که منطقه دشتیاری را آب برده باشد و مسئولان مرکزنشین را خواب.»

به گفته معین‌الدین سعیدی، سیل تمام استان سیستان و بلوچستان را تحت‌تاثیر قرار داده اما کانون اصلی بحران منطقه دشتیاری است. بارندگی‌های سیل‌آسا از روز یکشنبه ششم اسفند در استان سیستان و بلوچستان آغاز شدند و تاکنون دست‌کم ۱۵۰ روستا از سیلاب‌های اخیر در این استان آسیب دیده‌اند.

سازمان هواشناسی روز چهارشنبه ۹ اسفند برای سیستان و بلوچستان هشدار قرمز صادر و اعلام کرد که با تشدید فعالیت‌ سامانه بارشی، از شامگاه چهارشنبه تا صبح جمعه ۱۲ اسفند مخاطراتی مانند رگبار شدید، رعدوبرق با احتمال تگرگ و تندباد لحظه‌ای و سیلاب بسیار شدید برخی مناطق نیمه جنوبی استان سیستان ‌و بلوچستان از جمله شهرستان‌های دشتیاری، چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر، سرباز، راسک، جنوب مهرستان، سراوان و سیب و سوران را تهدید می‌کند.

بر مبنای گزارش سازمان هواشناسی، این سامانه بارشی پیامدهایی مخاطره‌آمیز همچون جاری شدن سیل در شهرها و روستاها، طغیان رودخانه‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی، صاعقه، سرریز شدن سدها و تشدید خسارت به تاسیسات و زیرساخت‌ها را در پی دارد. این در حالی است که مجید محبی، مدیرکل بحران استانداری سیستان و بلوچستان، خسارت‌های ناشی از سیلاب‌های اخیر این استان تا روز چهارشنبه را یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

به‌رغم اینکه گزارش‌های محلی و رسانه‌های بلوچستان وضعیت بحرانی این استان را تایید کرده‌اند، مدیرکل بحران استان ادعای باز شدن راه‌های ارتباطی را مطرح کرده و مدعی شده است که هیچ محوری مسدود نیست.

روزنامه پیام ما به نقل از محسن حسین‌زاده، فعال فرهنگی شهرستان نیکشهر، این ادعا را تکذیب کرد و نوشت که در مسیر این شهرستان، دو پل تخریب و در نتیجه ارتباط بیش از ۲۰۰ روستا با مرکز شهر قطع شده است؛ به‌ طوری‌ که هیچ راه دسترسی به شهر ندارند. این فعال فرهنگی همچنین افشا کرد که بارندگی‌های سیل‌آسا قبل از هشدار سازمان هواشناسی زیرساخت‌ها را تخریب کرده بود.

با شروع بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر، محمدرضا علیمرادی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان، درباره احتمال خروج گاندوها یا همان تمساح‌های پوزه‌کوتاه از برکه‌ها هشدار داد و مردم خواست از تردد در مناطق سیلابی، حاشیه رودخانه باهوکلات، هوتک‌ها، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که محل تجمع آب‌های راکدند، خودداری کنند.

سایت حال‌وش که اخبار بلوچستان را پوشش می‌دهد، روز پنجشنبه با انتشار ویدیوها و تصاویری از سیستان و بلوچستان در کانال تلگرامی‌اش، نوشت که بر اثر بارش‌های شدید، شهرستان‌های دشتیاری، چابهار، کنارک، قصرقند، نیکشهر، سرباز، راسک، جنوب مهرستان، سراوان و سیب و سوران آسیب دیده‌اند و بسیاری از معابر و خیابان‌های شهرهای خاش، راسک و نیکشهر دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

این رسانه ضمن انتقاد از عملکرد ستاد مدیریت بحران، گزارش داد که با توجه به‌شدت باران‌ها و محاصره شدن روستاییان در سیل به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب و استاندارد، به کمک‌رسانی به روستاهای سیل‌زده و اجرای اقدام‌های موثر نیاز فوری وجود دارد.